اخبار

دسترنج زعفرانکاران در جیب سوداگر خارجی | ۵ مهر

 رئیس شورای ملی زعفران گفت: یکی از ضعف‌ها در صادرات زعفران این است که منافع خارجی را به منافع کشاورز ترجیح می‌دهیم. کشاورزان ما چه گناهی کردند که دست‌رنج و سود آنها را در جیب سوداگر خارجی بریزیم؟

 به گزارش باغبوم، محسن احتشام، ۳ شهریور ماه در نشست هم‌اندیشی شورای ملی زعفران ایران که در محل اتاق بازرگانی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: کشاورزان و صادرکنندگان احساس رضایت ندارند و ناراضی هستند، همه معتقد هستیم که مزد واقعی خودشان را دریافت نمی‌کنند و قیمت زعفران با توجه به قیمت‌های بازار جهانی، ارز، قیمت سال‌های گذشته، هزینه‌‎های بالای نهاده‌های کشاورزی و هزینه زندگی کشاورزان به هیچ عنوان منصفانه نیست.

وی افزود: دلار ۲۸ هزار تومان بوده، اما زعفران ۳۰۰ دلار فروخته می‌شود. ما یک رسالت و مسئولیت اجتماعی داریم، گاه اگر فعالیت‌هایی در تضاد با منافع خودمان هست، باید برای منافع کشاورزان انجام دهیم. یکی از ضعف‌ها در صادرات زعفران این است که منافع خارجی را به منافع کشاورز ترجیح می‌دهیم. کشاورزان ما چه گناهی کردند که دست‌رنج و سود آنها را در جیب سوداگر خارجی بریزیم؟

احتشام ادامه داد: باید نگاه و مسئولیت اجتماعی را حاکم‌ کنیم، با هم یک تعهد اخلاقی انجام دهیم، زعفران را با قیمت تعیین شده به عنوان قیمت پایه از کشاورز بخریم و به قیمت پایه فروش صادر کنیم، اتحادیه صادرکنندگان زعفران نیز داور این صحنه باشد تا اگر من صادرکننده از خرید و فروش تخطی کردم، با من برخورد کند
وی اضافه کرد: باید بر اساس تجربیات گذشته برنامه‌ریزی آینده را برای وضع مطلوب انجام دهیم تا تجربیات گذشته دیگر تکرار نشود و وضع زندگی، کار کشاورزان و قیمت به وضعیت مطلوب برسد. مشکل از خود ماست که ۹۵ درصد زعفران دنیا را تولید می‌کنیم، اما دیگران برای ما قیمت تعیین می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *