پیاز زعفران

پیاز زعفران چیست؟_ همه چیز راجب پیاز زعفران

پیاز زعفران

شاید برایتان جالب باشد بدانید زعفران چگونه رشد میکند. در واقع زعفران مانند سایر گل ها نیست، که از راه گرد افشانی تولید مثل کند بلکه از طریق پیاز زعفران در واقع همان ریشه گل زعفران است بقایش را ادامه میدهد. هر ساله پیاز های زعفران سالم گل های زیادی به بار میاورند و  هر چه پیاز مرغوب تر باشد نتیجه نیز جذاب تر است. 

 

جهت مشاوره رایگان و خرید پیاز زعفران کلیک کنید

 

در ادامه این مقاله همه چیز راجب پیاز زعفران شرح داده خواهد شد با ما همراه باشید. 

کشت زعفران

در کشت زعفران ، زعفران از شکوفه کروکوس جمع آوری می شود . زعفران توسط پیاز های زعفران یا کرم تکثیر می شود. هر تکثیر پیاز  جدیدی تشکیل می دهد ، و به این ترتیب گیاه چند برابر می شود. گلهای زعفران در پاییز بیرون می آیند. هر شکوفه زعفران سه عدد نیش به دست می دهد و با دقت با دست انتخاب می شود. گلها قبل از ظهر باید برداشت شوند زیرا به راحتی پژمرده می شوند. این روند خسته کننده و دقیق است. و این دلیلی است که چرا ادویه زعفران به قدری گرانبها بود که به آن طلای قرمز گفته می شود.

پیاز زعفران در چه مناطقی رشد میکند؟

پیاز زعفران در کشورهایی مانند ایران ، هند ، افغانستان ، ایتالیا ، فرانسه ، نیوزلند ، پنسیلوانیا ، اسپانیا ، پرتغال ، یونان و مراکش ، ترکیه و برخی مناطق چین رشد می کند. از آنجایی که این گیاه در مناطق مختلف دنیا تکثیر می شود ، بسته به آب و هوا ، نوع خاک ، عمق کاشت و فاصله پیاز های زعفران ممکن است تکنیک های کاشت زعفران نیز متفاوت باشد.

پیاز زعفران نیاز به چه خاکی دارد؟

گیاه زعفران در بسیاری از انواع مختلف خاک رشد می کند اما در خاک آهکی ، غنی از هوموس و خوب زهکشی با pH بین ۶ تا ۸ رشد می کند. به خاطر داشته باشید که در دوره های خشکسالی در پاییز و بهار ، باید بتوانید زمین را آبیاری کنید. در صورت کاشت زعفران در انواع خاکی مرطوب یا نیمه خاکی ، باید مطمئن باشید که زمین شما به خوبی زهکشی می شود تا از پوسیدگی یا آلوده شدن سرفه ها در طی دوره های مرطوب و مرطوب جلوگیری شود.

پیاز زعفران در چه اقلیمی (آب و هوای) رشد میکند؟

برای کشت زعفران ، ما نیاز به یک تابستان و زمستان با اقلیم صریح داریم با دمای آن از بیشتر از ۳۵ درجه سانتیگراد یا ۴۰ درجه سانتیگراد در تابستان تا حدود -۱۵ درجه سانتیگراد یا ۲۰ درجه سانتیگراد در زمستان.

به همین دلیل زعفران را می توان در انواع آب و هوای خشک ، معتدل و قاره ای کشت اما نه در انواع آب و هوایی گرمسیری یا قطبی.

از آنجا که گیاه زعفران ، قدر به تحمل گرما است با تابستان های خشک و گرم به هیچ وجه مشکلی نخواهد داشت. با این وجود ، در دماهای شدید زمستان ، این امکان وجود دارد که برگها یخ زده شوند ، و باعث می شود که پیاز های زعفران کمتر رشد کنند و به همین دلیل کمتر شکوفا می شوند و زعفران کمتری به دست می آورند.

اگر گل زعفران یخ زد چه کنیم؟

هنگامی که یخ زدگی شدید  گل های زعفران شما را  تهدید  میکند ، عاقلانه است که گیاهان را با پارچه نی یا پارچه فیبر برای محافظت بپوشانید ، تا زمانی که یخبندان راحت شود.

در شرایط خشک آب و هوایی در بهار ، آبیاری ضروری است. در این مدت ، بارندگی منظم برای رشد و نمو گردنه های گل های زعفران مناسب است ، زیرا باعث عملکرد بیشتر گل و پیاز ها است.

 

نکات مهم هنگام کاشت پیاز ها زعفران

هنگام کاشت پیاز  زعفران برای اولین بار:

 1. یک زمین بکر را انتخاب کنید ، که قبلا هیچ غده یا حفره زعفرانی در آنجا کاشته نشده است، در صورت امکان (اگر این طور باشد ، حداقل در ده سال گذشته).
 2. توصیه می شود قبل از کاشت ، خاک را به عمق ۲۰ تا ۵۰ سانتیمتر شخم بزنید تا بسترهای کاشت سست و به خوبی ته نشین نشود و کود آلی را نیز در طی این فرآیند وارد کنید.
 3. بطور کلی چاله های کاشت پیاز زعفران بین ۷ تا ۱۵ سانتی متر در اعماق خاک کاشته می شوند. هر چه کاشت آنها عمیق تر باشد، برداشت کمتر می شود اما کیفیت گل های زعفران تولید شده بیشتر می شود.
 4. پیاز زهای زعفران را به صورت “ردیفی”بکارید.
 5. هر ردیف در حالت ایده آل ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر با دیگری فاصله دارد. سوراخ های ردیف اول را حفر کنید و هرکدام را با ۳تا ۵ پیاز زعفران پر کنید.
 6. همانطور که در ردیف دوم حفر می کنید ، از خاکی که حفر می کنید برای پوشاندن پیازهای  کاشته شده در ردیف اول و غیره استفاده کنید.
 7. ردیف های جمع شده را برای زهکشی و تهویه نگه دارید.

 

دستورالعمل های لازم در کشت پیاز زعفران  در کشو های مختلف از جمله : ایتالیا، یونان، اسپانیا و هند

فاصله

فاصله بین کرم ها تا حد زیادی به اندازه آنها بستگی دارد.

 1. در کشت زعفران در ایتالیا ، کشاورزان با استفاده از چاله هایی که در فاصله ۲-۳ سانتی متری و تا ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر قرار دارند ، تکنیکی را به دست می آورند که بیشترین برداشت از گل زعفران و پیاز های زعفران فراوان را به آنها می دهد.
 2. کشاورزان یونان فاصله بین ۲۵ ردیف و ۲۵ سانتیمتر فاصله بین پیاز های زعفران را حفظ می کنند که هر یک از آنها به عمق ۱۵ سانتی متر دفن شده است.
 3. در اسپانیا ، ردیف ها با فاصله ۳ سانتی متر و پیاز های زعفران ، ۶ سانتی متر فاصله دارند.
 4. در هند بین هر ردیف بین ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر فاصله دارد و بین هر چاله زعفران ۷ سانتی متر است.

 

زمان و چگونگی کندن پیاز های زعفران از زمین

برداشت پیاز های زعفران چه زمانی باید باشد ؟

پیاز های زعفران  برای مدت چهار سال برای برداشت مناسب باقی می مانند و در سال پنجم نیز نیاز به برداشت آنهاست. هنگامی که برگهای زعفران قهوه ای و پژمرده شود ، پیاز های زعفران خفته هستند و برای کندن از زمین آماده هستند.

نحوه کندن پیاز زعفران از زمین

مزارع با استفاده از کفی و یا ماشین مخصوص شخم زدن رو به بالا می شوند و پیاز های زعفران  به صورت دستی جمع می شوند. سپس پاز های زعفران از علفهای هرز و خاک های اضافی تمیز می شوند و مواد کاشت جدید با توجه به اندازه طبقه بندی می شوند. پیاز های زعفران نباید بیش از چند ساعت در آفتاب بمانند. سپس باید پیاز های تمیز شده زعفران  در یک مکان تاریک و خشک اما با تهویه مناسب تا فصل کاشت  ذخیره  شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *