اخبار

پیش‌بینی برداشت ۲۵ کیلوگرم زعفران از استان کارابوک ترکیه | ۱۴ مرداد

به گزارش باغبوم و به نقل از خبرگزاری آناتولی ، زعفران تولیدی در شهرستان سافران‌بولوی استان کارابوک ترکیه در ساخت رنگ، مواد آرایشی و بهداشتی، دارو و مواد مختلف غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه ارزشمند که به آن “گیاه معجزه‌ای” گفته می‌شود، امسال نیز همانند سالهای گذشته در ماه اوت کاشته شد.

از آنجا که تنوع این محصول در ترکیه از نظر رنگ و عطر با آنچه در سایر کشورها تولید می‌شود متفاوت است، لذا به دلیل تفاوت رنگ و بوی آن در سال ۲۰۱۴ به عنوان “گیاه ملی” ثبت شد.

زعفران توسط ۲۵ کشاورز در منطقه تاریخی سافران‌بولو تولید می‌شود.

کاشت زعفران در این منطقه در ماه اوت آغاز شده و برداشت آن نیز در ماه‌های اکتبر و نوامبر انجام می‌شود.

امسال با افزایش سطح زیر کشت زعفران انتظار می‌رود ۲۵ کیلوگرم محصول برداشت شود.

از ۸۰ هزار گل زعفران که می‌تواند مایعی ۱۰۰ هزار برابر سنگین تر از وزن خود را رنگ‌آمیزی کند، تنها ۵۰۰ گرم زعفران به دست می‌آید. زعفران که هر کیلوگرم آن ۴۰ هزار لیر به فروش می‌رسد “گران قیمت ترین گیاه دنیا” و “گیاه معجزه ای” شناخته می‌شود.

چتین آیوالیک مدیر کشاورزی و جنگلداری استان کاربوک در گفتگو با خبرگزاری آناتولی گفت: دوره کاشت زعفران آغاز شده است. از امسال ۵ تولید کننده جدید به ما ملحق شدند. زعفران امسال با افزایش ۲۵ درصدی سطح زیر کشت در زمینی به وسعت ۵۰ جریب توسط کشاورزان کاشته می‌شود.

وی افزود: هرساله جشنواره‌های برداشت و رویدادهای مختلف را در این زمینه ترتیب می‌دهیم. ما به سازماندهی این رویدادها ادامه می دهیم. خوشحالیم که گردشگران داخلی و خارجی به خصوص در دوران گل دهی برای برداشت زعفران به این منطقه می‌آیند.

 

۱۴ مرداد ۱۴۰۰- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *