اخبار

دلایل افت زعفران در بورس از زبان دکتر زنگنه

محسن زنگنه

وضعیت قیمت ها در بورس: هدف ما برای تابستان ۱۶ میلیون بود که در آتی تا ۱۷ هم رسید

در فایل صورتی که از زبان  دکتر زنگنه منتشرشده که ظاهرا در حال پاسخگویی به سوالات برخی از مردم و مطالبه گران است، ابتدا به وضعیت قیمت ها نسبت به یک ماه قبل پرداخت و گفت: قیمت زعفران در بورس با کف بازار یک اختلاف  زمانی دارد. قیمت در زعفران (بورس) سه حالت دارد. گواهی سپرده، آتی و بازار فیزیکی.

وی افزود: گواهی سپرده نسبت به یک ماه قبل قیمت ها (رشد کرده) و حدود ۱۲ میلیون تومان است. زعفران تعاون روستایی (در بازار فیزیکی) با ۹۲۰۰ شروع کرد و آخرین عرضه ۱۰۳۵۰ فروخته شد. زنگنه افزود: در بازار آتی قیمت از ۱۷ هم گذشت. پیش بینی ما برای تابستان ۱۶ بود که از ۱۷ هم گذشت

چرا قیمت نقدی رشد نکرد؟

زنگنه معتقد است که درباره بازار نقدی، عدم افزایش قیمت چند دلیل دارد:

وی گفت: اولا که قیمت برای جنش مرغوب رشد کرده است ( هم خودم بررسی کردم و هم دوستان گزارش کردند). اما چند دلیل هم وجود دارد:

  1. خریدار (مغازه دار) علاقه دارد که با قیمت پایین بخرد. همان زعفرانی که در تربت ۷-۸ تومن میخرند، در تهران گرمی ۱۷-۱۸ تومان است. یعنی خود خریدار قیمت پایین میخرد
  2. خود فروشنده هم چون مشکل دارد یا اطلاع ندارد با قیمت پایین می فروشد
  3. علت دیگر این است که زعفران، زعفران مرغوب نیست. زعفران له شده یا ترکیب خود را از دست داده است یا داخل آن آلودگی وجود دارد.

نماینده مردم تربت حیدریه افزود: در هر حال ما یک جایی را شاخص باید قرار دهیم که شاخص بورس است و در آنجا هم قیمت ها رشد کرده است.

وی در ادامه در خصوص سوال مطرح شده درباره هجمه به نماینده قبلی تربت گفت که ما هجمه ای نداشتیم و فقط سوال کردیم که زعفرانی که خریدید چه کردید؟ زنگنه ادامه داد: بعد از نشستن بنده بر مسند نمایندگی، پیگیری کردیم و زعفران به صورت شفاف عرضه شود.

چرا قیمت در یکی دو روز اخیر افت کرده است؟

وی درباره اینکه چرا قیمت در یکی دو روز اخیر افت کرده است؟ هم توضیح داد.

نماینده مردم تربت گفت: این هم به جهت دلایلی است که در دل همین مجموعه هایی است که الان نمی توانم عرض کنم. فقط این را بگویم که فردا صبح (پنج شنبه) ما مسئول تعاون روستایی جلسه گذاشتیم. وی درباره افت قیمت ها افزود: در روند تحویل زعفران تعاون روستایی به خریداران تعللی صورت گرفته است. خریداری داریم که چند تن زعفران خریده و بعد از ۲-۳ هفته هنوز نتوانسته تحویل بگیرد.

زنگنه افزود: طی این دو روز بازارگردانی زعفران به خاطر تعللی که تعاون روستایی خراسان در تحویل زعفران کرد، تاخیر افتاد و دچار مشکل شد. عملا مدیریت و بازارگردای دچار مشکل شد. ما روز پنج شنبه جلسه اضطراری هماهنگ کردیم. ان شاالله این مشکل را هم حل میکنیم. مردم بدانند که ما همه تلاش خودمان را برای افزایش قیمت زعفران تا جایگاه اصلی خودش خواهیم کرد

برخی دنبال پایین اوردن قیمت ها هستند، با آنها صحبت میکنم

وی درباره افت قیمت ها در انتهای هفته گذشته هم مجددا به تعلل تعاون روستایی و اخلال در بازارگردانی اشاره کرد و درباره دلیل دیگر این افت هم گفت: برخی هستند که به دنبال پایین آوردن قیمت هستند که هم پول دارند و هم به بورس آشنا هستند. اینها طی روزهای قبل از مردم خریداری کرده اند و اکنون یکباره در حال عرضه هستند.

وی افزود: این را حتما پیگیری خواهیم کرد و به برخی از این افرادی که بازار را خراب کرده اند تماس میگیرم. من از این افراد خواهش میکنم که کمک کنند تا این محصول را نجات دهیم.

مطمئن باشید که نخواهیم گذاشت این بازار را نزولی کنند و امیدواریم که زعفران را در فصل برداشت در جایگاه خودش داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *