رسانه زعفران

بازار جهانی زعفران| بررسی بازار زعفران در ایران و سایر کشور های جهان

baghboom___market_safron_baghboom.com

بازار جهانی زعفران

 

تولید کنندگان جهانی زعفران شامل ایران ، هند ، افغانستان ، یونان ، مراکش ، اسپانیا ، ایتالیا ، چین ، جمهوری آذربایجان ، آرژانتین ، استرالیا ، کره ، ژاپن ، امارات ، قطر ، هلند ، لوکزامبورگ ، کویت ، عربستان سعودی ، آلمان ، لهستان ، فرانسه ، پرتغال ، مراکش ، برزیل ، پرو ، پاراگوئه ، مکزیک و ایالات متحده آمریکا.

 

طبق آخرین آمار تجارت زعفران در سال ۲۰۱۹ ، ایران بزرگترین تولیدکننده زعفران در جهان است و ۴۳۰ تن از کل ۴۵۰ تن زعفران تولید شده در سراسر جهان را تأمین می کند و پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۰ به ۵۰۰ تن برسد. در هندوستان ، تنها ۲۲ تن زعفران تولید می کند. سالانه رتبه دوم را کسب می کند. سایر کشورها تولید زعفران و بر اساس سهم خود در تولید جهانی زعفران شامل یونان (۷.۲ تن) ، افغانستان (۶ تن) ، مراکش (۲.۶ تن) ، اسپانیا (۲.۳ تن) ، ایتالیا (۱ تن) ، چین (۱ تن) ، و آذربایجان (۰.۲۳ تن).

 

ایران

 

ایران اولین و بزرگترین تولید کننده و صادر کننده زعفران در جهان است که سهم ۹۲-۹۵٪ از تولید زعفران در جهان را دارد. طبق آمار موجود در مورد تجارت زعفران ، پیش بینی می شود تولید زعفران ایران در سال ۲۰۲۰ به ۵۰۰ تن برسد.

۲۴ استان در تولید زعفران در این کشور مشارکت دارند و از کل سطح زیر کشت قابل توجهی (۱۲۴۰۰۰ هکتار) برخوردار هستند.

خراسان رضوی (۸۴.۲۲۲ هکتار) ، خراسان جنوبی (۱۵،۷۸۲ هکتار) ، و خراسان شمالی و استانهای دیگر (۲۳۹۹۲ هکتار) بیشترین مناطق زراعی زراعی را دارند. استانهایی مانند خراسان رضوی ، خراسان جنوبی ، خراسان شمالی ، اصفهان ، کرمان ، فارس و یزد بیشترین توزیع جغرافیایی زعفران را در این کشور دارند. به عنوان اولین صادرکننده زعفران در جهان ، سهم ایران در بازار جهانی زعفران ۳۶.۷ درصد است که ارزش آن ۱۰۱.۳۲ میلیون دلار است. ایران همچنین بالاترین تعرفه را برای واردات زعفران از سایر کشورها اعمال می کند.

 

 

 

اسپانیا

 

اسپانیا دومین صادرکننده زعفران جهان است و سهم ۲۰.۷٪ در صادرات زعفران جهان به ارزش ۵۷.۰۸ میلیون دلار دارد. استانهای اصلی تولید زعفران در اسپانیا شامل Teruel در شمال شرقی و Cuenca ، Albacete و Ciudad Real در منطقه Castilla-La Mancha در مرکز اسپانیا است. ایالات متحده آمریکا (۲۵.۹٪) ، عربستان سعودی (۱۳.۲٪) و ایتالیا (۹.۹٪) از نخستین مقصد صادراتی زعفران اسپانیا هستند.

 

 

افغانستان

 

براساس آخرین گزارش های تولید زعفران در سال ۲۰۱۸ ، ۱۳ تن زعفران از ۶ هزار و ۲۰۰ هکتار از مناطق زیر کشت در افغانستان برداشت شده است که این رشد قابل توجه در مقایسه با ۱ تن تولید زعفران در سال ۲۰۱۳ است. افغانستان ۱۶.۲ درصد از کل جهانی را تشکیل می دهد. صادرات زعفران به ارزش ۴۴.۵۸ میلیون دلار و بازار رو به رشدی برای این محصول است. مقصد اصلی صادراتی زعفران شامل هند ، عربستان سعودی ، فرانسه ، امارات ، ایالات متحده آمریکا و ترکیه است. لازم به ذکر است که افغانستان ۶۵.۷٪ زعفران وارداتی خود را از ایران وارد می کند که بزرگترین تولید کننده زعفران در جهان است.

 

 

 

هند

 

دوم در ایران ، هند دومین تولید کننده و وارد کننده زعفران در جهان و چهارمین صادر کننده بزرگ این محصول است. در هندوستان ، توزیع جغرافیایی زعفران عمدتاً مربوط به مناطق زیر است

  1. Pulwama
  2. Pampore
  3. Konibal
  4. Dus

زعفران وارد شده به هند ۳۱.۰۶ میلیون دلار ارزش دارد که ۱۱.۳ درصد از واردات جهانی زعفران را تشکیل می دهد. منابع اصلی زعفران به این کشور وارد می شود: افغانستان (۹۴.۵٪) ، امارات (۱.۶٪) ، قطر (۱.۴٪) ، هنگ کنگ (۱.۳٪) ، اسپانیا (۰.۷٪) و ایران (۰.۴٪). .

 

ارزش صادرات زعفران هند ۴۸.۴۸ میلیون دلار است و عمده ترین مقصد صادراتی آن هنگ کنگ است. سایر صادرات زعفران هند شامل آمریکا ، عمان ، قطر و استرالیا است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *