اخبار

زعفران در حاشیه | ۱۸ آبان

اغلب کارگران فصلی هر ساله منتظر کارهای هستند تا درآمدی از آن‌ داشته باشند. مهاجران افغان که یارانه و سبد حمایتی شامل ‌آن‌ها نمی‌شود بیشتر منتظر این گونه کارها هستند تا درآمد بیشتری کسب کنند.

به گزارش باغبوم و به نقل از ایسنا، با توجه به فصول مختلف سال، هرفصل کار به خصوصی را انجام می‌دهند مانند تمیز کردن کُرک یا همان پشم، پاک کردن پسته و گل زعفران که بهترین ایام برای ‌آن‌ها فصل برداشت زعفران است. با آغاز فصل برداشت زعفران در خراسان رضوی، پاک کردن گل زعفران در مقابل پشم و پسته برایشان سود بیشتری دارد که امسال دستمزد پاک کردن هر کیلو گُل زعفران حدود ۳۰ هزار تومان است که آن هم تا پایان فصل برداشت و تحویل آن به دلال نقد نمی‌شود. اغلب مهاجران افغانستانی ساکن محله گلشهر در مشهد که مشغول این کار هستند، گل زعفران مورد نیاز خود را از دلالانی خریداری می‌کنند که از بازارهای شهرهای اطراف بخصوص تربت حیدریه، کار تهیه و توزیع را انجام می‌دهند.

تربت حیدریه با داشتن زمین سطح کشت هشت هزار و ۴۰۰ هکتاری، کارگران زیادی از روستاها و شهرستان‌های اطراف مانند تربت جام، گناباد، خواف و… را در خود جای داده است، به ‌صورتی که برداشت این محصول برای ۷۰ هزار نفر بصورت مستقیم شغل ایجاد کرده است. میانگین برداشت زعفران در این منطقه چهار کیلوگرم در هکتار است، همچنین خراسان رضوی با داشتن سهم ۸۰ درصدی از تولید زعفران ایران، قطب تولید زعفران جهان است.

 

خبر زعفران در حاشیه- ۱۸ آبان ۹۹- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *