اخبار

مخاطرات برداشت زعفران در اوج کرونا| ۳۰ آبان

برداشت زعفران در سال زراعی جاری با شیوع گسترده ویروس کرونا در خراسان جنوبی مخاطره‌آمیز شده است و با توجه به نحوه جمع‌آوری این محصول یکی از عوامل ابتلا به کرونا محسوب می‌شود.

به گزارش باغبوم و به نقل از ایرنا در یکی از خیابان‌های فرعی بیرجند تعدادی زن و بچه قد و نیم قد، دور هم حلقه زده‌اند که فقط تعداد محدودی از زنان با چارقد و چادرهای رنگی ماسک دارند.

پسربچه‌ای از کوچه مقابل دوان دوان آمد و پرسید هنوز خودرو نیامده و همه برای نه گفتن سری تکان دادند؛ رضا گفت هر وقت (خودرو) آمد زنگ خانه ما را هم بزنید و رفت.

عقربه‌ها ساعت ۱۶ را نشان می‌دهد که یک خودرو پراید و وانت در محل مورد نظر توقف کرد و همه به سمت آنها دویدند؛ صدای همهمه بچه‌ها بلند شد که آمدند، آمدند که تنها در ۱۰ دقیقه حدود ۲۰ خانواده از بزرگ و کوچک دور خودروها حلقه زدند.

راننده پراید به همراه یک دفترچه که گویا اسامی خانواده‌ها را در آن یادداشت می‌کرد، پیاده شد و گفت کنار بایستید تا شما را صدا بزنم، اما انگار گوش کسی بدهکار نبود.

به این ترتیب گل‌های ارغوانی رنگ زعفران که در بسته‌های یک، دو و سه کیلویی وزن شده بود بنا به درخواست هر خانواده تحویل راننده شد.

اسامی افراد و میزان گل دریافتی هم در دفترچه ثبت ‌شد تا گل‌ها را پَر کرده و زعفران خشک را تحویل دهند.

یکی از افرادی که سه کیلوگرم گل زعفران گرفته بود، به خبرنگار ایرنا گفت: حدود ۱۰ روز است که روزی دو تا سه کیلوگرم گل را با اعضای خانواده پَر می‌کنیم.

احراری گفت: به ازای باز کردن هر کیلوگرم گل ۲۰ هزار تومان به ما می‌دهند.

وی ادامه داد: چرا الان که بیکار در خانه نشسته‌ایم نباید این کار را بکنیم مگر کار کردن جرم است وقتی شکم بچه‌هایم گرسنه است.

از او درباره کرونا پرسیدم که تا چه میزان رعایت می‌کنید و پاسخ داد: سرگرمی کوچک و بزرگ این محله مدتی شده که باز کردن گل زعفران است که دور هم جمع می‌شویم و تا پاسی از شب گل پر می‌کنیم و خشک می‌کنیم؛ به کرونا هم کاری نداریم!

وی با لبخندی بر لب گفت: «ان شاءالله کرونا هم به ما کاری ندارد و می‌بینید از سر ناچاری مجبور هستیم دور هم جمع شده و گل زعفران باز کنیم».

احراری افزود: خوشبختانه تاکنون از اعضای خانواده ما کسی به این بیماری مبتلا نشده است ولی نگفت آیا ناقل بیماری برای دیگران هستند.

یکی دیگر از زنان حاضر در این محل که کودک خردسالش را بغل داشت و چند کیلوگرم گل زعفران تهیه کرده بود گفت: همسرم کارگر ساختمانی است اما از زمان کرونا تاکنون خیلی به ندرت کار می‌کند، چون بازارشان کساد شده است.

فاطمه افزود: پَر کردن زعفران کار همه ساله ما بوده و هست، کسانی هم که به این منطقه گل می‌آورند همه ما را می‌شناسند پس اطمینان بین ما متقابل است.

وی گفت: اگر گل زعفران را باز نکنیم مخارج خانه و زندگی و بچه‌های قد و نیم قد را از کجا بیاوریم؟

من به این حرف‌ها و توجیه افراد فکر می‌کردم که عامل توزیع گل زعفران گفت: ما کشاورزان با هزار بدبختی و مشقت محصول خود را به بار می‌رسانیم اما زمان برداشت، فروش و کسب درآمد با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم.

وی که نخواست نامی از او برده شود افزود: این روزها برای برداشت زعفران کارگر کم و دستمزد بالا است از طرفی برای پَر کردن گل‌ها هم افراد کمی امسال قبول زحمت کرده‌اند.

وی گفت: هر روز سحر برای برداشت گل به مزرعه می‌رویم و بعد از جمع کردن گل‌ها باید به این روستا و آن رستا یا به این شهر و آن شهر برویم تا کسی برایمان گل‌ها را باز کند و این به معنای ضرر کامل است اما چاره‌ای نداریم و مال خدا را که نمی‌توان دور ریخت.

عامل خرید و فروش زعفران ادامه داد: مسوولان باید توضیح دهند که برای زعفران کاران چه کرده‌اند و فقط نگویید زعفران محصول استراتژیک خراسان جنوبی است.

وی گفت: همه ما کشاورزان می‌دانیم شرایط امسال به خاطر بیماری کرونا با سال‌های گذشته فرق دارد، جان و مال خانواده ما هم برایمان اهمیت دارد برای همین تا جایی که در توان باشد پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنیم اما نیاز به حمایت مسوولان داریم.

این شهروند خراسان جنوبی اظهار داشت: به دلیل اینکه نیروی کار برای جمع‌آوری و پَر کردن گل زعفران نداریم و اکثر کسانی که به ما کمک می‌کردند امسال به خاطر کرونا همکاری نمی‌کنند، مجبور هستیم گل را با قیمت بسیار ارزان ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان بفروشیم در حالی که دولت قیمت گل را ۱۵۰ هزار تومان اعلام کرده است.

وی افزود: برای فروش گل با همین قیمت پایین هم برنامه‌ریزی نشده است لذا به صورت فله در میادین اصلی و فرعی شهر بساط فروش پهن می‌کنیم که با برخورد شهرداری، نیروی انتظامی و سایر عوامل هم مواجه می‌شویم در حالی که گل زعفران اگر برای یک روز روی دستمان بماند باید دور ریخته شود.

خبر مخاطرات برداشت زعفران در اوج کرونا- ۳۰ آبان ۹۹- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *