اخبار

دکتر زنگنه : هفته آتی  اولین فروش صادراتی زعفران  را خواهیم داشت.

محسن زنگنه

حجم خرید زعفران

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس درباره حجم خرید زعفران اظهار کرد: از آغاز طرح خرید حمایتی زعفران در آبان‌ماه سال گذشته، از ۹ هزار و ۵۰۲ کشاورز، ۶۸ تن و ۹۰۰ کیلوگرم زعفران دریافت کردیم و طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته ۴۱۴ میلیارد تومان مطالبات زعفران‌کاران نیز پرداخت شده است.

محسن زنگنه افزود: با ۵ هزار و ۳۴۷ نفر از زعفران‌کارانی که تا ۴کیلو و ۷۳۵ گرم تحویل دادند، ۱۰۰ درصد تسویه حساب شده است و بقیه زعفران‌کاران نیز ۶۲.۸ درصد از مطالبات خود را دریافت کردند.

وی گفت: طی دو هفته گذشته در سه مرحله ۵۵ میلیارد تومان به حساب زعفران‌کاران خراسان رضوی واریز شده است.

باقی مانده مطالبات زعفرانکاران

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۲۳۸ میلیارد تومان از مطالبات زعفران‌کاران باقی مانده است، اظهار کرد: طرح ما این بود که با توجه به پول نداشتن تعاون روستایی برای پرداخت مطالبات و همراهی نکردن بانک‌ها و عدم امکان دریافت تسهیلات بتوانیم هر چه سریع‌تر از طریق مزایده عادلانه به صادرکنندگان با شیوه‌ای که بازار دچار صدمه نشود زعفران‌ها را واگذار کنیم و سپس پول آن را به کشاورزان بدهیم.

زنگنه افزود: در اواخر اردیبهشت ماه متأسفانه زعفران را وارد بورس کردند و با اقدام دکتر خبازی وزیر جهادکشاورزی، رئیس سازمان تعاون روستایی برکنار شد.

وی بیان کرد: رئیس جدید در ابلاغیه که هفته گذشته به سازمان برنامه و بودجه طرح را اعلام کرده و  تأییدیه آن آمده و جواب آن واصل شده است تا بلافاصله فرآیند فروش زعفران فقط و فقط برای صادرات نه فروش داخل به صادرکنندگان اتفاق بیفتد و ما امیدواریم که برای هفته آینده اولین فروش انجام شود و با هماهنگی‌های صورت گرفته هر چه سریع‌تر پول کشاورزان که چیزی حدود ۱۳۴ میلیارد تومان است، به‌تدریج به حساب آن‌ها واریز شود.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی افزود: باید به زعفرانکاران حق بدهیم و با آن‌ها مدارا کنیم و کنار آن‌ها بمانیم و برای حل مشکلات‌شان تدبیر کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *