اخبار, رسانه زعفران

بهترین کشورهای صادر کننده زعفران در جهان کدام است؟ قاچاق زعفران ، حقیقت یا ……؟

کشورهای صادر کننده زعفران - قاچاق زعفران

با توجه به پژوهش‌های به عمل آمده از سایت‌های مختلف در ایران و سایت‌های خارجی به مسئله‌ای برخوردیم. بر اساس گفته سایت‌های داخلی، ایران یکی از بهترین کشورهای صادر کننده زعفران در جهان به حساب می‌آید اما بر طبق اظهارات سایت‌های خارجی این گفته حقیقت ندارد و با توجه به آماری که توسط این سایت‌ها ارائه شده ایران جایگاه بالایی در این رتبه بندی ندارد. از این رو تصمیم گرفتیم تا به صورت جدی به این موضوع بپردازیم که ایران در زمینه صادرات زعفران در دنیا در چه جایگاهی قرار دارد؟ و یا اینکه اگر ایران در جایگاه‌های ابتدایی نیست با توجه به میزان تولید زعفران در کشور این زعفران چه می‌شود؟ آیا زعفران ایران قاچاق می‌شود؟ آیا این موارد نیز از اثرات تحریم است؟ همراه باغبوم باشید…

بهترین کشورهای صادر کننده زعفران در جهان (سایت‌های خارجی)

اگر در سایت‌های خارجی به دنبال کشف این حقیقت باشید. برای مثال اگر عبارت “Top exporters of Saffron in the world” را در اینترنت جستجو کنید به نتایجی بر می‌خورید که در فهرست برترین‌ها جایی برای ایران نیست. اسپانیا ، هنگ کنگ، ازبکستان، فرانسه، هلند و پرتغال کشورهای برتر صادر کننده زعفران در دنیا در این فهرست هستند.

در این آمار کشور اسپانیا با ۵۳% از کل صادرات زعفران در دنیا که رقمی بالغ بر ۴۷ میلیون دلار ارزش دارد در جایگاه نخست قرار دارد. در ادامه به سایر کشورهای این فهرست می‌پردازیم.

رتبه دوم: هنگ کنگ (۶.۱۲%) معادل ۵.۴۴ میلیون دلار.

رتبه سوم: ازبکستان (۵.۷۵%) معادل ۵.۱۲ میلیون دلار.

رتبه چهارم: فرانسه (۵.۰۴%) معادل ۴.۴۸ میلیون دلار.

رتبه پنجم: هلند (۴.۶۶%) معادل ۴.۱۵ میلیون دلار.

رتبه ششم: پرتغال (۴.۲۵%) معادل ۳.۷۸ میلیون دلار.

این منبع همچنین اظهار می‌کند: بر اساس آمارهای تهیه شده توسط صادر کنندگان بزرگ، بزرگترین گردش‌های صادرات زعفران دنیا به شرح زیر می‌باشد.

 • صادرات از فرانسه به لهستان: (۲.۰۸% از صادرات جهان، ۱.۸۵ میلیون دلار بر اساس آمارهای تجارت خارجی فرانسه)
 • صادرات از هنگ کنگ به عربستان سعودی: (۴.۵۲% از صادرات جهان، ۴.۰۲ میلیون دلار بر اساس آمارهای تجارت خارجی هنگ کنگ)
 • صادرات از هلند به ایالات متحده: ( ۲.۵۶% از صادرات جهان، ۲.۲۸ میلیون دلار بر اساس آمارهای تجارت خارجی هلند)
 • صادرات از اسپانیا به فرانسه: (۲.۲۴% از صادرات جهان، ۱.۹۹ میلیون دلار بر اساس آمارهای تجارت خارجی اسپانیا)
 • صادرات از اسپانیا به ایتالیا: (۵.۳۳% از صادرات جهان، ۴.۷۴ میلیون دلار بر اساس آمارهای تجارت خارجی اسپانیا)
 • صادرات از اسپانیا به عربستان سعودی: (۲.۳۶% از صادرات جهان، ۲.۱ میلیون دلار بر اساس آمارهای تجارت خارجی اسپانیا)
 • صادرات از اسپانیا به سوئد: (۵.۶۷% از صادرات جهان، ۵.۰۴ میلیون دلار بر اساس آمارهای تجارت خارجی اسپانیا)
 • صادرات از اسپانیا به امارات متحده عربی: (۵.۳۵% از صادرات جهان، ۴.۷۶ میلیون دلار بر اساس آمارهای تجارت خارجی اسپانیا)
 • صادرات از اسپانیا به بریتانیا: (۳.۴۶% از صادرات جهان، ۳.۰۸ میلیون دلار بر اساس آمارهای تجارت خارجی اسپانیا)
 • صادرات از اسپانیا به ایالات متحده آمریکا (۱۲.۳% از صادرات جهان، ۱۱ میلییون دلار بر اساس آمارهای تجارت خارجی اسپانیا)

پس از بررسی آمارهای ثبت شده توسط سایت‌های خارجی می‌خواهیم سری بزنیم به سایت‌های داخلی کشور و به تفاوتی که در آغاز مقاله  گفتیم اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

بر اساس اظهارات سایت‌های داخلی در کشور به ادامه مقاله می‌پردازیم.

بهترین کشورهای صادر کننده زعفران در جهان (سایت‌های داخلی)

امروزه خیلی از کشورها در سراسر دنیا به کاشت زعفران می‌پردازند تا به عنوان یک صادر کننده زعفران خود را در جهان مطرح کنند و کسب و کاری پر درآمد داشته باشند. در بین این کشورها ایران به عنوان عمده ترین تولید کننده زعفران در جهان جای دارد.

زعفران در هوای سرد و نقاط سردسیر از مقاومت زیادی برخوردار است و پیاز آن می‌تواند تا دمای منفی چهل درجه رشد کند. با توجه به اینکه زعفران در مقایسه با سایر محصولات کشاورزی نیاز به آب کمتری دارد، کاشت آن در نقاط کم آب و خشک مناسب است. کشور ایران به عنوان بزرگترین تولید کننده و صادر کننده زعفران در جهان بیشترین میزان هماهنگی را با آب و هوای مورد نیاز جهت کاشتن زعفران دارا می‌باشد.

ایران از گذشته پس از برداشت زعفران در نگه داری آن دقت زیادی به خرج می‌دهد. از این رو در کنار وضعیت آب و هوایی و خاک غنی، کیفیت زعفران این کشور در جهان یکی از برترین‌ها می‌باشد.

میزان تولید زعفران در دنیا   

ایران تقریبا ۱۰۵ تن زعفران در سال ۲۰۱۸ تولید کرده و به نقاط دنیا صادر کرده است که این حجم نسبت به سال‌های گذشته رشد چهل درصدی داشته است. هم اکنون اولین و بزرگترین تولید کننده زعفران در دنیا ایران می‌باشد.

در بازار جهان ۴۴ درصد از کل تولید زعفران دنیا سهم ایران می‌باشد. حجم ۱۰۵ تن زعفرانی که گفته شد فقط مقدار صادرات زعفران ایران است و مصرف داخلی زعفران کشور در این آمار ثبت نشده است. پس نتیجه می‌گیریم میزان زعفرانی که در ایران تولید می‌شود خیلی بیشتر از ۱۰۵ تن می‌باشد.

البته ایران با اینکه بزرگترین کشور تولید کننده زعفران در دنیاست هنوز از تمام ظرفیت زراعی‌اش جهت کاشتن زعفران استفاده نمی‌کند. به دلیل اینکه متاسفانه تولید زعفران در کشور هنوز از سازمان دهی مناسبی برخوردار نیست. بنابراین اگر از برنامه ریزی درستی استفاده شود و با کشاورزان همراهی شود می‌توان سود بیشتری در بازار جهانی از تولید این محصول به دست آورد.

رتبه بندی کشورها در تولید زعفران

جایگاه اول: زعفران ایران

بر اساس گفته معاون وزارت کشاورزی ایران، سهم ایران در تولید کل زعفران دنیا ۹۲ تا ۹۵% می‌باشد. البته بخش زیادی از این تولید ثبت جهانی نمی‌شود. برای مثال میزان زعفرانی که در داخل کشور مصرف می‌شود در آمار جهانی قرار ندارد.

پس از سال ۲۰۱۸، حدود ۲۴ استان در ایران زعفران تولید می‌کنند و حدود ۱۲۴ هزار هکتار از اراضی ایران به تولید زعفران اختصاص داده شده است.

صادرات زعفران ایران به کشورهای دیگر

 1. اسپانیا۵۰% درصد از زعفران ایران (سالانه ۵۸۷ میلیون دلار زعفران در ایران تولید می‌شود) را خریداری می‌کند.
 2. هنگ کنگ ۱۶% معادل ۹۶ میلیون دلار.
 3. امارات ۱۵% معادل ۸۹ میلیون دلار.
 4. سایر کشورها ۱۹%

 

جایگاه دوم: زعفران اسپانیا

حجم تولید سالانه زعفران اسپانیا ۲۵ تن می‌باشد. کشور اسپانیا ۲۰.۷ درصد از صادرات زعفران جهان را با مقدار ۵۷.۰۸ میلیون دلار در اختیار دارد.

جایگاه سوم: زعفران افغانستان

بر طبق آخرین گزارش‌های داده شده میزان زعفران برداشت شده از ۶۲۰۰ هکتار نقاط زیر کشت در افغانستان ۱۸ تن می‌باشد. صادرات زعفران افغانستان نیز ۵۸ میلیون دلار در سال می‌باشد. میزان قابل توجهی از زعفران افغانستان به کشورهای عربستان سعودی، فرانسه، هند، امارات، ترکیه و ایالات متحده آمریکا صادرات می‌شود.

 

جایگاه چهارم: زعفران هند

در هندوستان در ایالت‌های کشمیر، بیش از ۱۲۰ هزار خانواده از طریق زعفران کار کرده و درآمد کسب می‌کنند. تقریبا ۲۰۰ روستا در پنج نقاط ایالت کشمیر در هندوستان زعفران تولید می‌کنند. ۱۱ درصد از واردات زعفران دنیا به کشور هند می‌باشد که ارزش این مقدار ۳۱.۰۶ میلیون دلار می‌باشد. بیشتر میزان صادرات زعفران این کشور به هنگ کنگ فرستاده می‌شود.

 

جایگاه پنجم: زعفران یونان

در نقاط شمال این کشور، زمین‌ها زیر کشت زعفران هستند. یونان در کل مساحتی بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ هکتار زیر کشت زعفران دارد. زعفرانی که از سطح زیر کشت یونان حاصل می‌شود سالیانه تقریبا ۸ تن می‌باشد. صادرات زعفران یونان به سایر کشورها ارزشی بالغ بر ۹.۴۷ میلیون دلار دارد.

 

جایگاه ششم: زعفران ایتالیا

ایتالیا که در رده بعدی جای دارد هر سال تقریبا ۶۰۰ کیلو زعفران را تولید می‌کند. اکثر حجم تولید زعفران این کشور به مصرف داخلی می‌رسد. ایتالیا روی زمین‌های مراکش سرمایه گذاری کرده و از عمده ترین وارد کنندگان زعفران این کشور به حساب می‌آید.

 

جایگاه هفتم: زعفران مراکش

در چند سال گذشته پس از افغانستان دولت مراکش هم در صف بهترین حامیان تولید زعفران در این کشور قرار گرفته است. اینطور که می‌توان کشور مراکش را یکی از بهترین تولید کنندگان زعفران در دنیا دانست. این تولید کننده زعفران بیشتر نقاط کوهستانی کشورش را زیر کشت زعفران قرار داده است. در مراکش سطح زیر کشت تقریبا ۶۰۰ هکتار بوده و ۵۰۰ خانوار بر روی زعفران کار می‌کنند. این کشور دارای زعفران با کیفیتی نیز می‌باشد.

 

جایگاه هشتم: زعفران چین

طی سال‌های گذشته کشور چین به جمع تولید کنندگان زعفران دنیا اضافه شده است. کشورهایی مثل پرتغال، هنگ کنگ، آلمان و افغانستان زعفران خود را به چین می‌فرستند که چین آن‌ها را بسته بندی و برند سازی می‌کند و به کشورهایی مانند انگلیس، ایتالیا، هنگ کنگ و عربستان سعودی صادر می‌کند. چین هم اکنون با سرمایه گذاری که روی کشت گلخانه ای زعفران کرده است خودش را در رتبه‌‌های برتر فهرست کشورهای تولید کننده و صادر کننده زعفران قرار داده است.

 

جمع بندی

با توجه به مواردی که گفته شد بسیاری از کشورها سعی می‌کنند تا سهمی در بازار جهانی زعفران داشته باشند و جزو برترین صادر کنندگان زعفران قرار بگیرند. بنابراین رقابت هر روز در این کسب و کار سخت تر می‌شود پس ایران باید برای حفظ وضعیت خود دست به کارهایی بزند برای مثال حفظ کیفیت زعفران در پروسه انتقال . بسته بندی زعفران در این راستا اهمیت ویژه ای دارد.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب و نکاتی که در مقاله گفته شد نتیجه می‌گیریم با توجه به اظهارات سایت‌های داخلی زعفرانی که در ایران تولید می‌شود پس از مقداری که مصرف داخلی می‌شود با حجم منطقی و میزان بالا به سایر کشورها صادر می‌شود که با اطلاعات داده شده منطقی به نظر می‌رسد اما وقتی سایت‌های خارج از ایران را بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم ممکن است حقیقت چیز دیگری باشد.

اگر میزان تولید زعفران ایران در سایت‌های داخلی را با رتبه ایران در صادرات زعفران در سایت‌های خارجی مقایسه کنیم در صورتی که ادعای سایت‌های خارجی درست باشد منطقی بین تولید و صادرات کشور وجود ندارد و نتیجه می‌گیریم که ممکن است زعفران ایران قاچاق شود و یا مواردی از این دست و البته ممکن است دیتاهای سایت‌های داخلی و یا خارجی در مورد تولید یا صادرات نیز حقیقت نداشته باشد.

منابع:

 1. سایت های معتبر شاخص های آماری اقتصادی دنیا
 2. بایگانی آمار صادرات زعفران در سال
 3. .https://oec.world/en/profile/hs92/2091020/#:~:text=Trade%20in%20Saffron%20represent%200.0017,and%20China%20(%247.55M)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *