اخبار

پیازی هم وزن طلا که خوراک دام می‌شود! | ۱۶ فروردین

محصول ارزآور زعفران؛ همان که باید سودش در جیب کشاورز خودنمایی کند و برندش در دنیا زبانزد باشد این روزها حال و روزی نه چندان تعریفی دارد؛ تا آنجا که پیازش که ارزشی هم وزن طلا دارد، خوراک دام می‌شود.

یکی از محصولات کشاورزی مهم خراسان جنوبی، زعفران است؛ همان که در دنیا بی نظیر بوده و عطر و طعمش بی مثال است؛ همان که در دنیا شناخته است، اما سوال اینجاست برای شناخته شدن چه کرده‌ایم؟ حال که حتی از همان ابتدا راهش را برای توسعه و دست کشاورزان را برای شناخت اهمیت آن بسته‌ایم.

همان که برای برداشتش کشاورزان از صبح خروس خوان مشغول برداشت می‌شوند و برای کاشتش چه مرارت‌ها که می‌کشند. حال اما این محصول ارزآور کارش به جایی رسیده که پیازش خوراک دام می‌شود.

به گزارش باغبوم و به نقل از ایسنا، با همه کش و قوس‌های صادرات و برندسازی ساخته، اما اکنون دیگر حتی در خود این سرزمین قدرش دانسته نمی‌شود؛ چه برسد به کشورهای دیگر.

حمید میرزایی، یکی از تولیدکنندگان عمده زعفران در روستای عمرویی از توابع شهرستان سرایان به ایسنا گفت: زعفران در حال حاضر نه تنها صرفه اقتصادی ندارد؛ بلکه به ضرر کشاورز نیز است.

وی افزود: هزینه کارگری تا هزینه کود و سایر عوامل هر ساله افزایش می‌یابد، اما زعفران که معیشت مردمان کویر خراسان جنوبی از آن تامین می‌شود با کاهش شدید قیمت روبرو شده است.

این تولیدکننده زعفران بیان کرد: با این روند نه تنها سطح زیر کاشت زعفران به شدت کاهش خواهد یافت؛ بلکه جایگزینی با سایر محصولات مثل پسته اتفاق خواهد افتاد و جایگزین یک محصول چند ساله پسته با زعفران دیگر فرصت کاشت برای زعفران فراهم نخواهد آمد.

میرزایی ادامه داد: تولید زعفران از کاشت تا برداشت به صورت سنتی انجام می‌گیرد و علاوه براین نیز در طی چند سال اخبر به خصوص امسال قیمت زعفران نه تنها افزایش نداشته بلکه کاهش نیز داشته است.

وی افزود: این در صورتی است که قیمت تمام شده آن هر سال افزایش می‌یابد و امسال با توجه به بازار زعفران، کشاورزان تمایل کمتری به کاشت آن داشتند و در برخی موارد، وجود فشار زیاد به برخی کشاورزان و به صرفه نبودن تولید آن، باعث شده پیازها خوراک دام شوند.

خبر پیازی هم وزن طلا که خوراک دام می‌شود! ۱۶ فروردین ۱۴۰۰- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *