قیمت خرید زعفران اعلام شد | 11 مهر - باغبوم
اخبار

قیمت خرید زعفران اعلام شد | ۱۱ مهر

رییس شورای ملی زعفران حداقل قیمت خرید هر کیلوگرم گل زعفران توسط فعالان، تجار و صادرکنندگان را یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال اعلام کرد.

محسن احتشام امروز در نشست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی حداقل قیمت خرید هر کیلوگرم گل زعفران توسط فعالان، تجار و صادرکنندگان یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال اعلام و اظهار کرد: حداقل قیمت خرید هر کیلوگرم پوشال زعفران ۱۶۰ میلیون ریال و حداقل قیمت خرید هر کیلوگرم نگین ۲۰۰ میلیون ریال تعیین شد.

رییس شورای ملی زعفران ادامه داد: در سال ۱۳۹۷ سطح زیرکشت زعفران در ایران ۱۱۱ هزار هکتار با تولید ۳۸۰ تن بود که از این میزان ۲۸۱ تن به ارزش ۳۸۶ میلیون دلار صادر شد، همچنین در سال ۱۳۹۸ سطح زیر کشت زعفران در کل کشور به ۱۲۰ هزار هکتار رسید.

وی با بیان این موضوع که همچنین تولید این محصول درهمان سال به حدود ۴۵۰ تن افزایش یافت که از این میزان۲۷۰ تن به ارزش ۲۶۲ میلیون دلار صادر شد، تصریح کرد: امسال سطح زیر کشت زعفران در کشور ۱۲۵ هزار هکتار است که هنوز میزان تولید و صادرات آن مشخص نیست.

رییس شورای ملی زعفران در ادامه سخنان خود به علت عدم تعیین کننده قیمت بودن ایران در سطح جهانی اشاره و رقابت‌های گاه منفی بین صادرکنندگان در داخل کشور را دلیل این اتفاق خواند.

احتشام گفت: تعیین قیمت کف زعفران قبل از فصل برداشت آن در تصمیم گیری صادرکنندگان و کشاورزان نقش مهمی ایفا می‌کند.

وی با بیان این موضوع که تامین منابع مالی حوزه زعفران باید در دو بخش صورت گیرد، علت این اتفاق را هزینه عمده کشاورزان در دو بخش برداشت زعفران و جداسازی کلاله دانست.

رییس شورای ملی زعفران ضمن بیان این نکته که زعفران یک محصول راهبردی برای استانهای خراسان رضوی و خراسان جنوبی است، خاطرنشان کرد: این دو استان ۸۷ درصد از زعفران کشور را تولید می‌کنند، بنابراین نیازمند حمایت هستند و باید از صادرات آن در کشورهای همسایه حمایت شود.

احتشام در ادامه سخنان خود بیان کرد: با افزایش نرخ ارز انتظار می‌رفت صادرکنندگان زعفران از این تغییر نرخ در کشور منتفع شوند؛ اما آنها خود قیمت زعفران را در بازارهای هدف صادراتی کاهش می‌دهند در حالی که باید اسباب منتفع شدن کشاورزان از تغییر نرخ ارز را فراهم کنند.

رییس شورای ملی زعفران با تاکید بر انجام تحقیقات بر روی فرآورده‌های زعفرانی و جلوگیری از خام فروشی زعفران، گفت: تحقق این مهم نیازمند منابع مالی است که پیشنهاد شورای ملی زعفران در این خصوص دریافت نیم درصد از ارزش صادرات زعفران از صادرکنندگان و اختصاص آن به شورا برای انجام تحقیقات است.

خبر قیمت زعفران- ۱۱ مهر ۹۹- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
سایدبار
فروشگاه

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟