اخبار

سیاست های بی نتیجه برای تثبیت نرخ زعفران

 به گزارش باغبوم دهم مهر امسال بود که شورای ملی زعفران در نشستی با نمایندگان ۳ استان زعفران‌خیز یعنی خراسان‌جنوبی، رضوی و شمالی، در مجلس کف قیمت خرید زعفران را تعیین کردند. در این نشست قرار شد با توجه به سیاست‌های حمایتی به‌کارگرفته‌شده ازسوی جهادکشاورزی حداقل قیمت خرید هرکیلوگرم گل زعفران ۱۵۰ هزار تومان، هرکیلوگرم زعفران پوشال، ۱۶ میلیون تومان و هرکیلوگرم زعفران نگین، ۲۰ میلیون تومان باشد.

ازسوی دیگر جهادکشاورزی تعهد اختصاص تسهیلات هزارمیلیارد تومانی به صادرکنندگان زعفران را داد. درواقع این تسهیلات قرار بود به‌عنوان ابزاری برای بازارگردانی استفاده شود تا کف قیمت زعفران با نرخ‌های یادشده در بازار رعایت شود.

اما اکنون نه‌تن‌ها این اتفاق رخ نداده، بلکه شیب قیمت زعفران در بازار هم‌زمان با فصل برداشت، نزولی هم شده است. سلیمان گلی، کشاورز و مزرعه‌دار زعفران، در این‌باره به شهرآرانیوز گفت: اکنون قیمت هرکیلوگرم گل زعفران در بازار ۸۰ هزار تومان، هرکیلوگرم زعفران پوشال زیر ۱۰ میلیون تومان و هرکیلوگرم زعفران نگین صادراتی حدود ۱۴ تا ۱۵ میلیون تومان است.

وی ادامه داد: تسهیلات هزارمیلیارد تومانی وعده‌داده‌شده ازسوی جهادکشاورزی قرار است به دست خریداران کلی زعفران و صادرکنندگان برسد تا نرخ‌های تعیین‌شده در جلسه میز زعفران رعایت شود، اما اکنون این هدف محقق نشده است. به نظر می‌رسد همان سازوکار خرید زعفران ازسوی سازمان تعاون روستایی برای حفظ نرخ زعفران، کارآمد‌تر بوده است.

این شرایط درحالی بر بازار زعفران حاکم است که روز گذشته در جلسه شورای ملی زعفران نه‌تن‌ها هیچ اشاره‌ای به شکسته شدن قیمت‌ها نشد، بلکه اعضای حاضر در این نشست، در میانه فصل برداشت زعفران درباره چگونگی مصرف اعتبار هزارمیلیارد تومانی سخن می‌گفتند.

خبر سیاست های بی نتیجه برای تثبیت نرخ زعفران- ۳۰ مهر ۹۹- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *