خواص زعفران

محدودیت های مصرف زعفران

محدودیت های مصرف زعفران

همه ما می‌دانیم، در مصرف هر ماده غذایی یا دارویی نباید افراط و تفریط صورت پذیرد. به بیان ساده‌تر هر چیزی اندازه‌ای دارد و زمانی که این اندازه رعایت نشود ممکن است عوارض شدیدی داشته باشد. زعفران نیز از این قانون مستثنا نبوده و محدودیت‌ های مصرفی آن باید رعایت شود. همراه باغبوم باشید تا محدودیت های مصرف زعفران را با یکدیگر بررسی کنیم.

مصرف چه مقدار زعفران مناسب است؟

به طور کلی برای افراد عادی که به زعفران حساسیت ندارند، مصرف ماهانه حداقل ۳ گرم و حداکثر ۵ گرم زعفران در ماه می‌تواند مفید باشد. افرادی که به زعفران حساسیت دارند تا حد ممکن نباید غذاهای زعفرانی خورده یا از زعفران برای زیبایی پوست خود استفاده کنند چرا که عوارضی چون:

 1. خارش شدید
 2. التهابات پوستی
 3. تورم در نواحی غبغب و گونه
 4. تنگی نفس (در مواردی که حساسیت شدید باشد)
 5. و…

مشکلات پیش خواهد آمد. اما این احتیاطات مصرف زعفران، در دو گروه بیشتر قابل بحث است.

 • زنان باردار
 • کودکان

تا انتهای مقاله همراه باغبوم باشید تا این محدودیت ها را بهتر بررسی کنیم.

محدودیت‌ های مصرفی:

زعفران و زنان باردار:

احتمالا شما هم شنیده‌اید که زنان باردار در ماه‌های اول بارداری خود نباید زعفران مصرف کنند یا اگر مصرف می‌کنند حتما با پزشک خود در این‌باره مشورت کرده باشند. احتیاط مصرف زعفران برای زنان باردار به این دلیل است که در سه ماهه اول بارداری که اندام‌های حیاتی جنین درحال شکل گیری است، بسیار قابل بحث است. با اینکه برخی معتقدند مصرف زعفران در این دوره باعث زیبایی جنین می‌شود، از سویی در بسیاری از تحقیقات ثابت شده است که مصرف این گیاه خوش رنگ و بو بدون مشورت پزشک موجب انقباضات رحم مادر شده و باعث زایمان زودرس یا سقط جنین خواهدشد.

زعفران و کودکان:

زعفران برای کودکان نیز محدودیت‌هایی دارد. از آن جایی که زعفران موجب افزایش ترشح هورمون دوپامین می‌شود (هورمونی که نشاط و سرزندگی را برای شما به ارمغان می‌آورد) مصرف بیش از حد آن در کودکان ممکن است موجب بیش فعالی آن‌ها ‌شود. با اینکه این مساله تایید علمی ندارد اما رعایت کردن آن ضرری ندارد. اما این بدان معنا نیست که به هیچ عنوان نمی‌توان کودکان را از مصرف زعفران منع کرد.

کودکان پس از ۶ ماهگی که به تدریج غذاهایی به جز شیر مادر را تجربه می‌کنند، ممکن است اوایل از خوردن غذاها اجتناب کنند چرا که ادویه، نمک و رب به قدری در دستور غذاهای کودکان محدود است که تقریبا آن را بی رنگ و مزه می‌کند. از این رو مصرف مقدار کمی زعفران در غذا می‌توان رنگ و بوی جدید به غذای کودک بدهد. البته که میزان مصرف باید توسط پزشک متخصص کودکان تعیین شود اما با توجه به اینکه وزن کودک بسیار کمتر از انسان بالغ است، مصرف ماهیانه زعفران کودک باید کمتر از ۱ گرم باشد. از این رو احتیاط مصرف زعفران در کودکان نیز باید در نظر گرفته شود.

نتیجه گیری:

به طور کلی به جز افراد باردار، دارای حساسیت و کودکان، مضرات مصرف بیش از حد زعفران در افراد عادی نیز قابل مشاهده است. همانطور که در ابتدا گفتیم حداکثر مصرف مجاز زعفران در ماه برای افراد بالغ ۵ گرم می‌باشد و مصرف بیشتر از این حد موجب

 • مسمومیت غذایی
 • تغییر رنگ پوست
 • خون دماغ
 • زردی چشم
 • بی حسی پلک‌ها
 • و …

 

می‌شود. در مواردی نیز مصرف خیلی زیاد زعفران موجب مرگ نیز شده است. پس به یاد داشته باشید که در مصرف این معجزه‌ی سرخ، محتاطانه عمل کرده و محدودیت های مصرفی زعفران را رعایت کنید.

حرف آخر:

زعفران خواص بی نظیری دارد که در صورت استفاده درست، این خواص ملموس خواهند بود. از جمله این خواص می‌توان به:

 1. خواص زعفران در لاغری
 2. خواص زعفران برای مادران شیرده
 3. خواص زعفران برای پوست
 4. خواص زعفران برای مو
 5. خواص زعفران برای زیبایی
 6. و…

اشاره کرد. همچنین مواردی چون:

 • تاثیر بوییدن زعفران
 • خواص زعفران و عسل
 • خواص زعفران دم کرده
 • و…

در باغبوم گردآوری شده است. شما می‌توانید برای مطالعه ۲۲ خاصیت شگفت‌انگیز زعفران روی سلامتی و یا مطالعه کلیه خواص زعفرانی، به مقالات لینک شده مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *