اخبار

مشکلات سهمیه بندی کود اوره (سفید) یارانه‌ای

کود سفید

کود سفید اوره که در کیسه های بزرگ توسط پتروشیمی های داخلی تولید و در اختیار جهاد کشاورزی قرار میگیرد تا از طریق تعاونی های روستایی توزیع شود

 این کود که باید به قیمت ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان به کشاورزان برسد در بازار کمیاب شده اما عرضه آزاد آن به ۳ تا ۴ برابر قیمت (حدود ۱۶۰ هزار تومان) فراوان است!  جالب است که کود موجود در بازار آزاد، آرم و برچسب شرکت حمایتی کشاورزی دارد. یعنی کودی است که پتروشیمی ها به جهاد کشاورزی داده اند!

البته برای اهالی روستا این پدیده عجیب نیست. سیستم توزیع کود یارانه ای بر اساس سهمیه و از طریق شرکت های تعاونی است. حتی اگر سیستم توزیع و تعاونی درست کار کند و کود به دست دارندگان سهمیه برسد، آنها انگیزه جدی دارند که به جای صرف کود در کشاورزی، آن را در بازار بفروشند. مگر ۳۰۰ درصد سود چیز کمی است؟ کدام فعالیت کشاورزی چنین سودی دارد؟ مخصوصا انکه برخی ملاکان هستند که از آب و زمین استفاده نمیکنند و آن را اجاره میدهند و سهمیه کود خود را هم فروخته و از همین طریق سودهای کلان کسب میکنند.

مشکلات سهمیه بندی کود

البته این نگاه خوش بینانه است که همه کود بر اساس سهمیه توزیع می شود. اما وقتی شما ۳۰۰ درصد رانت توزیع میکنید، شک نکنید که در جریان توزیع هم بسیاری به فکر سواستفاده خواهند بود؛ از همان جهاد کشاورزی تا تعاونی ها و شرکت های توزیع.  اگر نبود که این همه کمبود چرا؟ پتروشیمی کود را به صورت کامل تخصیص داده است اما دست کشاورز چیزی نمی رسد.

تلویزیون گزاشی از مشکلات و دردسرهای کشاورزان در این خصوص پخش میکند. همه مشکل دارند از غرب تا شرق کشور. همه از مراجعه به مراکز تعاونی و دست خالی برگشتن می گویند؛ خبری از کود یارانه ای نیست بلکه فقط دردسر است.

کشاورززاده ها از بچگی خاطرات ایستادن در صف کود و حرف های تکراری مسئولان توزیع و شرکت تعاونی ها را به یاد دارند. آخر هم مجبور میشدیم کود را به قیمت آزاد از حاجاقای ملاک همسایه بخریم که انبار کودش چیزی کم از انبار تعاونی نداشت/ معلوم نیست کی قرار است این فرآیندهای سراسر زیان اصلاح شود؟

اصلاح سهمیه بندی

وقتی مشکل اینقدر شمول دارد و ریشه های بروز آن واضح است، چرا عزمی برای اصلاح نیست؟  پاسخ هم سخت نیست. نمیدانید که در برخی روستاها چه سر و دستی برای خدمت در تعاونی می شکنند! اتحادیه های شهرستانی و استانی که جای خود دارد. طبیعتا این زنجیره منفعت شکل گرفته مانع از اصلاح می شود. برخی نمایندگان عزیز در مجلس هم که به جای رفع این مشکلات نهادینه، مشغول بحث بر سرِ کیفیت زعفران لرستان و خراسان اند و مدرک آقای رئیس دیوان و توزیع قیر رایگان!(البته کارهای خوب زیادی هم میکنند اما در مقایسه با مشکلات کشور کم است و بعضا بر سر حاشیه است تا اصل)

چالش های پیشرو

وقتی ۳۰۰ درصد رانت توزیع میکنید شک نکنید که حواله سازی و احتکار و قاچاق و … به وفور رخ خواهد داد. حتی پیشنهاد حذف سیستم توزیع یارانه ای هم بیراه نیست. چرا که اگر سیستم توزیع یارانه ای حذف شود و رانتی در کار نباشد، با حذف احتکار و سواستفاده ها و انگیزه صادرات و قاچاق، قطعا قیمت بازار آزاد بسیار کاهش خواهد یافت. توضیح دیگر اینکه، سود ۳۰۰ درصدی برای کسانی است که کود را از سیستم توزیع خارج و در بازار آزاد داخلی میفروشند اما اگر بتوانند دست به صادرات بزنند قطعا سود بیشتری خواهند داشت.  در این شرایط انتظار داریم که کمبود نشود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *