اخبار

شورای ملی زعفران و تجار، زعفران کاران تربت‌حیدریه را همراهی نکردند

مدیر جهاد کشاورزی تربت‌حیدریه گفت: هر چند قبل از زمان برداشت محصول زعفران در شهرستان جلساتی برگزار و مقرر شد که محصول کشاورزان با قیمت بالا خریداری شود اما شورای ملی زعفران و تجار همراهی نکردند.

به گزارش باغبوم و به نقل از ایسنا حسین محمدی عنوان کرد: شهرستان تربت‌حیدریه یکی از قطب‌های مهم تولید زعفران در دنیا است که ۸۷۰۰ هکتار سطح زیر کشت دارد.

وی گفت: سالیانه در شهرستان تربت‌حیدریه ۳۵ تن زعفران خشک با کیفیت بسیار مطلوب تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تربت‌حیدریه همچنین زعفران را یکی از مهمترین منابع اشتغال و درآمدی تربت‌حیدریه عنوان و اظهار کرد: تربت‌حیدریه در کشت زعفران قدمت دیرینه دارد و به دلیل مرغوبیت نوع زعفران و سازگاری مناسب گیاه، هر سال مقداری از پیاز این محصول به دیگر استان‌ها صادر می‌شود.

وی عنوان کرد: برای کیفی سازی زعفران سال گذشته ۳۰ دستگاه خشک‌کن در اختیار کشاورزان قرار داده شد تا زعفران تولیدی به صورت مکانیزه و با کیفیت مطلوب خشک شود.

محمدی مطرح کرد: اگر چه بخش اعظمی از زعفران شهرستان به صورت مکانیزه کشت می‌شود اما در تولید این محصول دو حلقه مفقوده داریم، ابتدا اینکه برداشت زعفران هنوز با دست صورت می‌گیرد که موجب افزایش هزینه‌های تولید می‌شود و دیگری نبود صنایع تبدیلی است.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه زعفران یک گیاه دارویی است، می‌شود از تمامی اجزاء آن استفاده بسیار بهتری به خصوص در مصارف دارویی و صنعتی نمود.

محمدی با اشاره به اینکه جای صنایع وابسته به بخش کشاورزی به خصوص زعفران که یک محصول استراتژیک و ارز آور محسوب می‌شود، در شهرستان خالی است که باید گسترش یابد، ادامه داد: با توجه به شرایط آب و هوایی در سال جاری کاهش چشمگیری در برداشت زعفران نداریم و همانند سال‌های گذشته خواهد بود.

وی گفت: در حال حاضر دو شرکت بزرگ صادر کننده زعفران در شهرستان فعال هستند که ظرفیت انبارهای شهرستان حداقل برای ۳۰ تن زعفران است.

مدیر جهاد کشاورزی تربت‌حیدریه در ادامه از راه‌اندازی بزرگترین بازارچه فروش زعفران کشور در تربت‌حیدریه توسط شهرداری خبر داد و تصریح کرد: بدون شک با راه‌اندازی این بازارچه که ۴۵ روز تا دو ماه فعالیت دارد کشاورزان دیگر دغدغه فروش را نخواهند داشت.

تجمع زعفران‎کاران به دلیل قیمت:

وی همچنین به اعتراض و تجمع اخیر زعفران کاران شهرستان تربت‌حیدریه اشاره کرد و افزود: این تجمع به دلیل قیمت زعفران بوده است، هر چند قبل از شروع فصل برداشت توسط شورای ملی زعفران، اتحادیه زعفران کاران و تجار جلساتی با نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی برگزار و مقرر شد که محصول با قیمت بالا خریداری شود ولی در ادامه شورای ملی زعفران و تجار همراهی نکردند.

محمدی بیان کرد: اگر چه قرار نبود بخش دولتی در سال جاری برای خرید محصول زعفران وارد شود اما اخیراً از طریق استانداری و سازمان جهاد کشاورزی پیگیری‏‌هایی صورت گرفته تا همانند سال قبل خرید حمایتی در دستور کار قرار گیرد البته نه به قیمتی که ابتدا اعلام شده بود.

مدیر جهاد کشاورزی تربت‌حیدریه تصریح کرد: یکی از دغدغه‌ها قیمت زعفران است، اگر بتوانیم عملکرد در واحد سطح را تا ۱۰ کیلو افزایش دهیم نه تنها حجم تولید افزایش می‌یابد بلکه پایین بودن قیمت خیلی خود را نشان نمی‌دهد، به همین دلیل همه باید برای افزایش عملکرد تلاش کنیم.

وی گفت: در این خصوص کلاس‌های آموزشی برگزار شده تا کشاورزان با دانش روز آشنا شوند، همچنین از چند هفته گذشته کانون‌های یادگیری راه‌اندازی شده و کشاورزان نمونه به ارائه تجربیات خود می‌پردازند.

محمدی با تأکید بر اینکه باید از آب‌ و خاک فعلی بیشترین بهره را ببریم، گفت: پیاز مناسب و روش‌های علمی و مکانیزه در این مسیر تاثیرگذاری بسیاری دارد؛ بیشترین زعفران جهان در شهرستان‌های تربت‌حیدریه، زاوه، کاشمر، رشتخوار و مه‌ولات واقع در جنوب استان خراسان رضوی تولید می‌شوند.

خبر شورای ملی زعفران و تجار، زعفران کاران تربت‌حیدریه را همراهی نکردند- ۵ آبان ۹۹- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *