اخبار

آشفته بازار طلای سرخ

زعفران یکی از ارزشمندترین رستنی های کشور است که با رایحه ای دل انگیز جهانیان را مجذوب خود کرده و لقب طلای سرخ را یدک می کشد؛ چندی پیش قیمت گل زعفران در حالی اعلام شد که پس از اعلام شاهد افزایش قیمت زعفران و به دنبال آن مشکلاتی برای خریداران بودیم.

به گزارش باغبوم و به نقل از خبرگذاری شبستان، به اذعان کارشناسان ۹۵ درصد زعفران جهان در ایران تولید می‌شود زعفران به‌طور سنتی در استان خراسان، منطقه‌ای در شمال شرقی ایران با شرایط آب و هوایی ایده آل به عمل می آید سال های گذشته کشاورزان از خزان زعفران و نبود بازار فروش و…. شکایت داشتند و امسال ورق برگشته و کفه شکایت مردم به علت قیمت بالای این محصول سنگین تر شده است.

در چند ماه گذشته رئیس شورای ملی زعفران ایران در نشست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، حداقل قیمت خرید هر کیلوگرم گل زعفران توسط فعالان، تجار و صادرکنندگان را یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال اعلام کرده است.

«محسن احتشام» در این نشست حداقل قیمت خرید هر کیلوگرم پوشال زعفران را ۱۶۰ میلیون ریال و حداقل قیمت خرید هر کیلوگرم نگین را ۲۰۰ میلیون ریال اعلام کرد و همین امر باعث  افزایش بی سابقه قیمت گل زعفران و به دنبال آن زعفران خشک شده موجود در بازار شد تا جایی که بیشتر فروشندگان و واسطه ها زعفران سال گذشته را جمع آوری کرده تا با محصول امسال با چندین برابر قیمت به فروش برسانند.

خراسان جنوبی هم به عنوان یکی از قطب های تولید زعفران از این امر مستثنی نبوده و با توجه به آغاز فصل برداشت در برخی نقاط استان، گل زعفران تنوع قیمت از ۱۲۰ تا ۲۵۰ هزار تومان را تجربه کرده است.

خبر آشفته بازار طلای سرخ- ۲ آبان ۹۹- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *