آموزشی

درآمد زایی خانگی با کاشت پیاز زعفران در گلدان

کاشت زعفران در گلدان

زعفران را میتوان در محیط و شرایط خانه مانند باغچه، پشت بام و یا در گلدان کشت داد. بعد از کاشت زعفران در گلدان تا پنج تا شش سال نیاز به تعویض گلدان وجود ندارد، همچنین طریقه کاشت این گیاه در گلدان با شرایط کاشت گیاه در محیط باز و مزرعه متفاوت بوده، توجه به زمان کاشت، قرار دادن گلدانها در محل مناسب و نحوه آبیاری ضروری است. برای آشنایی با نحوه کاشت زعفران در خانه و در گلدان با ما همراه شوید.

 

جهت مشاوره رایگان و خرید پیاز زعفران کلیک کنید

 

چرا زعفران بکاریم؟

در کل جهان زعفران به عنوان گیاهی مفید با خواص خارق العاده شناخته میشود .همچنین کشاورزی در حوزه زعفران  یکی از شغل های پردر آمد در این حوزه میباشد.همه ما زعفران را به عنوان طلای سرخ میشناسیم ،طبق نظریه کارشناسان این حوزه در آمد زعفران از کل میزان فروش یک سوم سود خالص است در زمین های دیم زاری کاشت زعفران معمولا ۳۰تا ۴۰ برابر سود آور تر از کاشت گندم میباشد اغلب سطح زیر کشت زعفران در استان خراسان رضوی است.

در آمد قابل توجه زعفران و همچنین کم توقع بودن این گیاه  باعث شده است که بسیاری به کشت خانگی زعفران روی بیاورند.

زمان کاشت

زمان رویش و گل دهی پیاز زعفران از اوایل مهر شروع شده و تا اواخر آبان یا حتی اواسط آذر ادامه پیدا میکند معمولا ۲۰ تا ۳۰روز بار دهی پیاز زعفران طول میکشد . رشد پیاز زعفران بعد از اتمام گل دهی پیازهای زعفران شروع میشود رشد پیازهای زعفران شامل چاق شدن خود پیاز و تولید مثل پیاز زعفران میباشد و این رشد تا اواخر بهار سال بعد ادامه میابد بعد از آن پیاز استراحت خود را تا گل دهی بعدی آغاز میکند .

حال باتوجه به توضیح بالا نظر شما برای بهترین زمان کاشت چیست ؟ بله بهترین زمان کاشت همان زمان استراحت یا به اصطلاح خواب پیاز است در این زمان یعنی اواخر خرداد تا اوایل مهر میتوان پیاز هارا از یک زمین به زمین دیگر یا گل خانه یا حتی گلدان انتقال داد .

تهیه پیاز زعفران

پیاز زعفران را میتوان از مراکز کشاورزی معتبر و مورد تاییدجهاد کشاورزی هر استان خریداری کرد.

مراحل کاشت زعفران در گلدان

۱)گلدان مناسب برای کاشت پیاز زعفران را انتخاب کنید. سعی کنید گلدان از جنس سفالی و نسبتا بزرگ باشد. همچنین دارای سوراخهای بزرگی در ته گلدان برای خارج شدن آب اضافی باشد تا آب به راحتی خارج شود.

۲) درون گلدان را با خاک مناسب شامل مخلوطی از خاک باغچه به همراه مقداری کود پوسیده دامی یا ورمی کمپوست پر نمایید.

۳)گلد‌ان خود را به پنج قسمت، تقسیم نموده و د‌ر هر قسمت، حد‌ود‌ پنج پیاز با عمق ۱۰سانتی‌متر بکارید.

‌۴) پیازهای زعفران را به فاصله ۵ تا ۷ سانتی متر در گلدان گذاشته و حداقل ۱۰ سانتی متر روی آن خاک بریزید.

آبیاری پیاز زعفران

پیاز زعفران نیاز به آب زیادی ندارد چون آب یاری زیاد باعث پوسیدگی پیاز ها میشود . اما بعد از کاشت نیاز به آبیاری منظم دو مرحله ای دارد.

بعد از کاشت زعفران مثلا اگر شما در ۲۰ شهریور زعفران خود راکاشته اید.

مرحله اول :حدودا ده روز بعد از کاشت زعفران(حدودا اوایل  مهر) آبیاری زعفران را شروع کنید مطمئن شوید آب از ته گلدان خارج میشود و همچنین نور کافی به گلدان ها میرسد بعد از آن گلدان ها را بگذارید تا آب آنها خشک شود و رطوبت پیاز تا حد کافی گرفته شود

مرحله دوم : آبیاری دوم (حدودا اواسط تا اواخر مهر) را مثل مرحله یک انجام دهید.

بعد از آن گل های روییده شده را جمع کنید و تا پابان گل دهی صبر کنید.

برای آبیاری بعدی گلدان ها نیاز به برنامه خاصی نیست فقط باید به نکات زیر توجه شود :

  • توجه داشته باشید طبع زعفران اصولا گرم و خشک است پس نیاز به آبدهی زیاد و محیط مرطوب ندارد زیرا که پیاز های زعفران دچار پوسیدگی میشوند .
  • پیاز ها در زمان استراحت آب کمتری مصرف میکنند و در بهار نیاز به ابدهی منظم (نه زیاد)دارند.

نگهداری گلدان های زعفران

بهتر است گلدان ها در مکان خنک و کم نوری قرار دهید. ولی بعد از آبیاری، گلدانها را در زیر نور مستقیم خورشید قرار دهیدتا از پوسیدگی پیاز زعفران جلوگیری شود . قرار دادن گلدانها در پشت بام یا بالکنها میتواند برای رفع احتیاجات گیاه مفید باشد.

آفات و مشکلات

بزرگ‌ترین مشکلی که ممکن است با آن روبه‌رو شوید خورده شدن برگ‌ها یا پیاز و ریشه به وسیله آفت‌ها است،برای مبارزه با آفات می‌توانید از سموم سیستمیک مخصوص هر آفت استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *