اخبار

دو روی سکه وجود گُل‌خر‌ها در بازار زعفران/ خام فروشی دامنگیر طلای سرخ | ۲۸ آبان

زمان محدود برای برداشت گل زعفران و جدا کردن کلاله از گل، کمبود نیروی انسانی و افزایش هزینه پاک کردن گل موجب ظهور دلالان و افرادی با عنوان ” گًل‌خر” شده است.

 

به گزارش باغبوم و به نقل از  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، زمان محدود برای برداشت گل زعفران و جدا کردن کلاله از گل، کمبود نیروی انسانی و افزایش هزینه پاک کردن گل موجب ظهور دلالان و افرادی با عنوان ” گًل‌خر” شده که با خرید آن از زعفران کاران به قیمت اندک، سود بسیار برده و همچنین موجب تاثیر بر بازار زعفران می‌شوند.

لطافت و حساسیت گل زعفران و شرایط ویژه برداشت آن از جمله ویژگی‌های منحصر بفرد این گل پرناز و لطف است و گرچه زعفران دارای گل زیبا، چشم‌نواز، حساس و لطیف است، اما بازار این محصول بسی سخت، خشن و اغلب با بغض کشاورزان و زعفران‌کاران همراه است.

دوره گل‌دهی مزرعه زعفران ۱۵ تا ۲۵ روز است و مقدار گل‌ها از روز هفتم تا دهم افزایش می‌یابد. زمان برداشت بسته به شرایط اقلیمی و زمان اولین آبیاری متغیر است و صبح زود و قبل از طلوع آفتاب بهترین زمان جمع‌آوری گل ها است.

برای جلوگیری از خراب شدن گل‌ها توصیه‌هایی وجود دارد از جمله استفاده از سبد‌های حصیری، منفذدار یا کیسه‌های نخی و جلوگیری از فشرده شدن گل ها، کلاله گل‌ها بلافاصله پس از چیدن گل باید از آن جدا شود، زیرا در اثر گذشت زمان گرده‌های زرد رنگ پرچم بر روی کلاله‌ها (همان زعفران نهایی) قرار گرفته و جداسازی کلاله‌ها به سختی انجام می‌شود و در نتیجه باعث آسیب دیدن کلاله و کاهش ارزش و بازارپسندی زعفران می‌شود.

خبر دو روی سکه وجود گُل‌خر‌ها در بازار زعفران/ خام فروشی دامنگیر طلای سرخ- ۲۸ آبان ۹۹- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *