اخبار

لزوم تمرکز بخش خصوصی و تعاون روستایی بر روی رونق صادرات | ۱۶ اردیبهشت

به گزارش باغبوم، تعاون روستایی و بخش خصوصی باید تمرکز خود را بر رونق صادرات قرار دهند. ارتقا صادرات موجب افزایش قیمت زعفران در بازارهای داخلی خواهد شد. در چند سال گذشته، سازمان تعاون روستایی با خرید زعفران از کشاورزان و نگهداری آن‌ها در انبارها در فرصت مناسبی که عرضه زعفران در بازار کاهش پیدا می‌کند، آن‌ها را با قیمت مناسبی به بازار داخلی عرضه می‌کنند.

 اگرچه این موضوع تاحدودی باعث کمک به کشاورز برای جلوگیری از کاهش قابل ملاحظه قیمت زعفران در بازار بود، اما برخی موارد در این شیوه خرید، مورد تایید تشکل‌ها و صادرکنندگان زعفران نیست. این سازمان به دنبال فرصتی است تا به دلایلی، نظیر کاهش عرضه زعفران و افزایش قیمت این محصول، بلافاصله زعفران‌های دپو شده را وارد بازار کند و با قیمت بالا به فروش برساند. این در حالی است که این زعفران باید روانه بازارهای جهانی شود تا قیمت این محصول در بازار داخلی نیز متاثر از آن افزایش پیدا کند.

 نحوه فروش و قیمت گذاری زعفران توسط تعاونی روستایی در گذشته منطقی نبود که با عرضه آن در بورس و شفاف سازی، تا حدود زیادی  مسائل قبلی این موضوع نیز برطرف شد. امسال نیز بخش خصوصی در موضوع خرید زعفران ورود پیدا کرده است که اصل قضیه و خرید زعفران توسط آن‌ها از کشاورزان قابل قبول است.  اگر زعفران‌های خریداری شده صادر شوند، به رونق بازار کمک زیادی خواهد شد. اما از آن جا که معمولا این زعفران‌ها از کشاورز خریداری شده و در انبارها نگه‌داری می‌شوند، عملا در جهت پویایی بازار و افزایش قیمت نقش چندانی ایفا نمی‌کنند و صرفا در داخل کشور از دستی به دست دیگر منتقل می‌شوند.

 در سال گذشته که رشد ۳۰درصدی در حوزه صادرات رخ داد، در مجموع ۳۲۵ تن زعفران از ایران به ۶۷کشور دنیا صادر شد. این در حالی است که قبلا تعداد این کشورها ۴۷ مورد بود. این افزایش نشان می‌دهد که صادرات زعفران همچنان با بازاریابی درست، جای رشد و پیشرفت دارد. از طرفی بازار مصرف جهانی زعفران نیز در حال افزایش می‌باشد.

 از ۲۵ اسفند سال قبل تا ۲۰ فروردین ماه سال جاری، به دلیل اینکه عرضه زعفران کاهش پیدا کرده بود و قیمت زعفران حدود ۱۰ درصد افزایش پیدا کرد، در حال حاضر قیمت پایه زعفران در بازارهای جهانی برای هر کیلو حدود ۶۰۰تا ۷۰۰ دلار است. اگر زعفران‌هایی که از کشاورزان توسط تعاون روستایی و بخش خصوصی خریداری شده را، بتوانند در بازارهای جهانی با رقمی بالاتر از این رقم به فروش برسانند و به مرز ۱۰۰۰دلار برسانند، تاثیر بسیار زیادی بر رونق گرفتن بازار زعفران داخل خواهد داشت.

بر اساس نظر کارشناسان، در حال حاضر زعفران چندانی دست کشاورز نیست و عمده این محصول در اختیار بخش خصوصی، تعاونی روستایی و یا دلالان  می‌باشد که با نوسانات قیمتی در بازار به دنبال افزایش منافع خود هستند. قیمت فعلی زعفران بسیار پایین است. زیرا این محصول بالغ بر ۳ سال است که هیچ‌گونه افزایش قیمتی نداشته و از طرفی هزینه‌های کشاورزان طی سال‌های گذشته برای تولید این محصول چند برابر شده است. اما قیمت محصول آن‌ها همچنان به اندازه قیمت سه سال گذشته و ثابت می‌باشد.

این موضوع باعث شده بسیاری از کشاورزان از کشت و تولید این محصول دلسرد شوند که این مساله در بلند مدت خسارت‌های زیادی را برای کشور به دنبال خواهد داشت. از این رو دولت برای حمایت از زعفران کاران، افزایش قیمت زعفران و رونق گرفتن بازار آن باید یک برنامه راهبردی و اساسی داشته باشد تا همان طور که هزینه‌های کشاورز چند برابر شده است، قیمت محصولات آن‌ها نیز چند برابر شود تا رغبت کشاورزان برای تولید افزایش پیدا کند. ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *