آموزشی

کاشت زعفران در خانه – آموزش و هزینه کاشت زعفران در خانه

آموزش کاشت زعفران در خانه

به بخش شیرین و جذاب آموزشی سایت باغبوم خوش آمدید. این روزها با توجه به سودآوری بالا و سازگاری زعفران (طلای سرخ) با شرایط کم آبی و خشکسالی، افراد بسیاری تصمیم به کاشت و برداشت رعفران گرفته‌اند. قطعا شما هم این تصمیم را دارید که در این زمان، این مطلب را مطالعه می‌کنید. در این صفحه به دو موضوع اصلی هزینه کاشت زعفران در خانه و آموزش کاشت زعفران در خانه اشاره خواهیم نمود.

 

جهت مشاوره رایگان و خرید پیاز زعفران کلیک کنید

 

به همین دلیل بعد از بررسی نیاز مخاطب و کمبود آموزش اصولی کاشت زعفران تصمیم گرفتیم با کمک بهترین، معتبرترین و با تجربه‌ترین فعالین حوزه کشاورزی و زعفران و با مساعدت پژوهشکده ملی زعفران، دوره جامع آموزش کاشت زعفران را آماده کنیم تا مخاطبان نیز بتوانند بهترین استفاده را از این دوره‌ داشته باشند و کاشت و برداشت زعفران را در شرایط ایده‌آل، انجام دهند.

 

هزینه کاشت زعفران در خانه

شاید اولین سوالی که باید از خودتان بپرسید این باشد که هزینه کاشت زعفران در خانه چقدر است؟ بد نیست بدانید در بازار اقتصادی امسال که هزینه تولید هر کیلوگرم زعفران رقمی بین ۶ تا ۸ میلیون تومان برای کشاورز و تولید کننده محاسبه می‌شود، قیمت فروش زعفران چیزی بین ۶ تا ۱۰ میلیون تومان در بازار و بورس بود. پس یعنی در کشت و تولید این محصول باید خیلی خیلی حرفه‌ای‌تر پیش رفت و حتما بصورت کاملا نوین، زعفران را تولید کرد.

اما اصلا جای نگرانی نیست. چرا که در این آموزش تمام نکاتی که باید برای کاشت زعفران در خانه بدانید را برای شما جمع آوری کرده‌ایم. در ضمن با استفاده از پکیج جامع آموزشی از همین حالا می‌توانید خود را جزو کشاورزهای نمونه به شمار بیاورید.

 

وضعیت تولید زعفران در ایران به چه صورت می‌باشد ؟

تا کنون تولید طلای سرخ در ۳۰ استان در کشور عزیزمان ایران، در حال انجام است اما بسیاری هنوز نمی‌دانند که چطور و از کجا باید شروع کرد. کافیست نگاهی به میزان برداشت و تولید زعفران در هر منطقه در چند سال اخیر بیندازیم تا به این موضوع مهم پی ببریم.

کشت زعفران به روش سنتی یا گلخانه‌ای ؟

به دلیل اینکه روش کاشت زعفران در خانه، گلخانه و در زمین تفاوت‌های زیادی دارد، تصمیم گرفتیم برای همه موارد، یک دوره جامع آموزشی تهیه کنیم که بزودی در سایت قرار داده می‌شود اما حتما آموزش کشت گلخانه‌ای زعفران را نیز مطالعه کنید.

 

آموزش کاشت زعفران در خانه

وقتی از کاشت زعفران در خانه بحث می‌شود بسیاری از افراد خانه‌های بزرگ یا خانه‌هایی که گلخانه دارند را تصور می‌کنند، اما در حالی که واقعا این چنین نیست! در زیر آسمان همین کشور افرادی زندگی می‌کنند که زعفران خوردنی منزلشان را خودشان تهیه می‌کند. حتی عده‌ای زعفران کاشته شده در منزل خود را به فروش می‌رسانند در نتیجه هم درآمدی کسب می‌کنند و هم هزینه اضافی روی دست خود نمی‌گذارند.

 

انواع روش‌های آموزش کاشت زعفران در خانه

 

چه افرادی به دنبال کشت زعفران در خانه هستند؟

افرادی که عموما ساکن استان‌های خراسان رضوی و جنوبی هستند. این افراد لزوما فعال و به دنبال کسب حرفه‌ای خانگی و مستقل‌اند. ما در این مقاله سعی کردیم تمام مراحل کاشت زعفران در خانه را به همراه مزیت‌ها و معایب آن را شرح دهیم. قطعا در پایان مقاله شگفت زده خواهید شد. با باغبوم همراه باشید.

 

زعفران

نود و پنج درصد زعفران “طلای سرخ” جهان در ایران تولید می‌شود و به دیگر مناطق صادر می‌گردد. زعفران با خاصیت باورنکردنی به‌ طور سنتی در استان خراسان، منطقه‌ای در شمال شرقی ایران با شرایط آب و هوایی ایده آل نیمه گرمسیری که دارای زمستان ملایم و تابستان‌های گرم و خشک است، به عمل می‌آید. زعفران خواص بی‌شماری دارد که اندک افرادی از تمامی این خواص آگاهند.

 

ده خاصیت برتر زعفران

 1. زعفران باعث تسهیل گردش خون می‌شود و به خونسازی در بدن کمک شایانی می‌کند.
 2. از زعفران به عنوان تحریک کننده‌ی اعصاب و مسکن درد یاد می‌شود.
 3. کاهش درد های مزمن قاعدکی یکی از بهترین معجزات زعفران برای بانوان است.
 4. زعفران برای بهبود عملکرد بینایی چشم در بسیاری از موارد استفاده می‌شود.
 5. زعفران، کبد چرب را درمان می‌کند.
 6. زعفران می‌تواند خونریزی‌های بعد از زایمان را به کمترین مقدار ممکن برساند.
 7. زعفران می‌تواند عطش بدن و خشکی گلو را در روزهای داغ تابستان رفع کند. این کار با خوردن یک شربت زعفرانی میسر می‌شود.
 8. زعفران از بهترین هضم کننده‌ها می‎باشد.
 9. زعفران به درمان برونشیت و حساسیت‌های فصلی کمک می‌کند.
 10. زعفران همچنین برای مصارف زیبایی از جمله ماسک صورت نیز قابل استفاده است.
 11.  

فصل انتخاب پیاز زعفران به منظور کاشت زعفران در خانه

در هر روشی از کاشت زعفران فقط باید توجه کنید که پیازهای زعفران در خواب باشند سپس شما عملیات داشت و کاشت را انجام دهید. معمولا پیازهای زعفران بعد از اتمام گل دهی علف‌هایی سبز می‌رویانند. وقتی این علف‌ها کاملا خشکید به منزله این است که پیاز زعفران در خواب است. پیازهای زعفران در اواخر خرداد تا اوایل مهر در خواب هستند تا گلدهی بهتری در پاییز داشته باشد.

 

خرید پیاز زعفران

خرید پیاز زعفران مرغوب نتیجه دانش و آگاهی شما در زمینه پیاز زعفران است. مجموعه باغبوم با سال‌ها تلاش در زمینه زعفران و با داشتن کادری مجرب آماده این است که به صورت ۲۴ ساعته این اطلاعات کمیاب در مورد زعفران و مشتقاتش را به شما بدهد.

 

خرید پیاز زعفران باغبوم

خرید پیاز زعفران باغبوم

 

مزایای کاشت زعفران در خانه

بعد از آمورش کاشت زعفران در خانه و هزینه کاشت زعفران در خانه نوبت به توضیح مزایایی این موضوع می‌رسد:

 1. صرفه اقتصادی بالا: در کاشت زعفران در خانه شما نیاز به داشتن نیروی اضافی برای کار ندارید چون خود به تنهایی از پس تمام کارها بر می‌آیید.
 2. سرمایه کم: در این روش بر خلاف روش کاشت زعفران گلخانه‌ای یا کاشت زعفران سنتی که سرمایه سرسام‌آوری نیاز دارد شما نیاز به هیچگونه سرمایه‌ای ندارید.
 3. آسانی کار: فقط کافی است منزل خود را با مزرعه مقایسه کنید قطعا بر آسانی کار پی خواهید برد.
 4. زیبایی منزل: گل‌های زیبای زعفران در اوایل تا اواسط پاییز می‌روید، قطعا این گل‌ها جلوه و بوی خاصی به منزل شما خواهد داد.

با معایب کاشت زعفران در خانه، در پایان مقاله بیشتر آشنا شوید.

 

هزینه کاشت زعفران در خانه

 

کاشت زعفران در خانه چقدر هزینه دارد؟

شاید اولین سوال ذهن شما نیز همین سوال بود اما بد نیست بدانید در بازار اقتصادی امسال که هزینه تولید هر کیلو زعفران رقمی بین ۶ تا ۸ میلیون تومان برای کشاورز و تولید کننده محاسبه می‌شود، قیمت فروش زعفران چیزی بین ۶ تا ۱۰ میلیون تومان در بازار و بورس بود. پس یعنی در کشت و تولید این محصول باید خیلی خیلی حرفه‌ای‌تر پیش رفت و حتما بصورت کاملا نوین، زعفران را تولید کرد.

اما اصلا جای نگرانی نیست. چرا که در این آموزش تمام نکاتی که باید برای کاشت زعفران در خانه بدانید را برای شما جمع آوری کرده‌ایم. در ضمن با استفاده از پکیج جامع آموزشی از همین حالا می‌توانید خود را جزو کشاورزهای نمونه به شمار بیاورید.

کاشت زعفران در خانه و روش‌های آن

 

در این بخش به روش‌ها و به صورت کلی بسترهای لازم برای کاشت زعفران در خانه و شرایط آن می‌پردازیم:

 

۱)کشت زعفران در گلدان

کاشت زعفران در گلدان ، که نیازی به تعویض گلدان در ۵ الی ۶ سال اول کشت وجود ندارد، منطقی ترین راه کشت زعفران در خانه است. البته باید بدانید که طریقه کاشت این گیاه در گلدان با شرایط کاشت گیاه در محیط باز و مزرعه متفاوت بوده، توجه به زمان کاشت، قرار دادن گلدان‌ها در محل مناسب و نحوه آبیاری ضروری است.

جنس گلدان؟

در اینکه گلدان از چه جنسی باشد فرق زیادی بین گلدان پلاستیکی، فلزی، سفالی و …. ندارد. اما می‌توان گفت پلاستیکی هزینه کمتری دارد. ولی گلدن سفالی اثرات بهتری بر پیاز زعفران می‌گذارد.

سایز گلدان؟

سایز گلدان بستگی به پیاز شما دارد برای گلدان با قطر ده سانت برای نهایتا ۱۰ پیاز زعفران مناسب است.

مراحل کاشت زعفران در گلدان

 1. گلدان مناسب برای کاشت پیاز زعفران را انتخاب کنید. سعی کنید گلدان از جنس سفالی و نسبتا بزرگ باشد. همچنین دارای سوراخ‌های بزرگی در ته گلدان باشد تا آب اضافی به راحتی خارج شود.
 2. درون گلدان را با خاک مناسب شامل مخلوطی از خاک باغچه به همراه مقداری کود پوسیده دامی یا ورمی کمپوست پر نمایید.
 3. گلد‌ان خود را به پنج قسمت، تقسیم نموده و د‌ر هر قسمت، حد‌ود‌ پنج پیاز با عمق ۱۰ سانتی‌متر بکارید.

 

 

شما میتوانید با کاشت زعفران در گلدان درآمد خانگی جذب کنید. قطعا سود بدست آمده از این طریق از چیزی که شما اکنون فکر می‌کنید بسیار بالاتر است.

 

۲)کشت زعفران در جعبه

کاشت زعفران در جعبه بسیار مشابه کاشت زعفران در گلدان است اما تفاوت‌هایی در نحوه کشت دارد چرا که جعبه شکاف‌هایی عمیق در اطراف خود دارد و قبل از هر کاری باید این‌ موارد را سازماندهی کرد.

جنس جعبه؟

جعبه‌ها عموما پلاستیکی یا چوبی‌اند. انتخاب جعبه کاملا سلیقه‌ای و بسته به شرایط شما دارد. در اینجا جعبه چوبی را پیشنهاد می‌کنیم.

سایز جعبه؟

بهتر است برای کاشت زعفران جعبه ۶ کیلویی خریده شود.

مراحل کاشت زعفران در جعبه

 1. جعبه مناسب برای کاشت پیاز زعفران را انتخاب کنید (در بالاتر گفته شد). درون جعبه مربوطه پلاستیکی قرار دهید (پلاستیک ضخیم بهتر است). کف پلاستیک را با شئ تیزی سوراخ سوراخ کنید. این کار موجوب می‌شود آب اضافی خارج شود تا پیازها کپک نزنند.
 2. درون جعبه را با خاک مناسب شامل مخلوطی از خاک باغچه به همراه مقداری کود پوسیده دامی یا ورمی کمپوست پر نمایید.
 3. جعبه خود را به هشت قسمت، تقسیم نموده و د‌ر هر قسمت، حد‌ود‌ پنج پیاز با عمق ۱۰سانتی‌متر بکارید.

رویش زعفران در جعبه

 

۳)کشت زعفران در باغچه

در این روش کاشت زعفران در خانه شما باید شرایط زیر را کاملا داشته باشید:

 1. باغچه باید کاملا عاری از هر گونه علف هرز باشد؛ زیرا علف هرز مانع رویش گل‌ها می‌شود.
 2. اگر کل باغچه یا قسمت از آن را انتخاب کردید حتما باید باغچه در معرض مستقیم نور آفتاب باشد؛ زیرا در صورت عدم وجود نور خورشید پیازهای زعفران کپک می‌زنند.
 3. داشتن حشرات و موجوداتی مانند پشه، کرم خاکی و موش زیان بار است؛ زیرا این موجودات ریشه زعفران و گل زعفران را می‌خورند.
 • اگر شرایط بالا موجود بود مراحل زیر را طی کنید.

مراحل کاشت زعفران در باغچه

 1. آبیاری قسمتی که برای کاشت زعفران انتخاب شده است. نگذارید زیاد از حد، باغچه خشک شود، زیرا سله شکنی آن بسیار دشوار می‌شود.
 2. در این مرحله باید باغچه سله شکنی شود این کار هم با تراکتور و هم با دست انجام می‌شود. انتخاب تراکتور برای باغچه زیاد مناسب نیست پس باید با روش دستی این کار صورت گیرد. برای انتخاب ابزار، بیل بهترین گزینه است. پس بیلی بردارید و به جان باغچه بیفتید هر چه خاک باغچه نرم‌تر شود بهتر است.
 • اگر باغچه شما خاک مناسبی نداشت می‌توانید خاک ریزی باغچه را انجام دهید. یعنی خاک لومی با مقداری کود روی باغچه بریزید.
 1. در این مرحله در زمینه چاله‌هایی با عمق ۷ تا ۱۰ سانت با فاصله ۴ تا ۵ سانتی‌متر بکنید و در هر چاله ۵ پیاز زعفران بریزید. سپس روی چاله‌ها را با خاک بپوشانید.
 • اوایل مهر باغچه خود را آب دهید و منتظر جوانه زدن گل‌های زعفران باشید.
 • این روش بسیار شبیه روش کاشت زعفران در مزرعه است.

 

کشت گیاه زعفران در باغچه

 

۴)کاشت زعفران در تراس یا بالکن

تراس یا بالکن به علت داشتن نور کافی شاید یکی از بهترین گزینه‌ها برای کاشت زعفران در خانه باشد. اما باید توجه داشت که اغلب تراس‌ها در ساختمان‌های چند طبقه و برج‌های بلند هستند، همین باعث کاهش سهولت در کاشت زعفران می‌شود.

 

شرایط یک تراس مناسب کاشت زعفران

باید توجه داشت: سایز و اندازه تراس به گونه‌ای باید باشد که بتوان به راحتی زعفران در آن کاشته شود. اگر تراس بیش از حد کوچک باشد شاید نتوان استفاده مناسبی از ابزارها کرد و زعفران شما آسیب پذیر شده و بازدهی مناسبی نداشته باشد. پس تشخیص اینکه تراس یا بالکن مورد نظر مناسب است یا خیر کاملا بر عهده خود شماست.

 

مراحل کاشت زعفران در تراس

 1. تراس مناسب را انتخاب کنید.
 2. حالا باید بستری خاکی برای پیازهای زعفران خود آماده کنید. برای انتخاب این بستر باید یک قسمت از تراس خود را جدا کرده و دور آن را بلوکه گذاری کنید. حالا باید ترکیبی از خاک لومی و کود پوسیده حیوانی در قسمت بلوکه شده بریزید.
 3. کاشت پیاز زعفران، در این روش کاشت زعفران در خانه، مانند کشت سنتی زعفران است. چاله‌های با عمش ۵ تا ۷ سانتی‌متر با فاصله ۳ تا ۴ حفر کنید، ۳ پیاز زعفران در هر چاله بریزید و روی آن را بپوشانید.
 4. اوایل مهر زعفران خود را آبیاری کرده و منتظر رویش اولین گل‌های زعفران باشید.

 

۵)کاشت زعفران در پشت بام

این روش بسیار مشابه کاشت زعفران در تراس است، چون در هر دو روش باید خاک‌ریزی انجام شود. در این جا با مزایا و معایبی روبرو هستیم که عبارتند از:

 

مزیت‌ها

اول) کاشت زعفران در پشت بام این مزیت را دارد که جای بزرگ‌تری نسبت به تراس است پس سطح زیر کشت زعفران را بالا می‌برد.

دوم) همچین نور خوبی برای رویش زعفران‌ها دارد.

 

معایب

اول) پشت بام بالاترین سطح یک ساختمان است، خاکریزی و استفاده از ادوات کشاورزی در پشت بام به مراتب سخت است. باید برای این موضوع فکری بکنید.

دوم) آبیاری سخت در پشت بام

 

مراحل کشت زعفران در پشت بام

 1. بستری خاکی برای پیازهای زعفران خود آماده کنید. برای انتخاب این بستر باید یک قسمت از پشت بام خود را جدا کرده دور آن را بلوکه گذاری کنید. حالا باید ترکیبی از خاک لومی و کود پوسیده حیوانی در قسمت بلوکه شده بریزید.
 2. کاشت پیاز زعفران در این روش کاشت زعفران در خانه، مانند کشت سنتی زعفران است. چاله‌های با عمش ۵ تا ۷ سانتی متر با فاصله ۳ تا ۴ حفر کنید، ۳ پیاز زعفران در هر چاله بریزید و روی آن را بپوشانید.
 3. اوایل مهر زعفران خود را آبیاری کرده و منتظر رویش اولین گل‌های زعفران باشید.

 

کاشت پیاز زعفران بر پشت بام

 

معایب کاشت زعفران در منزل

 1. استفاده از ادوات کشاورزی: به طور مثال شما هیچوقت نمی‌توانید از تراکتور برای کشت زعفران در خانه استفاده کنید.
 2. افزایش سختی: شاید آبیاری سطح کشت شده برای شما سخت باشد.
 3. افزایش موجودات جونده در منزل مانند موش: موش‌ها عاشق خوردن پیازهای زعفران هستند!

 

کلام آخر

در آخر باید بدانید هر کار سختی و مشکلات خود را دارد و این تلاش شماست که باعث به بار آمدن موفقیت خواهد شد. مجموعه باغبوم در لحظه لحظه فرآیند کاشت زعفران در هر جایی کنار شما خواهد بود. شما می‌توانید با گرفتن مشاوره از مشاورین ما دید بهتری نسبت به کاشت زعفران در خانه یا هر جایی دیگر کسب کنید.

16 دیدگاه در “کاشت زعفران در خانه – آموزش و هزینه کاشت زعفران در خانه

 1. محمد رضایی گفت:

  سلام
  از کدوم بخش سایتتون میتونم خرید پیاز زعفران رو انجام بدم ؟
  و اینکه بهترین زمان کاشت پیاز زعفران تابستان هست یا اوایل پاییز ؟
  ممنون

  1. adm_baghboom گفت:

   سام و عرض ادب جناب رضایی عزیز
   شما میتونین با مراجعه به بخش فروشگاه باغبوم پیاز زعفران مدنظرتون رو خریداری بفرمایین .
   بهترین زمان کاشت در اوایل خرداد ماه تا تیر ماه هست بدلیل خواب واقعی پیاز زعفران

 2. رضا کردی نژاد گفت:

  با سلام به تیم خوب باغبوم
  مطلب بسیار مفید و کاربردی بود برای من .
  فقط یه سوال دارم اینکه برای کشت پیاز زعفران رو در عمق چند سانتی متری بکاریم بهتره ؟
  ما در منطقه کردستان زندگی میکنیم و جنس خاک اینجا با بقیه جاها متفاوته .

  1. adm_baghboom گفت:

   سلام و عرض ادب جناب کردی نژاد
   ممنون از لطف شما .
   شما پیاز زعفرانرو در عمق ۱۵ الی ۲۵ سانتی متری اگه بکارین عالیه . بسته به جنس خاک منطقه و شرایط محیطی و جغرافیایی این عدد متفاوت هست .

 3. علی امیری گفت:

  عرض سلام و ادب، مطالب بسیار عالی بود، میخواستم بدونم ک کاشت زعفرون در گلدون توی حیاط خونه و پشت بام امکان پذیره؟و در مورد ابیاری گلدون ببشتر توضیح بدین، ممنون

  1. سعید عشقی گفت:

   سلام عرض ادب و احترام دوست عزیزم. ممنون از نظر ارزشمندتون.
   بله داخل گلدان هم امکان کاشت وجود داره.
   فقط نکته ای که هست الان از نظر زمانی فصل پرداشت هست و مشاوران درگیر این موضوع هستند.
   به همین جهت اگر در مورد این موارد لطف بفرمایین با این شماره تماس بگیرین بسیار بسیار ممنون میشم و به جواب خواهین رسید.
   ۰۹۲۱۰۸۵۷۷۹۸

 4. خانم احمدی گفت:

  درود وقت بخیر…. کشت زعفران در جنوب کشور جواب میده؟

  1. سعید عشقی گفت:

   سلام عرض ادب و احترام
   بله جواب میده. افراد بسیاری تو اسان های جنوبی کشت کرده انده و جواب مناسب گرفتن.
   میتونین با شماره کارشناس باغبوم تماس بگیرین و مشاوره رایگان داشته باشین

 5. خانم احمدی گفت:

  طریقه خشک کردن زعفران چگونه هست؟

  1. سعید عشقی گفت:

   سلام عرض ادب و احترام
   خشک کردن زعفران به دو صورت امکان داره. روش سنتی و استفاده از دستگاه خشک کن.
   در روش سنتی بعد از پاک کردن زعفران- زعفران رو روی پارچه سفید و یا یه سطح که هوا درش جریان داشته باشه قرار بدین و بذارین خشک بشه. حدود ۱۰ ساعت زمان میبره تا این فرایند کامل بشه.
   تو روش نوین، بعد از پاک کردن زعفران با استفاده از دستگاه خشک کردن صورت میگیره. زمان این فرایند زیر یک ساعت است. تفاوت هم در حفظ عطر و رنگ زعفران هست که در نهایت منجر به سود چند برابری شما میشه.
   برای مطالعه توضیحات بیشتر در خصوص این موضوعات به بخش مقالات (روش خشک کردن سنتی) و فروشگاه (دستگاه زعفران خشک کن) مراجعه نمایید.

 6. اله بخش کاکاوند گفت:

  باسلام وخسته نباشید
  کشت زعفران درمسیرگله گوسفندان وبدون آب باشه
  رفتوآمدگله بهش آسیب نمیرسونه؟
  واگه باتانکر بهش آب بدم امکانپذیره؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  باتشکرازمطالب ارزشمندتون

  1. سعید عشقی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   در صورتی که مزرعه زعفران در مسیر گله گوسفندان باشد پیاز زعفران آسیب دیده و محصول مناسبی به بار نخواهد نشست.
   سیستم آبیاری هم به روش بارانی، یا غرقابی مناسب است

 7. سعید گفت:

  سلام من در خوزستان هستم میخواستم بدونم برای ایجاد گلخانه در زمینی پنجاه متری چقدر هزینه باید بکنم و اینکه چطوری آموزش عملی کامل این کارو ببینم چون نمی‌دونم تو گلخانه بهرحال باید گرما و سرمای خاصی باشه و طریقه آبیاری و این چیزا،،ممنون میشم راهنمایی کنید..

  1. سعید عشقی گفت:

   سلام عرض ادب و احترام
   موضوع که فرمودین در خصوص ایجاد گلخانه نیاز به اطلاعات بیشنر داره، مثلا اینکه قصد دارین گلخانه رو در چند ظبقه اماده کنین. و بعد از این موضوع میشه هزینه حدود در خصوص تجهیزات و پیاز زعفران رو محاسبه نمود. همچنین در خصوص آموزش و موارد تکمیلی شما میتونین با شماره ۰۹۱۵۸۳۶۲۹۸۶ در تماس باشید.

 8. ملک محمد اربابی گفت:

  آیا کاشت زعفرا در سبد میوه انکان پذیر است وبعد از کاشت در سبد میوه در پشت بم که پشت بام سرامیک است و کاملا آفتاب گیر است امکان پذیر است

  1. سعید عشقی گفت:

   سلام عرض ادب و احترام
   بله امکان پذیر هست
   شما میتونین در پشت بام ها و سبد میوه کشت کنین .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *