پیاز زعفران

کشت پیاز زعفران، آموزش مراحل کشت پیاز زعفران به صورت تصویری

کاشت زعفران

کاشت پیاز زعفران

کاشت پیاز زعفران به سه هزار سال پیش بر میگردد و  تاریخچه زعفران  نشان میدهد، که قدمت آن به دوران مادها میرسد.  در این مقاله قصد داریم مراحل کشت زعفران را به صورت کاملا تصویری با هم پیش ببریم باید بدانید در پایان این مقاله بسیاری از باورهای غلط در مورد کشت پیاز زعفران از بین خواهد رفت.

با ما همراه باشید

زعفران را در چه آب و هوایی میتوان کاشت؟

زعفران گیاهی مقاوم به گرما و سرما میباشد لذا زعفران میتواند در بیشتر مناطق کشور رشد خوبی داشته باشد ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که منطقه شما نباید در تابستان رطوبت داشته باشد و همینطور نباید زمستان های گرمی داشته باشد چون زعفران در آب و هوای سرد رشد فوق العاده ای را میتواند داشته باشد.

از حدود ۲۳۰ تن زعفرانی که هر ساله در جهان تولید می‌شود، حدود ۱۷۰ تن آن مربوط به خراسان است. از بین تمامی شهرهایی در استان خراسان رضوی و استان خراسان جنوبی به کشت زعفران مشغول هستند.

گل زعفران

گام های پیش رو در کاشت زعفران :

گام اول :آماده سازی زمین

 1. زمینی که خاک لومی شنی داشته باشد بهترین انتخاب برای کاشت زعفران است . همچنین چون پیاز چه های زعفران برای تولید مثل و تغذیه نیاز به خاک مغذی دارند باید ph خاک بین ۷ تا ۷.۵ باشد. به طور تخصصی بهتر است قبل از کاشت زعفران از خاک نمونه تهیه کنید و به آزمایشگاهای معتبر ببرید تا از کیفیت زمین خود مطمئن شوید.

خاک مناسب زعفران

 1. شخم زمین قبل از کاشت امری ضروری است که باید تا عمق ۴۰ تا ۵۰ سانتی متری زمین شخم زده باشد.
 2. در مرحله بعدکود گاوی پوسیده شده را به میزان ۴ تن به همراه ۲۰ کیلو گرم فسفات آمونیوم در هر هزار متر باید پخش کرد و مخلوط  کود  را با خاک توسط دستگاه کلتیواتور انجام میشود،  بعد از این مرحله باید خاک را کاملا مسطح نموده و پستی و بلندی های خاک را رفع نماییم به طوری که موقع کاشت زعفران شاهد ظاهری نامطلوب نباشیم.

 

گام دوم : تهیه پیاز زعفران مرغوب

 1. کاشت پیاز زعفران در فواصل اوایل ماه های مرداد تا پایان شهریور انجام می پذیرد. البته بسته به مناطق آب و هوایی کاشت پیاز زعفران در ماه های تیر و گاه خردادماه توصیه می شود.
 2. در انتخاب پیاز زعفران نهاید دقت را باید داشت زیرا پیازچه خوب باعث افزایش بهره وری از زمین زعفران میشود.
 3. برای به صرفه اقتصادی میتوانید به طور مستقیم پیاز را از کشاورز خریداری کنید.
یکی از خدمات مجموعه باغبوم به کشاورزان ارائه می‌دهد تامین پیاز زعفران مرغوب به طور مستقیم از کشاورز و بدون واسطه  است به همراه ارائه مشاوره کشت زعفران می‌باشد که شما می‌توانید اطلاعات لازم را از طریق صفحه اصلی باغبوم جویا شوید.

گام سوم : گند زدایی پیاز

 1. قبل از کشت زعفران باید زعفران عاری از هر گونه زدگی و آفت باید لذا باید :
 2. یک مخزن ۱۰۰ تا ۲۰۰ لیتری آماده مینماییم.
 3. دو در هزار و سم کنه کش پروپارژیت به میزان یک و نیم در هزار مایع ضدعفونی کننده را آماده می نماییم.
 4. پیازچه ها را در حجم ۵ الی ۱۰ کیلوگرمی داخل یک ظرف قرار داده و در داخل مخزن به مدت ۳۰ الی ۶۰ ثانیه فرو برده بعد اقدام به کشت پیاز چه ها می نماییم.

گند زدایی پیاز زعفران

گام چهارم: کاشت پیاز زعفران

 1. برنامه کاشت پیاز خود را طوری بچینید که بعد از خرید پیازچه و گند زدایی آن را فورا به خاک منتقل کنید تا از مواد مغذی بهره ببرد .
 2. قرار داد پیاز زعفران در معرض هوا سبب آسیب به آن میشود. به طور کلی زمان کشت زعفران از خرداد ماه شروع می شود و تا اوایل مهر ماه ادامه دارد. بهتر است از کاشت پیازچه در اواخر تیر و اوایل مرداد خودداری نمود زیرا در این موقع از سال هوا و زمین بسیار گرم می باشد و احتمال اینکه رطوبت پیازچه موقع جابجایی از بین رود و پیازچه صدمه ببیند بالا می باشد.

انواع کشت پیاز زعفران

 1. کشت کپه ای یا چاله ای

  : در زمین با استفاده از بیل چاله به عمق ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر کنده میشود و ۳ الی ۵ عدد پیاز را درون چاله میکارند . چاله بعدی باید ۱۰ تا ۲۰ سانت فاصله داشته باشد .

این روش روشی سنتی است  اما اصلا در متراژ بالای زمین زراعی مقرون به صرفه نیست و علاوه بر این مشقت زیادی دارد.

کاشت زعفران

 

 1. کشت ردیفی

  : در این روش با اسفاده از تراکتور شیار هایی با عمق ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر کنده میشود و یکنفر پیاز ها را به صورت نواری میریزد.فاصله هر شیار با شیار بعدی ۳۰ تا ۴۰ سانت باید باشد .

کشت ردیفی در حال حاضر مقرونه به صرفه است و سرعت بالایی دارد.

کشت پیا زعفران با تراکتور

گام پنجم : آبیاری زمین زعفران

آبیاری زمین زعفران حدودا از اواخر شهریور تا اواخر مهر یا آبان ادامه دارد. و حدود ۱۵ روز تا یک ماه بعد از آبیاری نیش گل های زعفران از زمین میروید.

انواع آبیاری برای کشت پیاز زعفران

به طور کلی آّبیاری بری هر زمین زراعی اعم از زعفران  یا غیر زعفران به دو صورت غرقابی و قطره ای انجام میشود.

بیاری غرقابی یا کرتی  : در این روش کرتهائی نسبتاً تراز به شکل مربع یا مربع مستطیل آماده ساخته و آب را از جوی مجاور وارد کرت می کنند که پس از پر شدن کرت، آب را قطع می کنند (بدون فاضلاب) در روش آبیاری کرتی با فاضلاب ، کرتهای طویل و کم عرض ساخته شده و آبی که وارد کرت می شود و پس از پر شدن وارد فاضلاب گردیده و از فاضلاب برای آبیاری کرتهای زیرین استفاده می شود. در آبیاری کرتی خاک، بذر و مواد غذائی در معرض شستشو قرار گرفته و خاک نیز سله می بندد. برای کاهش فرسایش، زمین به صورتی باید تسطیح گردد که شیب آن کم بوده و آب با سرعت در درون کرت جریان نیابد. علاوه بر این چون طوقه و ساقه گیاهان نیز در تماس با آب هستند. ممکن است دچار بعضی از بیماریها شوند.

آبیاری غرقابی زعفران

آبیاری قطره ای نوعی آبیاری موضعی یا میکرو می‌باشد که در آن، آب را با فشار کم از روزنه یا وسیله‌ای به نام قطره چکان به ریشه گیاهان می‌رساند. در این روش آب به آهستگی در پای گیاه ریخته می‌شود که موجب صرفه جویی و افزایش بازدهی آبیاری می‌گردد. همچنین با توجه به اینکه در این روش مساحت و عمق کمی از سطح خاک خیس می‌شود، موجب کاهش میزان تبخیر آب نیز می‌گردد. درسیستم آبیاری قطره ای آب از شبکه شیرها، لوله‌ها و قطره چکان‎‌‌ها عبور می‌‌نماید. بسته به کیفیت طراحی سیستم نصب شده، یک سیستم آبیاری قطره ای می‌تواند از انواع روش‌های آبیاری دیگر مانند آبیاری سطحی و بارانی کاراتر باشد.

آبیاری بارانی

گام ششم : سله شکنی زمین زعفران

 1. سله شکنی هم به صورت دستی و هم به صورت مکانیزه میباشد.
 2. در روش دستی کشاورز باید با یک چهار شاخ اقدام به سله شکستن زمین خود نماید.
 3. در روش مکانیزه دستگاه سله شکنی (تراکتور دستی کوچکی که با دست هدایت میشود) سله های زمین را میشکند.

نکات : توجه داشته باشید در هر دو روش سله شکنی؟؟؟

 1. اگر زمین خیلی خشک باید باعث کنده شدن کلوخی زمین میشود.
 2. اگر زمین خشک نشده باشد و رطوبت زیادی داشته باشد باعث گل رو شدن زمین میشود.
 3. بعد از آبیاری هر روز یا روز در میان از زمین سر بزنید تا از زمان درستی برای سله شکنی انتخاب کنید.

گام هفتم: برداشت پیاز زعفران

برداشت گل زعفران بستگی به آبیاری شما دارد اما معمولا برداشت گل زعفران از اواخر آبان ماه تا اواخر آذر ادامه دارد.

زمین پر گل زعفران

2 دیدگاه در “کشت پیاز زعفران، آموزش مراحل کشت پیاز زعفران به صورت تصویری

 1. هادی معصومی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  آیا گلدهی کشت با تراکتور یا سنتی فرق میکنه؟

  1. خانم شکیبایی گفت:

   سلام
   اینکه زمین شما چقدر گل بدهد دست خداست
   اما ملزومات کار با شماست به عنوان مثال زمینی که خاک مرغوب دارد و رسیدگی خوب هم دارد قطعا خوب بازده خواهد داشت و فرقی هم نخواهد کرد با چه روشی پیاز ها در زمین چال شوند.
   اما قطعا کشت با تراکتور هم ساده تر و هم کم هزینه تر برای کشاورز خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *