آموزشی

تکنیک های تشخیص زعفران تقلبی از اصلی

زعفران اصل

چگونه زعفران تقلبی از اصلی راتشخیص دهیم؟ تقلب های موجود در فروش زعفران ؟ نکات مهم در خصوص زعفران تقلبی و اصلی

؟

تازه ترین نکات زعفران را از سایت یاغبوم پیدا کنید

زعفران

زعفران گیاهی گران بهاست و در طول تاریخچه خود همواره متقلبانی به خود دیده که بخواهند از این گیاه سرشار از خاصیت سوء استفاده کنند.

لذا امروزه بحث در تشخیص زعفران تقلبی از اصلی بسیار داغ است بر خود دانستیم تکنیک های تشخیص زعفران اصل در در این مقاله را بیان کنیم.

 

نکات مهم در خصوص زعفران تقلبی و اصلی:

این روزها  بازار زعفران آشفته و پرنوسان شده است،و همین مزید علتی که متقلبان با خریدن ریشه های سفید  زعفران   آن را با رنگ طبیعی یا رنگ‌های شیمیایی سرطان‌زا یا سنتزی به نام زعفران و  حتی گران‌تر از خود زعفران اصل و با کیفیت به مردم می‌فروشند و حداقل‌کیلویی دو میلیون تومان‌سودمی‌برند.

برای شناسایی زعفران اصل از گیاه‌های تقلبی رنگ شده به نام زعفران کافی است :

  • مقداری از آن را در لیوان آب جوش بیندازیم تا رنگ زعفران از ساقه‌های سفید آن پس زده شود .

 

  • البته سودجویان بازار زعفران این محصول را به صورت پنجاه پنجاه  با زعفران طبیعی مخلوط می‌کنند و براین اساس نهایتا هر کیلوگرم زعفران تقلبی برایشان چهار میلیون تومان تمام می‌شود و کیلویی حدود شش میلیون تومان به تاجران می‌فروشند.  در این شرایط تاجران سردرگم هستند و نمی‌توانند از خرید محصولی مطمئن و طبیعی آسوده‌خاطر باشند؛ بنابراین صادرات زعفران هم با اختلال مواجه شده و تنها متقلبان زعفران هستند که از این وضعیت سود می‌برند.

 

رنگ کردن قسمت‌های سفید این گیاه با رنگ طبیعی زعفرانیه صرفه ترین  شیوه در تقلب زعفران است که برای مصرف کنندگان به راحتی قابل تشخیص نیست . متقلبان حرفه‌ای با مهارت بالا این مواد را به صورت محلول روی کلاله‌های زعفران می‌پاشند و هنگامی که خشک می‌شود وزن زعفران افزایش می‌یابد که به راحتی قابل تشخیص نیست. رنگ زعفران اصل نیز قرمز تند است و زعفرانی که رنگ قرمز روشن دارد تقلبی است.

 

تقلب های موجود در فروش زعفران

  1. رنگ کردن ریشه زعفران با رنگ موجود در کلاله یا رنگ های شیمیایی سنتزی.
  2. اضافه کردن برخی مواد که از لحاظ ظاهری مشابه کلاله های زعفران است مانند گلرنگ.
  3. افزودن رنگ های مصنوعی به زعفران جهت افزایش قدرت رنگی آن.

 

چگونه زعفران اصیل را تشخیص دهیم ؟

اگر تارهای زعفران را بین کاغذ کاهی (کاغذ روزنامه) بگذاریم و کمی فشار دهیم نباید لکه چربی باقی بگذارد. اگر چنین باشد به احتمال قوی آن زعفران تقلبی است. همچنین میتوان این کار را با دست هم انجام داد.

baghboom_Identify-the-original-saffron

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *