اخبار

ثبات قیمت زعفران در کنار افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی| ۱۴ فروردین

تمام نهاده‌های کشاورزی از جمله سم، کود، سوخت و حمل و نقل افزایش بیش از ۲۰ درصدی را شاهد بوده است، اما قیمت زعفران در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ افزایش چندانی نداشته است.

به گزارش باغبوم، سال ۹۸ قیمت زعفران بین ۶ تا ۱۳ میلیون تومان بود و در سال ۹۹ هر کیلو زعفران بین ۷ تا ۱۴ میلیون تومان فروخته شد که نسبت به افزایش قیمت نهاده‌ها در بخش کشاورزی رقم ناچیزی بوده است.

در خصوص وضعیت بازار زعفران درسالی که گذشت، باتوجه به میزان تولید زعفران در کشور ما قادر هستیم نیاز جهان به این محصول ارزشمند را تأمین کنیم منتهی از اواخر سال گذشته تا کنون شیوع ویروس کرونا و نیمه تعطیل شدن بازار‌های هدف صادراتی پروسه عرضه کالا در خیلی از بازار‌ها را دگرگون کرده است و باتوجه به شرایط پیش آمده باید آمادگی لازم برای رفع مشکلات صادرات با احداث پایگاه‌های عرضه در کشور‌های هدف تأمین محصول زعفران برای کشور‌های خواهان زعفران را در دست می‌گرفت.

ناهماهنگی بین هزینه‌های تولید و انتظارات واقعی کشاورز وجود دارد که باید به درستی مدیریت شود.کشاورز برای تولید هرساله خود و فروش محصول زعفران نباید دغدغه‌ای داشته باشد و باید با هماهنگی بخش‌های مربوطه این مشکل رفع شود.

حال باید دید، در آستانه سال ۱۴۰۰، چه اتفاقاتی برای این نرخ‌ها می‌افتد. آیا با توجه به پیش بینی‌ها، ۶ ماه اول سال شاهد ثبات خواهیم بود یا خیر؟

خبر ثبات قیمت زعفران در کنار افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی- ۱۴ فروردین ۱۴۰۰- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *