اخبار

ضرورت ساماندهی بر روند قیمت گذاری بازار زعفران در آستانه فصل برداشت | ۵ مهر

محسن احتشام گفت: در آستانه فصل برداشت زعفران، تعیین نکردن بهای این محصول به سرگردانی کشاورزان، صنایع تولیدی و صادرکنندگان این بخش منجر شده است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، محسن احتشام رئیس شورای ملی زعفران در هم‌اندیشی فعالان حوزه زعفران خراسان رضوی با تاکید بر اهمیت بررسی نحوه حمایت از کشاورزان زعفران کار، تسهیلگری در امر صادرات این محصول و همچنین حفظ سهم ۹۵ درصدی زعفران ایران در بازار‌های جهانی، گفت: تاکید ما بر ساماندهی بازار این محصول، قوام‌بخشی به ظرفیت‌های صادراتی آن، پرهیز از خام فروشی و برندسازی برای زعفران ایرانی در عرصه بین المللی است تا محصول کشور ما، به نام و کام دیگران عرضه نشود.

او با بیان اینکه معتقدیم که کشاورزان و صادرکنندگان زعفران دستمزد واقعی خود را دریافت نمی‌کنند، افزود: قیمت زعفران با توجه به نرخ ارز، هزینه‌های بالای نهاده‌های کشاورزی، بهای تمام شده تولید و … در بازار‌های جهانی منصفانه نیست.

رئیس شورای ملی زعفران به رسالت صادرکنندگان این محصول اشاره کرد و ادامه داد: در عرصه بازاریابی، باید منافع و رفاه زنجیره تولید تا صادرات مدنظر باشد. یکی از ضعف‌هایی که در موضوع صادرات زعفران وجود دارد، ارجحیت‌دهی به منافع خارجی در قبال منافع کشاورز و تولیدکننده این محصول است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *