اخبار

رونق صادرات زعفران در گرو اقتصاد جهانی/ گرانی زعفران ارتباطی به کشاورزان ندارد| ۶ دی

عضو شورای ملی زعفران گفت: تا زمانی که اقتصاد جهانی رونق نگیرد، نمی‌توان امیدی به افزایش صادرات داشت.

 

به گزارش باغبوم و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، علی حسینی عضو شورای ملی زعفران، از ثبات قیمت زعفران در بازار خبر داد و گفت: در حال حاضر حداقل قیمت هر کیلو زعفران ۸ میلیون تومان و حداکثر ۱۶ میلیون تومان است.

حداکثر قیمت هر کیلو طلای سرخ ۱۶ میلیون تومان

او افزود: تا زمانی که اقتصاد جهانی رونق نگیرد، نمی‌توان امیدی به افزایش صادرات داشت.

به گفته حسینی اگر شرایط اقتصادی ناشی از بحران کرونا فروکش کند، صادرات زعفران به بازار‌های هدف رونق می‌گیرد.

این مقام‌مسئول با اشاره به اینکه بازار‌های جهانی در نیمه تعطیلی به سر می‌برند، بیان کرد: با گسترش ویروس کرونا و تعطیلی و نیمه تعطیلی بازار‌های جهانی، تقاضای چندانی برای خرید زعفران نیست.

عضو شورای ملی زعفران با انتقاد از تعلل گمرک در اعلام آمار صادرات بیان کرد: گرچه گمرک آمار جدید را اعلام نکرده است، اما برآورد می‌شود که روند صادرات بهتر از گذشته است.

او با اشاره به اینکه گرانی زعفران ارتباطی به کشاورزان ندارد، گفت: با توجه به اینکه زعفرانی در دست کشاورزان نیست، بنابراین هر گونه افزایش قیمت از این مقطع به بعد مربوط به دلالان است.

حسینی ادامه داد: هم اکنون دلالان و واسطه گران با به کارگیری برخی ترفند‌ها به دنبال آشفتگی بازار زعفران هستند، در حالی که منافع کشاورزان در آن نیست و هر گونه اختلال در بحث عرضه و تقاضا به سودجویی عوامل واسطه باز می‌گردد.

او با اشاره به دیگر راهکار‌های رونق صادرات زعفران گفت: تعرفه صادرات زعفران به چین و هند به عنوان ۲ بازار هدف اصلی بالاست و سال‌هاست که بر کاهش تعرفه صادرات تاکید می‌کنیم، اما مسئولان به این موضوع بی توجه بوده‌اند.

حسینی در پایان تصریح کرد: تعرفه صادرات زعفران افغانستان به چین و هند بسیار پایین و در حد صفر است، اما برای ما بسیار بالاست و همواره وظیفه دولت و سیاست گذاران است که این معضل و چالش اقتصادی را رفع کنند.

خبر رونق صادرات زعفران در گرو اقتصاد جهانی/ گرانی زعفران ارتباطی به کشاورزان ندارد- ۶ دی ۹۹- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *