اخبار

آیا افزایش قیمت زعفران منطقی است؟! | ۷ اردیبهشت

به گزارش باغبوم، پس از اظهارات ناامید کننده عضو شورای ملی زعفران، خبرنگاران دست به قلم شدند و در تیترهای خود به هر گونه افزایش قیمت، واکنش اعتراضی نشان دادند. هرچند که اگر قرار بر رشد قیمت باشد و بخواهد مسیر دلخواه خود را برود، قطعا این تیترها سد راه آن نخواهند شد!

عضو شورای ملی زعفران که در چند ماه اخیر از ارزان بودن زعفران و اعتراض و عدم تمایل زعفران‌کاران به کشت، بارها سخن به میان رانده بود، پس از اولین افزایش، نعل وارونه زد و فی الفور در مصاحبه با خبرگزاری‌ها که گویی منتظر تماس اعضای شورای ملی زعفران هستند تا در سریع ترین زمان ممکن در دفتر حاضر شوند، هر گونه افزایش قیمت را سرکوب کرد! او این افزایش قیمت را اقدامی مافیایی، اخلال‌گرانه و سودجویانه دانست. اعضای شورای ملی زعفران گویا انتظار دارند افزایش قیمت با آن‌ها هماهنگ شود و یا شروع رشد قیمت دکمه‌ای است که فقط باید به دست آنان فشرده شود!

این اظهارات، ناراحتی زعفران‌کاران را در پی داشت. آن‌ها معتقدند افزایش‌های اخیر کاملا منطقی و قابل پیش بینی بوده است. زعفران‌کاران معتقدند با توجه به کاهش عرضه زعفران به بازار، کاهش تولید، خشکسالی شدید و تاثیر آن بر چشم انداز کاهش تولید در سال زراعی پیش رو، عدم تمایل بسیاری از زعفران‌کاران در نگهداری مزارع زعفران خود و به تبع آن شخم زدن زمین کشاورزی و افزایش هزینه‌های کاشت و داشت و برداشت، محرک رشد قیمت زعفران فراهم است. البته این افزایش قیمت‌ها به مذاق بسیاری خوش نخواهد آمد و به هر شکل با آن مقابله می‌کنند! حال باید دید، قیمت، کام زعفران‌کاران را شیرین می‌کند و یا بازار همچنان بر مدار ثبات خواهد چرخید. ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰_ باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *