اخبار

دولت یک تن زعفران در خراسان رضوی خریداری کرد| ۲۴ آبان

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: یک تن و ۱۳۲ کیلو گرم زعفران کشاورزان این استان در قالب خرید حمایتی از سوی دولت خریداری شد.

به گزارش باغبوم و نقل از ایرنا، ایرج ناصری مقدم افزود: این مقدار زعفران از آغاز رسمی خرید حمایتی این محصول در ۱۴ آبان ماه جاری تاکنون در راستای سیاستهای حمایتی دولت و برنامه خرید حمایتی محصولات کشاورزی در این استان خریداری شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰ مرکز در شهرستانهای زعفران‌خیز استان خرید این محصول را بر عهده دارند، ادامه داد: محور و هدف اصلی دولت از خرید زعفران، حمایت از زعفرانکاران خُرد است و در این راستا سقف خرید زعفران از هر زعفران‌کار ۱۰ کیلو گرم است.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: با توجه به اینکه هدف اصلی خرید حمایتی محصولات، مدیریت بازار و جلوگیری از افت بیش از اندازه قیمت محصول و متضرر شدن کشاورزان است، حجم خرید مد نظر نیست و صرفا حمایت از کشاورز و جلوگیری از افت قیمت مورد توجه می‌باشد.

وی افزود: محصول امسال در دو سطح پوشال مرغوب به ازای هر کیلوگرم ۱۱۰ میلیون ریال و نگین به ازای هر کیلوگرم ۱۳۰ میلیون ریال خریداری می‌شود.

ناصری مقدم با بیان این که امسال خرید زعفران به ۲ روش صورت می‌گیرد ادامه داد: در شیوه نخست زعفران‌کاران با مراجعه به جهاد کشاورزی شهرستان در صورت تمایل به انبارهای بورس معرفی شده و می توانند زعفران خود را سپرده کالا کنند و جهت دریافت وام به میزان ۵۰ درصد قیمت زعفران خود به بانک معرفی ‌شوند و وام دریافت ‌کنند.

وی گفت: در این روش زعفران کشاورزان در انبارهای سازمان تعاون روستایی به صورت امانت است و کشاورزان می‌توانند هر وقت قیمت زعفران افزایش یافت با مراجعه به بانک و تصفیه وام و نیز پرداخت هزینه انبارداری، زعفران خود را تحویل بگیرند و به فروش برسانند.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی افزود: در دومین شیوه خرید، کشاورزان با عقد قرارداد، زعفران خود را تحویل این سازمان می‌دهند و پس از انجام آزمایش اعتبارسنجی و ثبت در چک لیست معادل ۳۰ درصد ارزش زعفران تحویلی خود را دریافت و ۷۰ درصد باقی‌مانده را ظرف سه ماه دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: در این روش هم در صورت افزایش قیمت زعفران، کشاورزان می‌توانند با تصفیه و بازگرداندن مبلغ دریافتی زعفران خود را تحویل بگیرند.

ناصری مقدم گفت: اگر زعفران دریافتی از کشاورزان صادر شد و با قیمت بالاتری فروخته شد، ۵۰ درصد سود به نام کشاورز به صندوق حمایت از کشاورزان واریز می‌شود تا موجب حمایت از کشاورزان شود.

پارسال سطح زیرکشت زعفران در خراسان رضوی بیش از ۸۷ هزار و ۹۰۰ هکتار بود که از این سطح بیش از ۳۲۰ تن محصول برداشت شد. امسال نیز ۹۲ هزار هکتار از مزارع خراسان رضوی به کشت زعفران اختصاص یافت که میزان برداشت آن وابسته به شرایط آب و هوایی است.

۱۲۹ هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی خراسان رضوی در حوزه تولید زعفران فعالیت دارند.

خبر دولت یک تن زعفران در خراسان رضوی خریداری کرد- ۲۴ آبان ۹۹- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *