خواص زعفران

تاثیر و خواص مصرف زعفران در زنان

تاثیر و خواص مصرف زعفران در زنان

یکی از عمده‌ترین توصیه‌هایی که در مصرف زعفران صورت می‌گیرد، به زنان است. مصرف زعفران در زنان پیامدهای شگفت‌انگیزی دارد که به شما اطمینان می‌دهیم بعد از خواندن این مقاله از این نتایج تعجب خواهید کرد. مگر می‌شود یک گیاه و این همه خاصیت؟ همراه باغبوم باشید.

مهم‌ترین مقوله‌ای که در زعفران مورد بررسی قرار گرفته است، واکنشی است که آنزیم‌های زعفران و هورمون‌های زنان با هم نشان می‌دهند. این واکنش ها بسته به این که شرایط فرد مصرف کننده چگونه است متغیر خواهد بود. از این رو شرایط فرد را به سه دسته تقسیم می‌کنیم تا بتوانیم دقیق‌تر نگاهی به این واکنش‌ها بیاندازیم. این نکته را فراموش نکنید که تاثیر زعفران در پوست و موی زنان (و همچنین مردان) فارغ از شرایط حاکم بر آن‌ها، تاثیری عمیق و جادویی است که در مقاله خواص زعفران در پوست مو و زیبایی به تفصیل به آن پرداخته شده است. فقط باید این نکته را در نظر داشت که فرد مصرف کننده زعفران، به آن حساسیت نداشته باشد.

در این مرحله زنان را به سه دسته تقسیم می‌کنیم:

  1. گروه اول زنان باردار
  2. گروه دوم زنان در دوران قاعدگی
  3. گروه سوم حالت عادی ( که نه در دوران بارداری باشند، نه در دوران قاعدگی).

تاثیر زعفران در زنان باردار:

همه ما بدون شنیده‌ایم که زنان باردار تا ۳ ماهگی جنین نباید زعفران مصرف کنند چرا که این دوره، مهم‌ترین دوران و زمان شکل‌گیری اندام حیاتی جنین است و زعفران احتمال سقط جنین را چندین برابر می‌کند. با اینکه برخی معتقدند مصرف زعفران در این دوره باعث زیبایی جنین می‌شود، از سویی در بسیاری از تحقیقات ثابت شده است که مصرف این گیاه خوش رنگ و بو بدون مشورت پزشک موجب انقباضات رحم مادر شده و باعث زایمان زودرس یا سقط جنین خواهدشد.

اما مصرف زعفران پس از این دوره ۳ ماهه، در صورتیکه پزشک توصیه کند، بلامانع است. اگر مقاله احتیاطات مصرفی زعفران در زنان را مطالعه کرده باشید، بخشی که مربوط به زنان باردار می‌باشد را حتما خوانده‌اید.

تاثیر زعفران در قاعدگی و عادات ماهانه:

زعفران به دلیل خواص آرامش بخشی که دارد برای تسکین بسیاری از دردها توصیه می‌شود. از این رو اگر جز آن دسته از زنانی هستید که عادات ماهانه دردناکی را تجربه می‌کنند، مصرف زعفران را در برنامه غذایی خود بگنجانید که بسیار در کاهش این دردها به شما کمک می‌کند. مصرف یک دمنوش زعفرانی، گزینه مناسبی برای روزهای قاعدگی‌تان می‌باشد.

از سویی کسلی، افسردگی خفیف و بی‌حوصلگی یکی دیگر از پیامدهای دوران قاعدگی است که مصرف زعفران می‌تواند این کسلی را تا حد زیادی کاهش دهد. یکی دیگر از مشکلاتی که بسیاری از زنان با عادات ماهیانه خود دارند، موضوع نامرتب بودن این عادات است که نوشیدن زعفران کمک به سزایی در مرتب شدن آن می‌کند. خلاصه بگوییم، زعفران مناسب‌ترین گیاه دارویی برای مصرف در این دوران است فقط حواستان باشد که زیاده روی نکنید. (حدود یک دمنوش زعفرانی برای روزهای قاعدگی بهترین اندازه مصرف است.)

تاثیر کلی زعفران در زنان:

این بخش شامل افرادی است که نه در دوران بارداری به سر می‌برند و نه در دوران قاعدگی. زعفران خواص بی نظیری همچون تنظیم فشارخون، جلوگیری از آلزایمر و افسردگی، جلوگیری و کمک به بهبود سرطان، بهبود عملکرد قلب و همچنین تاثیرات زیادی در زیبایی پوست و مو خواهد گذاشت که هر کدام از این موارد در مقاله جداگانه‌ای مورد بررسی قرار گرفت. یکی دیگر از خواصی که زعفران بر روی زنان می‌گذارد تقویت تخمدان‌ها و غدد باروری است که مبارز اصلی نازایی در زنان می‌باشد.

حرف آخر:

آیا هنوز هم به معجزه این گیاه خوش‌رنگ و بو ایمان نیاورده‌اید؟ مصرف زعفران در زنان بسیار مفید است پس همین امروز زعفران را در برنامه غذایی و روتین‌های پوست و موی خود قرار دهید که فردا دیر است. فقط به یاد داشته باشید که در مصرف آن افراط و تفریط نکنید تا بهترین نتایج را بگیرید. برای مطالعه تمام خواص زعفرانی از جمله:

  • خواص زعفران در لاغری
  • خواص زعفران بر سرطان
  • خواص زعفران بر افسردگی
  • و…

به این لینک مراجعه کنید. باغبوم به شما پیشنهاد می‌کند، مقاله ۲۲ خاصیت زعفران بر سلامتی را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *