اخبار, پیاز زعفران

پیاز زعفران به کجا قاچاق میشود؟|قاچاق پیاز زعفران به افغانستان

بذر زعفران

.

قاچاق پیاز زعفران

مدیرکل گلخانه، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی از خروج پیاز زعفران از مرزهای کشور خبر داد و خواستار برخورد با دستگاههای مرتبط با متخلفین شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت جهاد کشاورزی ، سیدمحمد کیایی با بیان اینکه پیاز زعفران یک  کالای اصیل ایرانی است ، گفت: با متخلفین باید به روشی قانونی برخورد شود.

 

وی افزود: ما با موضوع صادرات پیاز زعفران با دستگاههای مختلف از جمله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و پلیس سر و کار داریم و آن را دنبال می کنیم.

 

کیایی گفت: از آنجا که پیاز  های زعفران به اشکال مختلف ممکن است از مرزهای شرقی کشور بویژه مرز با افغانستان عبور کنند ، گفت: با اطلاعات ارائه شده از سوی مرزبان این کشور سازمان های جهاد کشاورزی خراسان جنوبی و رضوی، برای شناسایی پیاز زعفران به مرزبانان شرقی برای جلوگیری از خروج غیرقانونی آن آموزش داده می شوند

 

وی گفت: با وجود اینکه کشورهای اروپایی مانند هلند پیاز زعفران تولید می کنند و به کشورهای دیگر صادر می کنند ، اما با توجه به طعم و عطر بی نظیر زعفران ایرانی ، به نظر می رسد عمده پیاز زعفران کشت شده در افغانستان مربوط به ایران باشد.

آمار قاچاق زعفران

مدیرکل دفتر گلخانه ها ، گیاهان دارویی و قارچ باغبانی با اشاره به تعرفه ۳۵ تا ۳۸ درصد چین و هند برای واردات زعفران از ایران و تعرفه صفر درصد برای واردات زعفران در افغانستان اشاره کرد. برخی افراد سودجو در این کشور به زعفران اشاره کردند که به طور غیررسمی به افغانستان منتقل می شود و سپس به مارک زعفران افغانستان صادر می شود.

 

وی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی نیز این موضوع را پیگیری می کند تا از سوی مراجع قانونی جلوگیری شود.

 

کیایی اذعان کرد که چین و هند برای اهداف صادرات زعفران کشورهای هدف ایران خواهند بود. و وزارت جهاد کشاورزی برای کاهش تعرفه های این دو کشور با سازمان های ذیربط مشورت خواهد کرد.

 

به گزارش مهر ، وزارت جهاد کشاورزی وزارت باغبانی اظهار داشت: هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد و شرایط آنطور که می گویند وجود دارد. زعفران،حساس نیست ، زیرا در کشوری مانند افغانستان ، تولید زعفران نمی تواند خیلی اقتصادی و پرسود باشد.

 

به گفته محمدعلی طهماسبی ، اکنون زمین زعفران این کشور ۹۵ هزار هکتار است.که امسال پیش بینی می شود ۳۶۰ تن زعفران تولید کند.

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه میزان تولید طلا در افغانستان به ۳.۵ تن رسیده است. گفت: بنابراین ، این کشور برای ما رقیبی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *