آموزشی

تکنیک‌های تشخیص زعفران تقلبی از اصلی

تکنیک‌های تشخیص زعفران تقلبی از اصلی

در زمان خریداری زعفران نکته‌ی خیلی پر اهمیتی وجود دارد که باید به آن توجه کنید و آن اطمینان از تقلبی نبودن زعفران می‌باشد. جهت شناسایی و تشخیص زعفران تقلبی از اصل تکنیک‌های فراوانی وجود دارد ولی اطمینان‌بخش ترین و قطعی ترین روش این است که نمونه زعفران را به آزمایشگاه‌های تخصصی یا آزمایشگاه‌های آکرودیته زعفران بدهید و پاسخ آن را بگیرید. چگونه زعفران تقلبی از اصلی را تشخیص دهیم ؟ تقلب‌های موجود در فروش زعفران ؟ نکات مهم در خصوص زعفران تقلبی و اصلی؟ پاسخ این سوالات را از سایت باغبوم بیابید.

زعفران

زعفران گیاهی گران بهاست و در طول تاریخچه خود همواره متقلبانی به خود دیده که بخواهند از این گیاه سرشار از خاصیت سوء استفاده کنند. لذا امروزه بحث در مورد تشخیص زعفران تقلبی از اصلی بسیار داغ است که بر خود دانستیم تکنیک‌های تشخیص زعفران تقلبی از اصلی را در این مقاله بیان کنیم.

نکات مهم در خصوص زعفران تقلبی و اصلی:

این روزها بازار زعفران آشفته و پرنوسان شده است و همین موضوع علتی است که متقلبان با خریدن ریشه‌های سفید زعفران آن را با رنگ طبیعی یا رنگ‌های شیمیایی سرطان‌زا یا سنتزی به نام زعفران و حتی گران‌تر از خود زعفران اصل و با کیفیت به مردم می‌فروشند و حداقل ‌کیلویی دو میلیون تومان ‌سود می‌برند.

 

شناخت زعفران اصلی

شناخت زعفران اصلی

 

برای شناسایی زعفران اصل از گیاه‌های تقلبی رنگ شده به نام زعفران کافی است :

  • مقداری از آن را در لیوان آب جوش بیندازیم تا رنگ زعفران از ساقه‌های سفید آن پس زده شود .

 

  • البته سودجویان بازار زعفران این محصول را به صورت پنجاه پنجاه با زعفران طبیعی مخلوط می‌کنند و بر این اساس نهایتا هر کیلوگرم زعفران تقلبی برایشان چهار میلیون تومان تمام می‌شود و کیلویی حدود شش میلیون تومان به تاجران می‌فروشند. در این شرایط تاجران سردرگم هستند و نمی‌توانند از خرید محصولی مطمئن و طبیعی آسوده‌خاطر باشند؛ بنابراین صادرات زعفران هم با اختلال مواجه شده و تنها متقلبان زعفران هستند که از این وضعیت سود می‌برند.

 

  • رنگ کردن قسمت‌های سفید این گیاه با رنگ طبیعی زعفران به صرفه ترین شیوه در تقلب زعفران است که برای مصرف کنندگان به راحتی قابل تشخیص نیست . متقلبان حرفه‌ای با مهارت بالا این مواد را به صورت محلول روی کلاله‌های زعفران می‌پاشند و هنگامی که خشک می‌شود وزن زعفران افزایش می‌یابد که به راحتی قابل تشخیص نیست. رنگ زعفران اصل نیز قرمز تند است و زعفرانی که رنگ قرمز روشن دارد تقلبی است.

تقلب های موجود در فروش زعفران

  1. رنگ کردن ریشه زعفران با رنگ موجود در کلاله یا رنگ های شیمیایی سنتزی.
  2. اضافه کردن برخی مواد که از لحاظ ظاهری مشابه کلاله های زعفران است مانند گلرنگ.
  3. افزودن رنگ های مصنوعی به زعفران جهت افزایش قدرت رنگی آن.

تکنیک‌های تشخیص زعفران تقلبی از اصلی

baghboom_Identify-the-original-saffron

  • آزمایش زعفران از طریق آب سرد

اندکی از زعفران را توی آب سرد قرار دهید، رنگ آب بعد از زمانی عوض می‌شود. اگر کلاله‌های زعفرانی که تقلبی نباشد را از آب خارج ‌کنید، تغییر زیادی در رنگ اصلی خود کلاله‌ها ایجاد نخواهد شد و به صورت قرمز هستند. اما در زعفران غیراصل، وقتی کلاله‌ها را از آب بیرون بیاورید، می‌بینید که رنگی که به کلاله‌های زعفران افزوده شده به صورت کامل از بین می‌رود، شکل آن به مانند قبل نیست و به سفید تغییر رنگ داده است.

همچنین زعفرانی که تقلبی نباشد در رنگ‌ دهی به آرامی عمل می‌کند و از سرعت پایینی برخوردار است، بنابراین در صورتی که پس دادن رنگ در زعفران سریع باشد، مطمئنا آن زعفران تقلبی است.

درون آب، زعفران اصل به صورت زرد متمایل به نارنجی و قرمز شفاف تبدیل می‌شود. درون آب، رنگ قرمز تند به معنای بودن مواد رنگ دهنده‌ی شیمیایی می‌باشد.

  • آزمایش زعفران با استفاده از دست یا کاغذ

یکی دیگر از تکنیک‌های تشخیص زعفران تقلبی از اصلی این است که اندکی از زعفران را در میان انگشتان تان فشار داده یا بر روی کاغذ قرار دهید. در صورتی که بر روی برگه، لکه‌های چربی باقی بماند، به این معناست که با عرض تاسف زعفران خریداری شده اصل نیست و ممکن است به جهت اضافه کردن وزن، چربی به آن افزوده باشند. توجه کنید که زعفرانی که تقلبی نباشد اگر بین برگه له شود، تبدیل به پودر می‌شود.

  • آزمایش زعفران از طریق چشیدن طعم زعفران

یکی از شیوه‌ها برای اینکه تقلبی یا اصل بودن زعفران را بفهمیم، استفاده درست از واژه شیرین می‌باشد. زعفران باکیفیت همیشه از عطر شیرین برخوردار است نه طعم شیرین. اگر می‌خواهید طعم این گیاه را بچشید، بر روی زبان تان یکی از رشته‌های آن را بگذارید و در صورتی که توی دهان تان طعم شیرینی را حس کردید، آن زعفران اصل نیست.

 

روش های تشخیص زعفران اصلی

روش های تشخیص زعفران اصلی

 

بعضی اوقات برای اینکه وزن زعفران بالا رود اشخاص سودجو به آغشته کردن زعفران به شکر یا عسل می‌پردازند برای اینکه در زمان فروختن زعفران، آن از وزن بیشتری برخوردار باشد. زعفرانی که تقلبی نباشد طعم آن اندکی تلخ است یا بعضی اوقات هم از هیچ نوع طعم خاصی برخوردار نیست.

  • آزمایش زعفران از روی شکل آن

راه دیگری که برای آزمایش اصل بودن زعفران وجود دارد، بررسی شکل آن است. برای اینکه زعفران غیر تقلبی و واقعی را شناسایی کنید اول بهتر است که سرشاخه‌ها را مشاهده کنید که این راه راحت ترین راه برای این است که زعفران مناسب و واقعی را تشخیص دهید. زعفران از سه سر شاخه برخوردار می‌باشد که بخش بالای آن به شکل شیپور می‌باشد. هر چقدر به جهت بالا حرکت کنید می‌فهمید که شیپور باریک‌ تر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *