آموزشی

انواع زعفران

baghboom_daste_saffron_baghboom.com

 

 

در این مقاله قصد داریم ملاک تعیین انواع زعفران را به طور کامل و تصویری شرح دهیم .

 

رنگ زعفران

زعفران یکی از گیاه های پر خاصیت در کل جهان به شمار می آید و از دیر باز مورد استقبال جامعه بشری قرارگرفته است .رنگ زعفران یکی از ویژگی های مهم برای تشخیص زعفران اصلی وتقلبی میباشد .کلاله های قرمز رنگ زعفران علاوه بر جلوه ظاهری جذابشان اطلاعاتی مفید راجب مرغوبیت زعفران در اختیار کاردانان این عرصه دارند،اگر زعفران از شروع مرحله اولیه یعنی کاشت تا مرحله آخر یعنی  برداشت  مراقبت های لازم را داشته باشد و به خوبی پرورش یابد رنگ کلاله های آن سرخ تر است .

 

انواع تیج (کلاله قرمز) زعفران

زعفران در ایران بر حسب میزان رنگ دهی و البته جلوه ظاهری به چند نوع تقسیم میشود.زعفران شامل دو قسمت کلاله (سرخی زعفران) و خامه (قسمت زرد زعفران یا به عبارتی دم زعفران) و جداسازی و پاکسازی این دو قسمت معیاری برای دسته بندی انواع زعفران میباشد.

۱_زعفران سرگل :

در این نوع زعفران فقط کلاله های زعفران هست اما این کلاله ها به صورت جدا از هم هستند.زعفران سرگل به علت رنگ دهی بالا تر خود مصرف کنندگان بیشتری دارد و همچنین قیمت  آن از دیگر زعفران ها بیشتر است.

قدرت رنگ دهی زعفران سرگل بیشتر از بقیه می باشد و در حدود ۲۱۰ تا ۲۶۰ واحد است.

baghboom_sargol_saffron_baghboom.com

 

۲_زعفران پوشال :

کلاله قرمز رنگ رشته زعفران به همراه ۱ تا ۳ میلیمتر از بخش خامه زرد رنگ است.

این نوع زعفران اعتماد بیشتری برای خریدار دارد چون خامه آن به کلاله وصل است و احتمال تقلبی بودن آن را بسیار کاهش میدهد.

قدرت رنگ دهی این نوع زعفران بین ۱۷۰ تا ۲۵۰ واحداست.

baghboom_poshal_saffron_baghboom.com

 

۳_ زعفران دسته :

دسته های زعفران شامل کلاله و خامه زعفران باهم میباشد.

تمام زیبایی زعفران دسته در میزان سلیقه و مهارت پاکگران زعفران دسته میباشد که چگونه این دسته ها را در کنار هم بچینندو با نظم و ترتیب در اختیار خریداران بگذارند.

قدرت رنگ دهی این نوع زعفران بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ واحداست.

baghboom_daste_saffron_baghboom.com

 

جایگاه زعفران در بازار جهانی

زعفران در ایران قدمت ۳ هزار ساله دارد و بیش از ۹۵ درصد نیاز کل دنیا در ایران تولید میشود کشور اسپانیا بزرگترین رقیب ایران در بازار جهانی بوده و در سال های اخیر با فعالیت های گسترده خود توانسته است بخشی از سهم ایران را در بازار جهانی زعفران در تصاحب خود در آورد و باعث کاهش سهم ایران در این بازار شوند.

جلوه ظاهری یک محصول صادراتی اهمیت ویژه ای در فروش آن در بازار جهانی دارد اگر به بسته بندی زعفران ایرانی توجه نشود ، بازارهای بالقوه و بالفعل یکی پس از دیگری از دست خواهد رفت  و ممکن است سهم صادراتی زعفران ایران در جهان به کمتر هم کاهش پیدا کند  . نمودار زیر سهم صادرات زعفران در جهان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *