پیاز زعفران

وزن پیاز زعفران مناسب کشت

پیاز زعفران

زعفران

طلای سرخ جهان زعفران است که، گیاهی کاملا مناسب برای کشت در مناطق سردسیر یا کم‌آب است و حتی تا دمای منفی ۳۰ درجه نیز قادر به رشد می‌باشد.

در این مقاله قصد داریم:پاسخ به این سوال بدهیم که «چرا باید پیاز درشت کشت نکنیم؟»و«وزن پیاز زعفران مناسب کشت چقدر باشد؟».

 

جهت مشاوره رایگان و خرید پیاز زعفران کلیک کنید

 

پیاز زعفران

  1. پیاز زعفران معمولا تخم مرغی شکل است .
  2. بسته به قطرِ ابتدا، انتها و وسطش می‌تواند دایره‌ای شکل یا بیضی شکل باشد.
  3. همچنین پوشال قهوه‌ای رنگی به دور پیاز زعفران پیچیده شده است که در برخی گونه‌ها بسیار فشرده و در برخی گونه‌های دیگر کم‌تراکم است( پوشال پیاززعفران را در برابر سرما و گرما حفظ می‌کند).
  4. همچنین پوشال وزن پیاز زعفران را افزایش میدهد(این نکته است که در هنگام خرید پیاز زعفران باید توجه کرد).

همچنین پوشال زعفران، رطوبت را جذب می‌کند و در مواقع گرما به پیاز داده و باعث حفظ گیاه در برابر گرما و خشکی خاک می شود. با جدا کردن این الیاف پوشالی می‌توانید رنگ سفید پیاز را مشاهده کنید.

 

وزن پیاز زعفران چقدر باشد؟

اندازه و وزن پیاز زعفران برای کشاورزان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا شکل و وزن پیاز با میزان بازدهی آن در ارتباط است(در مقاله بررسی اندازه پیاز زعفران رو به طور کامل با تصویر توضیح داده ایم). میزان متوسط و مناسب وزن پیاز زعفران بین ۸ تا ۱۳ گرم است. در نتیجه با استفاده از پیازهای متوسط و ریز مقدار بذرهایی که در واحد سطح زمین کشت می‌شوند بیشتر از زمانی است که پیازهایی درشت‌تر با متوسط وزنی ۱۵ الی ۲۰ گرمی کشت می‌شود. اهمیت این مسئله از سال سوم کشت به بعد آشکار شده و باعث افزایش پنجاه درصدی محصول در سال سوم و سال‌های پس از آن می‌شود.

وزن پیاز زعفران مناسب کشت

با کاشت پیازهای دارای وزن و سایز نرمال که ۵ الی ۱۳ گرم وزن دارد، در صورتی که رسیدگی خوب به پیازها صورت گیرد؛ وزن پیازها در همان سال اول به ۲۵ تا ۳۰ گرم میرسد. یعنی هم افزایش سایز در پیازها خواهیم داشت و هم شاهد افزایش گل در سال های آتی خواهیم شد.

مدت زمانی که پیاز زعفران باید در مزرعه بماند بستگی به مقدار کاشت پیاز زعفران در زمین دارد و در صورتیکه پیاز کاشته شده از کیفیت و وزن و اندازه مناسب برخوردار باشد می‌توان تا ۷ سال از آن زعفران برداشت کرد. در نتیجه باید در انتخاب پیاز زعفران مناسب دقت و توجه لازم را داشت.

مراقبت از پیاز زعفران

پس از رعایت سایز و وزن پیاز زعفران و اقدام به خرید آن میتوانید شروع به کشت زعفران کنید. کاشت زعفران در ماه های مرداد تا مهر انجام می‌شود و بهترین زمان تهیه پیاز از اوایل تیر ماه تا اواخر شهریور ماه است. در تهیه پیاز و نگه داری آن باید  دقت زیادی به خرج داد، چراکه مهم ترین مرحله کشت زعفران انتخاب پیاز آن است.

هنگام خرید باید توجه داشت که پیاز زعفران عاری از هرگونه افت و کنه و سایر آلودگی ها باشد.

  1. قبل از کشت حتما پیاز ها را گند زدایی کنید.
  2. پیازهای ضدعفونی شده و آماده را هرچه سریع‌تر وارد خاک کرده و بکارید.
  3. برای هر هکتار زمین حدودا ۱۰_۷ تن پیاز لازم است.( مقدار پیاز زعفران در هر هکتار)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *