اخبار

خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی به طور رسمی آغاز شد| ۱۵ آبان

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: خرید حمایتی محصول زعفران امسال کشاورزان استان در راستای سیاستهای حمایتی دولت و اجرای برنامه خرید حمایتی محصولات کشاورزی با اعلام موافقتهای انجام شده در سطوح عالی و پس از انجام زیرساختهای لازم به صورت رسمی از امروز آغاز شد.

 به گزارش باغبوم و به نقل از ایرنا، ایرج ناصری مقدم افزود: به این ترتیب خرید محصول از امروز در ۶ شهرستان دارای مرکز خرید شامل مشهد، تربت‌حیدریه، گناباد، تربت‌جام، سبزوار و کاشمر طبق آیین‌نامه و دستورالعمل‌های اعلام شده آغاز شده است.

وی با بیان این که محور و هدف اصلی خرید حمایتی زعفران امسال حمایت از زعفرانکاران خُرد است ادامه داد: در همین راستا سقف خرید زعفران برای هر زعفران‌کار تا ۱۰ کیلوگرم است.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: محصول امسال در دو سطح پوشال مرغوب به ازای هر کیلوگرم ۱۱۰ میلیون ریال و نگین به ازای هر کیلوگرم ۱۳۰ میلیون ریال خریداری می‌شود.

ناصری با بیان این که امسال خرید زعفران به ۲ روش صورت می‌گیرد افزود: در شیوه نخست زعفران‌کاران با مراجعه به جهاد کشاورزی شهرستان در صورت تمایلشان به انبارهای بورس معرفی و می توانند زعفران خود را سپرده کالا کنند و جهت دریافت وام به ارزش ۵۰ درصد قیمت زعفران خود به بانک معرفی ‌شوند و وام دریافت ‌کنند.

وی ادامه داد: در این روش زعفران کشاورزان در انبارهای سازمان تعاون روستایی امانت است و کشاورزان می‌توانند هر وقت قیمت زعفران افزایش یافت با مراجعه به بانک و تصفیه وام و نیز پرداخت هزینه انبارداری، زعفران خود را تحویل بگیرند و به فروش برسانند.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی با اشاره به دومین شیوه خرید گفت: در این روش کشاورزان با عقد قرارداد، زعفران خود را تحویل این سازمان می‌دهند و پس از انجام آزمایش اعتبارسنجی و ثبت در چک لیست معادل ۳۰ درصد ارزش زعفران تحویلی خود را دریافت و ۷۰ درصد باقی‌مانده را ظرف سه ماه دریافت می‌کنند.

ناصری افزود: در این روش هم در صورت بالا رفتن قیمت زعفران و عدم تمایل کشاورزان می‌توانند با تصفیه و بازگرداندن مبلغ دریافتی زعفران خود را تحویل بگیرند.

وی ادامه داد: اگر زعفران دریافتی از کشاورزان صادر شد و با قیمت بالاتری فروخته شد، ۵۰ درصد سود به نام کشاورز به صندوق حمایت از کشاورزان واریز می‌شود تا موجب تقویت حمایت از کشاورزان شود.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی در خصوص اعلام خرید حمایتی زعفران از سوی وزیر جهاد کشاورزی از هفته آینده گفت: اعلام این زمان توسط وزیر احتمالا به خاطر آماده شدن دستورالعمل صادره بوده است اما خوشبختانه زیرساختها در استان خراسان رضوی به موقع فراهم شد.

ناصری افزود: از روز دوشنبه آماده‌سازی فضا و نصب پرده‌های اطلاع‌رسانی برای خرید در مراکز نصب شده و از امروز خرید به صورت رسمی آغاز شده است.

پارسال سطح زیرکشت زعفران در خراسان رضوی بیش از ۸۷ هزار و ۹۰۰ هکتار بود که از این سطح بیش از ۳۲۰ تن محصول برداشت شد. امسال نیز ۹۲ هزار هکتار از مزارع خراسان رضوی به کشت زعفران اختصاص یافت که میزان برداشت آن وابسته به شرایط آب و هوایی است.

۱۲۹ هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی خراسان رضوی در حوزه تولید زعفران فعالیت می کنند.

خبر خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی به طور رسمی آغاز شد- ۱۵ آبان ۹۹- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *