اخبار

خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی به ۱۰ تن نزدیک می‌شود| ۱۸ آذر

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: دولت ۹ هزار و ۳۷۲ کیلو گرم زعفران کشاورزان این استان را به صورت حمایتی خریداری کرد.

 

به گزارش باغبوم و به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، ایرج ناصری مقدم مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: این مقدار زعفران از آغاز خرید حمایتی این محصول در نیمه آبان ماه امسال تاکنون به منظور سیاست‌های دولت در حمایت از کشاورزان خریداری شده است.

او افزود: با توجه به این که هدف اصلی خرید حمایتی محصولات، مدیریت بازار و جلوگیری از کاهش بیش از اندازه قیمت محصول و متضرر شدن کشاورزان است، حجم خرید، مد نظر نیست و بیشتر حمایت از کشاورز مورد توجه قرار دارد.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی با بیان این که در حال حاضر ۱۰ مرکز در شهرستان‌های زعفران‌خیز خراسان رضوی خرید این محصول را بر عهده دارند، ادامه داد: محور و هدف اصلی دولت از خرید زعفران، حمایت از زعفران کاران خُرد است و در این جهت سقف خرید زعفران از هر زعفران‌کار ۱۰ کیلوگرم تعیین شده است.

ناصری مقدم بیان کرد: محصول امسال در ۲ سطح پوشال مرغوب به ازای هر کیلو گرم ۱۱۰ میلیون ریال و نگین به ازای هر کیلوگرم ۱۳۰ میلیون ریال خریداری می‌شود.

او با بیان اینکه امسال خرید زعفران به ۲ روش صورت می‌گیرد، تصریح کرد: در شیوه نخست، زعفران‌کاران با مراجعه به جهاد کشاورزی شهرستان در صورت تمایل به انبار‌های بورس معرفی شده و می‌توانند زعفران خود راسپرده کالا کنند و برای دریافت وام به میزان ۵۰ درصد قیمت زعفران خود به بانک معرفی شوند.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی تاکید کرد: در این روش، زعفران کشاورزان در انبار‌های سازمان تعاون روستایی به صورت امانت نگهداری می‌شود و کشاورزان می‌توانند هر وقت، قیمت زعفران افزایش یافت با مراجعه به بانک و تصفیه وام و پرداخت هزینه انبارداری، زعفران خود را تحویل بگیرند و به فروش برسانند.

ناصری مقدم اظهار کرد: در دومین شیوه خرید، کشاورزان با عقد قرارداد، زعفران خود را تحویل این سازمان می‌دهند و پس از انجام آزمایش اعتبارسنجی و ثبت در چک لیست، معادل ۳۰ درصد ارزش زعفران تحویلی خود را دریافت و ۷۰ درصد باقی‌مانده را ظرف سه ماه دریافت می‌کنند.

او افزود: در این روش هم در صورت افزایش قیمت زعفران، کشاورزان می‌توانند با تسویه و بازگرداندن مبلغ دریافتی، زعفران خود را تحویل بگیرند.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی ادامه داد: اگر زعفران دریافتی از کشاورزان صادر و با قیمت بالاتری فروخته شد، ۵۰ درصد سود به نام کشاورز به صندوق حمایت از کشاورزان واریز می‌شود تا موجب حمایت از کشاورزان شود.

خبر خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی به ۱۰ تن نزدیک می‌شود- ۱۸ آذر ۹۹- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *