هزینه کاشت و قیمت خرید پیاز زعفران در ( گلخانه ، گلدان ، منزل ، جعبه )

هزینه کاشت و قیمت خرید پیاز زعفران در ( گلخانه ، گلدان ، منزل ، جعبه )

به بخش شیرین و جذاب آموزشی سایت باغبوم خوش آمدید . این روزها بدلیل سودآوری بالا و سازگاری محصول طلای سرخ با شرایط کم آبی و خشکسالی بارها در مورد کاشت زعفران و هزینه های مربوط به اون صحبت شنیدیم . قطعا شما هم یا تا الان زعفران کاشتین یا تصمیم به کاشت پیاز زعفران گرفتین که الان این مطلب رو میخونین .

برای همین تصمیم گرفیتم با کمک بهترین ، معتبر ترین و با تجربه ترین فعالین این حوزه و از همه مهمتر تنها پژوهشکده ملی زعفران ، دوره جامع آموزش کاشت زعفران رو آماده کنیم تا شما هم بتونین مثل ما بیشتر طلای سرخ رو از خاک زرخیز منطقه خودتون برداشت کنین و به نتیجه زحماتتون برسین .

پس بدون معطلی میریم سراغ شروع دوره جامع آموزش کاشت زعفران .

آیا هزینه کشت زعفران توجیه اقتصادی دارد ؟

شاید اولین سوالی که باید از خودتون بپرسین سوال بالا باشه . بد نیست بدونین در بازار اقتصادی امسال که هزینه تولید هر کیلو زعفران رقمی بین 6 تا 8 میلیون تومان برای کشاورز و تولید کننده محاسبه می شد ، قیمت فروش زعفران چیزی بین 6 تا 10 میلیون تومان در بازار و بورس بود . پس یعنی در کشت و تولید این محصول باید خیلی خیلی حرفه ای تر پیش رفت و حتما بصورت کاملا نوین ، محصولمون رو تولید کنیم .

ولی برای شما دیگه جای نگرانی نیست . چون توی این آموزش تماااااااااااام نکانی که باید یاد بگیرین و بهش توجه کنین رو آوردیم و در ضمن با استفاده از پکیج جامع آموزشی دیگه میتونین خودتون رو جزو کشاورزهای نمونه منطقتون بدونین.

وضعیت تولید زعفران در ایران به چه صورت می باشد ؟

تا الان تولید طلای سرخ در 30 استان در کشور عزیزمون داره انجام میشه اما خیلی ها هنوز نمیدونن که چطور و از کجا باید شروع کنن . کافیه یه نگاه به میزان برداشت و تولید زعفران در هر منطقه توی چند سال اخیر بندازیم تا به این موضوع مهم پی ببریم .

نمودار میزان تولید زعفران به تفکیک استان ( تن در هکتار ) باغبوم

خلاصه نمودار بالا چی میشه ؟

این نشون میده که با چنتا راهکار و استفاده از پیاز زعفران با کیفیت و دارای استاندارد برای شروع کار میتونه مثل استان اصفهان یا مثل استان کرمان که شرایط کشتشون برای تولید عالیه یه رشد چشم گیر توی تولید داشته باشیم و بتونیم حادکثر استفاده رو از زمین داشته باشیم .

تفسیر نمودار بالا اینه که میزان تولید زعفران در ایران با نرخ رشد قابل توجهی یعنی 7.32 % در هر سال داره جلو میره و اگه این محصول همچنان با خام فروشی در صادرات تجارت بشه ، در چند سال آینده قیمت زعفران ایران بدلیل عرضه زیاد ، روند نزولی به خودش بگیره .

خراسان رضوی ، شمال و جنوبی چرا توی نمودار نیستند ؟

بدلیل اینکه در خراسان رضوی ، شمالی و جنوبی اعداد تولید با بقیه استان ها تفاوت چشمگیری داره نمیشد توی یک نمودار مقایسشون کرد . در نمودار زیر مشخص میشه که خط نمودار تولید زعفران ایران وابسته به خراسان رضوی هست و در اینجا اهمیت خرید پیاز زعفران از منطقه خراسان رضوی خودش بیشتر نشون میده .

میزان تولید زعفران خراسان رضوی ، شمالی و جنوبی ( تن در هکتار )

کشت زعفران به روش سنتی یا گلخانه ای ؟

بدلیل اینکه روش کشت زعفران در گلخانه و در زمین تفاوت های زیادی داره ، تصمیم گرفتیم برای اون هم یک دوره جامع آموزشی تهیه کنیم که بزودی در سایت قرار میدیم اما حتما آموزش کشت گلخانه ای زعفران رو هم مطالعه کنین و باهاش آشنا بشین .

چرا کشت زعفران به روش سنتی بهتر است ؟

بدلیل هزینه های زیادی که در کشت زعفران به روش ایروپونیک یا کشت زعفران به روش هیدروپونیک در مقایسه با روش سنتی ، در شرایط قعلی توجیح اقتصادی در این نوع کشت وجود ندارد.

اگرچه که بدلیل شرایط نگهداری و رسیدگی در گلخانه، زعفران تولیدی در گلخانه دارای عدد رنگی و کیفیت بالاتری می باشد اما با توجه پایین بودن و ارزان بودن مزارع کشاورزی و آب در ایران این نوع کشت برای این کشور مناسب نیست .

پس حالا که به کشت سنتی رو انتخاب کردیم بریم سراغ شروع دوره ….

چگونه کشت زعفران را شروع کنیم ؟

کافیه این دوره رو بصورت کامل یاد بگیرین تا برای شروع از هر منبعی بی نیاز بشین . اولین کاری که برای شروع کشت زعفران باید انجام داد فهمیدن این نکته است که شرایط آب و هوا و خاک منطقه ای که می خواین محصول رو تولید کنین چطوریه .

1-آزمایش گرفتن از نمونه خاک و آب

آزمایش گرفتن از نمونه خاک زمینتون میشه اولین مرحله برای شروع یک سال زعفرانی .

زمین هم دقیقا مثل بدن ما نیاز به ، آزمایش و رسیدگی داره . پس لطفا این موضوع رو جدی بگیرید و پیش از شروع کشت طلای سرخ ، حتما نمونه خاک خودتون رو به آزمایشگاه ببرین .

آزمایش خاک
آزمایش خاک

برای نمونه گرفتن از خاک مزرعتون چند مرحله زیر رو اجرا کنین :

  1. تقسیم بندی زمین به بخش های یک هکتاری ( در صورت چند هکتاری بودن زمین )
  2. بصوت زیگزاگی در چند نقطه از زمین گودال ایجاد شود
  3. دیواره گودال را بتراشید و از خاک موجود در کف هر گودال مقداری را بردارید
  4. خاک های برداشته شده در مرحله قبل را مخلوط کنید و مقدار یک تا 2 کیلوگرم را در ظرف یا پلاستیک تمیزی جا کنید .
  5. نمونه خاک را به آزمایشگاه تحویل دهید .

ضمننا جهت رفاه و تکمیل سبد خدمات شما دوستان ما در باغبوم رزرو کردن نوبت آزمایشگاه را برایتان فرراهم کردیم و می توانید در صورت موجود بودن آزمایشگاه منطقه خود در لیست ، برای تحویل نمونه خاک خود نوبت دریافت نمایید .

در صورت موجود نبودن نیز می توانید شماره تماس یا راه ارتباطی با آزمایشگاه های منطقه خود را با ما در میان بگذارید تا دوستان و همشهری هایتان از کمک شما بهره مند بشوند .