اخبار

امکان افزایش ۵۰ درصدی صادرات زعفران

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران: اگر مقررات مربوط به بازگشت ارز صادراتی اصلاح شود می توانیم تا ۵۰ درصد افزایش صادرات را رقم بزنیم.

به گزارش باغبوم، غلامرضا میری با بیان اینکه اگر تصمیم‌های خوبی گرفته می‌شد، باید صادرات ۷۰ درصد رشد می‌کرد. اما تصمیم‌های غلط باعث شد که حجم قاچاق زعفران جهش پیدا کند. به این ترتیب رشد صادرات رسمی در ۶ ماه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل، حدود ۱۰ درصد است. حال آنکه اگر مقررات اصلاح شود، می‌توانیم در نیمه دوم سال ۵۰ درصد افزایش صادرات را رقم بزنیم. ما در این زمینه به وزیر جدید صمت نیز نامه‌نوشته و پیشنهادهای خود را ارائه کردیم.

وی افزود امیدواریم با تسهیل صادرات رسمی زعفران، علاوه بر جهش صادراتی، منافع بهتری برای کشاورزان نیز فراهم شود زیرا زعفران حدود ۴سال است که در بازار داخلی به قیمت یکسانی فروخته می‌شود، درحالی‌که نرخ تورم بالایی داشته‌ایم و قدرت خرید کشاورزان در عمل به‌شدت کاهش یافته است. بدون شک با تسهیل شرایط صادرات، قیمت داخلی زعفران هم افزایش پیدا می‌کند که این به نفع کشاورزان خواهد بود.

میری در مورد مشکلات و مصایب برگشت ارز صادراتی افزود پیش از این از چند کشور می‌شد ارز را به داخل کشور آورد که الان اکثر مسیرها مسدود شده است. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم در مورد ارز صادرات زعفران سال‌های ۹۷ و ۹۸ معافیت قائل شوند چون زعفران یک کالای کاملا کشاورزی است و برای تولید یا مواد اولیه آن، ارز از کشور خارج نشده است. درخصوص ارز سال‌جاری و آینده هم پیشنهاد می‌کنیم که برای صادرکنندگان زعفران، یک گروه کالایی وارداتی مشخص شود تا صادرکنندگان، ارز خود را در کشورهای مختلف به واردکنندگان رسمی آن کالا منتقل کنند. اتحادیه صادرکنندگان زعفران هم می‌تواند در این زمینه با اتحادیه واردکنندگان آن کالا ارتباط و تعامل لازم را برقرار کند.حتی ممکن است بتوانیم دلار را یک تا ۲ درصد ارزان تر از نرخ روز نیز در اختیار واردکنندگان قرار دهیم که موجب کاهش اندک در قیمت کالای وارداتی خواهد شد.

 

خبر امکان افزایش ۵۰ درصدی صادرات زعفران- ۲۱ مهر ۹۹- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *