اخبار

افتتاح دو صندوق سرمایه گذاری زعفران | ۳۰ اردیبهشت

به گزارش باغبوم، اقدام دوم افتتاح دو صندوق سرمایه گذاری زعفران با پذیره نویسی اولیه ۱۷۰میلیارد تومان صورت گرفت. این صندوق‌ها نیز به بازار زعفران ورود پیدا کردند و طی هفته گذشته موفق شدند با سبدگردانی که انجام دادند قیمت زعفران را حدود ۲۰درصد افزایش دهند.

 اما همزمان با این رشد قیمتی، افرادی با مصاحبه‌های خود و فضا سازی‌های گوناگون به دنبال این هستند که به جامعه القا کنند این افزایش قیمت کاذب بوده و صرفا برای تحصیل منافع افراد خاص می‌باشد. این افراد کسانی هستند که از خرید زعفران‌های  تعاونی روستایی ناراحت و از فعالیت صندوق‌های سرمایه گذاری زعفران نگران هستند. زیرا با مدیریت قیمت زعفران توسط این صندوق‌ها عملا قیمت این محصول به سمت رشد در حال حرکت می‌باشد.

  تقاضای جهانی برای زعفران افزایش پیدا کرده است، این اطمینان برای کشاورزان حاصل شده که زعفران در دنیا به شدت در حال رشد است و حتی موضوع کرونا نیز به نفع زعفران تمام شد؛ چراکه علی‌رغم کاهش صادرات بسیاری از محصولات از حیث کمی و حجمی در سال گذشته، صادرات  زعفران حدود ۳۰ درصد رشد کرد. از طرفی همه زعفران‌هایی که توسط شرکت‌های بزرگ خریداری شده‌اند، در حال بسته بندی و عرضه  هستند.

 در سال جاری به دلیل کاهش بارندگی‌ها، احتمالا برداشت زعفران از سطح مزارع کاهش پیدا خواهد کرد. همه شواهد از جمله افزایش هزینه‌های تولید، تورم موجود، افزایش صادرات و همچنین عدم کاهش قیمت زعفران در بازارهای جهانی نشان دهنده این است که قیمت زعفران  باید افزایشی باشد به شرط اینکه با مانع تراشان و کسانی که به دنبال منافع شخصی خود در موضوع زعفران هستند، برخورد جدی صورت بگیرد. ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *