اخبار

“سنو”؛ زعفرانی‌ترین روستای جهان| ۲۷ آبان

روستای “سنو” را زعفرانی‌ترین روستای جهان می‌نامند زیرا نظام زراعت زعفران مبتنی بر قنات در این روستا به ثبت جهانی رسیده است.

به گزارش باغبوم و به نقل از خبرگزاری تسنیم از گناباد، روستای “سنو” را زعفرانی‌ترین روستای جهان می‌نامند زیرا نظام زراعت زعفران مبتنی بر قنات در این روستا به ثبت جهانی رسیده و اولین نمایشگاه زعفران کشور نیز در این روستا قرار دارد.

مهدی ذوالفقاری عضو شورای اسلامی روستای سنو در همین زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: موزه زعفران روستای سنو در خردادماه ۱۳۹۱ به عنوان نخستین موزه تخصصی زعفران کشور در محل حمام تاریخی این روستا افتتاح شده است.

وی افزود: این موزه در روستای گردشگرپذیر سنو در بنای یک حمام قدیمی بر جای مانده از دوره صفویه و در محیطی به وسعت ۱۸۰ متر مربع برپا شده است.

عضو شورای اسلامی روستای سنو عنوان کرد: در این موزه ابزار‌ها و وسایل قدیمی و نحوه کاشت، داشت، برداشت و پس از برداشت گل زعفران در دید عموم قرار گرفته، به طوری که بازدیدکنندگان می‌‌توانند از نزدیک نظاره‌گر این مراحل با مقیاس طبیعی باشند.

رئیس انجمن میراث فرهنگی روستای سنو تصریح کرد: تاکنون گردشگران زیادی از داخل و خارج از کشور از این موزه و مزارع زعفران روستای سنو بازدید نموده‌اند.

ذوالفقاری اظهار کرد: ثبت نظام زراعت زعفران مبتنی بر قنات با پایلوت روستای سنو توسط سازمان جهانی فائو به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: نظام زراعت و تولید زعفران مبتنی بر آبیاری قنات با محوریت روستای سنوی شهرستان گناباد به عنوان پنجاه و پنجمین نظام میراث کشاورزی جهان و سومین میراث جهانی کشاورزی ایران آذر ماه سال گذشته از سوی سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) به ثبت رسید.

تصویر زیر که از با منبع خبرگزاری تسنیم، نمایی از موزه زعفرانی در این روستاست:

خبر سنو زعفرانی‌ترین روستای جهان- ۲۷ آبان ۹۹- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *