اخبار

قیمت مصوب گل زعفران ۱۵۰ هزار تومان تعیین شد

 نماینده مردم شهرستان‌های قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: در شورای ملی زعفران قیمت گل زعفران حداقل ۱۵۰ هزار تومان اعلام شد اما در سفر فردای وزیر جهاد کشاورزی به استان انتظار می‌رود به فراوری زعفران توجه بیشتری شود.

به گزارش باغبوم و به نقل از خبرگزاری تسنیم از بیرجند، یکی از گران‌ترین ادویه‌ها در جهان زعفران است، زعفرانی که به نام انحصاری جنوب خراسان شناخته شده است و محصولی راهبردی با قدمت چند هزار سال است.

زعفران به علت طعم، رنگ و عطر عالی، کاربردهای فراوانی در تولید فرآورده‌های غذایی، دارویی و شیمیایی دارد و با توجه به محدودیت کشت و تولید از محصولات گران‌قیمت محسوب می‌شود.

با توجه به درجه‌بندی استانداردهای جهانی زعفران قائنات مرغوب‌ترین زعفران جهان است و این زعفران که به ویژه در مناطق کوهستانی کشت می‌شود به لحاظ قدرت رنگ دهی و به لحاظ عطر و طعم همچنان در جهان بی نظیر است.

زعفران تولید شده در خراسان جنوبی، به علت برداشت گل زعفران قبل از طلوع آفتاب و برداشت غنچه قبل از بازشدن از کیفیت، عطر و قدرت رنگ دهی بالایی برخوردار است و مشتریان زیادی در کشور‌های همچون آلمان، آمریکا، اسپانیا و حاشیه خلیج فارس دارد.

حال شاید همین‌ها سبب شد تا نماینده مردم شهرستان‌های قاینات و زیرکوه به همراه تعدادی از کشاورزان، تولیدکنندگان و اعضای شورای ملی زعفران و صادرکنندگان در کشور دور هم جمع شوند تا برای زعفران تصمیم گیری کنند.

نماینده مردم شهرستان‌های قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند در این باره اظهار داشت: در این جلسه که چهار ساعت به طول انجامید مقرر شد طبق تفاهم نامه سازمان برنامه و بودجه و بانک یک هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار صادرکنندگان قرار گیرد که سود این تسهیلات ۱۵ درصد است.

سلمان اسحاقی با بیان اینکه در این جلسه مقرر شد گل زعفران امسالی با قیمت ۱۵۰ هزار تومان، پوشال ۱۶ میلیون و نگین حداقل ۲۰ میلیون تومان خریداری شود افزود: مقرر شد محصول سال قبل با ۳۰ درصد کمتر نسبت به قیمت امسال خریداری شود.

وی با اشاره به محصول زعفران در خراسان جنوبی افزود: در استان محصولات استراتژیک خاص و منحصر به فردی داریم که یکی از آنها زعفران و دیگری زرشک است و رهبری هم در صحبت‌های چند ماه قبل خود با دولت بر فرآوری زعفران جنوب خراسان تاکید داشتند.

نماینده مردم شهرستان‌های قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: باید در سفر وزیر جهاد کشاورزی به خراسان جنوبی به فراوری زعفران این استان توجه بیشتری حاصل شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز گفت: برداشت گل زعفران در خراسان جنوبی اوایل آبان آغاز می‌شود و تا اواسط آذر ادامه دارد؛ بیشترین سطح زیرکشت زعفران استان با پنج هزار هکتار به شهرستان قاین اختصاص دارد و خراسان جنوبی از نظر کیفیت زعفران در رتبه اول کشور و از نظر تولید در رتبه دوم کشور قرار دارد.

غلامرضا قوسی بیان کرد: تعداد بهره‌برداران کشت زعفران در استان ۳۸ هزار نفر هستند و سال گذشته ۶۸ تن زعفران از ۱۶ هزار و ۸۰۷ هکتار سطح زیرکشت این محصول در خراسان جنوبی برداشت شده است.

وی همچنین از آغاز کشت پیاز زعفران در سطح ۱۷ و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی خراسان جنوبی خبر داد و گفت: امسال کشت طلای سرخ در اراضی کشاورزی استان در حالی آغاز شده که ۴۰۰ هکتار به سطح زیرکشت این محصول  در استان افزوده می‌شود.

خبر قیمت گل زعفران- ۱۳ مهر ۹۹- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *