اخبار

آخرین احوالات زعفران در بورس

زعفران بورس
 بازار بورس یک مصوبه ای در حال تصویب است که این گواهی ها به عنوان وثیقه بانکی برای دریافت تسهیلات استفاده شود.
حرف های مختلفی درباره تفاوت قیمت خرید زعفران از کشاورزان و عرضه آن در بورس عنوان می شود. صحبت هایی که منجر شد تا به بررسی قیمت اصلی این محصول از مزرعه تا مصرف بپردازیم.
علی عباسی کشاورزی، در پاسخ به این سوال که آیا در بورس کالا دلالانی وجود دارند که بر سر کشاورزان زعفران کلاه بگذارند؟ اظهار کرد: خیر این خبر صحت ندارد به علت آنکه بسیاری از کشاورزان یا خودشان وارد بورس کالا سهام خرید و فروش می کنند یا به علت آنکه وقت نداشتند خود با دلالان وارد معامله شدند.حسن رضایی پور کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که نرخ خرید زعفران از کشاورزان با میزان نرخی که در بازار بورس کالا عرضه می شود چه تفاوتی دارد؟ بیان کرد: اگر ما مبنای کشف نرخ معاملات را در حال حاضر بر عرضه و تقاضا بگذاریم می توان به این نکته اشاره کرد که قیمت ها به صورت هیجانی روند صعودی را در بازار برگرفته اند و به همین علت فاصله با بازار نقد کالا بیش تر شده است.

تفاوت بازار سنتی و بازار جدید زعفران چیست؟

این کارشناس بازار سرمایه افزود: هم اکنون یک بازار سنتی و یک بازار در بورس کالا داریم که در همین راستا می توان به این مسئله اشاره کرد که فاصله قیمت بین این دو بازار زیاد است. یکی از عاملان موثر که باعث فاصله قیمتی بین این دو بازار شده افزایش نرخ ارز است به علت آن که ارز یکی از فاکتور های اصلی در بازار بورس محسوب می شود. این مسئله به معنای آن است که سرمایه گذران با افزایش نرخ ارز تمایلشان برای سرمایه گذاری در این بخش زیاد تر می شود.او در پاسخ به این سوال که در معاملات بورس کالا در حال حاضر چند نوع معامله وجود دارد، بیان کرد: هم اکنون دو نوع معامله در بازار بورس وجود دارد که در این جهت می توان نخست معاملات آتی و دوم سپرده کالایی اشاره کرد. معاملات آتی واکنششان نسبت به متغیر های اصلی زیاد است به علت آنکه اهرم معاملاتی دارند. به طوری که اگر در بازار فیزیکی یک گواهی سپرده نرخ ۱۰ هزار تومان تعیین شود. قیمت آتی آن را با افزایش ۵ درصد به صورت ماهانه در تابلو بورس کالا مشاهده کنیم. ما در بحث زعفران دونوع متغییر داریم که ممکن است سهامدران از آن اطلاع نداشته باشند. میزان ذخیره زعفران در کشور و افزایش میزان ذخیره ی زعفران در کشور است.

انبارداری که در بورس کالا به نفع زعفرانکاران تمام شد
رضایی در پاسخ به این سوال که انبادراری زعفران در بورس کالا به چه نحوی است، تصریح کرد: در سال های گذشته زعفرانکاران یا همان گل پاکن ها طبق عادت زعفرانپاک کرده را در خانه هایشان با شرایط نامساعد نگهداری می کردند که همین مسائل عاملی شد تا بورس کالا ابتکاری را به خرج دهد؛ یعنی با پذیرش انبار های زعفران به کشاورزان تا در واقع زعفران خودشان را در قبال پرداخت یک بهای ناچیز در شرایط مساعدی نگهداری کنند که در اصطلاح یک گواهی سپرده انجام دهند.

مزایای گواهی سپرده کالایی در بورس کالا
این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: این گواهی سپرده دارای مزایای متعددی است نخست اینکه این گواهی ها به عنوان اوراق بهادار به حساب می آیند در حال حاضر در بازار بورس یک مصوبه ای در حال تصویب است که این گواهی ها به عنوان وثیقه بانکی برای دریافت تسهیلات استفاده شود. دومین مزایای این مسئله قابلیت تحویل در قرار داد های آتی است یعنی اگر کشاورزان نخواهند در حال حاضر آن را به فروشند می توانند آن را در آینده بفروشند. بنابراین می توان گفت که این انبار ها تحول نوینی را در نوع نگهداری کالا های زعفران ایجاد کرده اند.

دلالی در بورس معنا ندارد؛ بورس آنتی دلال است
او در پاسخ به این سوال که آیا این مسئله صحت دارد که دلالان زعفران را از کشاورزان با قیمت پایین خریداری می کنند، اما در بازار بورس کالا با دو برابر قیمت به فروش می رسانند؟ اظهار کرد: این مسئله به طور عملی امکان پذیر نیست به علت آنکه اگر بخواهیم گردش کار زعفران را بررسی کنیم زعفران را به دو حالت کشاورزان به فروش می رسانند یا به حالت گل یا پاک کرده است تا دو سال قبل شاید می توان گفت که کشاورزان مجبور بود که زعفران هایشان را با قیمت پایین واگذار کنند، اما امروز با وجود انبار های بورس در واقع کارکرد ها بهتر از قبل شده است به علت آنکه کشاورزان هر لحظه با گوشی که در دست دارند قیمت اصلی جهت فروش بدست آورند.

رضایی در پاسخ به این سوال که آیا اشتیاق کشاورزان برای حضور در بورس کالا بیشتر از پیش شده است یا خیر؟ تصریح کرد: قطع به یقین می توان گفت که حضور این افراد به نسبت چهار سال قبل که زعفران تازه وارد معاملات بورس کالا شده بود بیش از پیش شده است به علت آنکه سازمان تعاون روستایی در جهت ارتقای این امر کمک کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *