آموزشی, پیاز زعفران

آموزش تصویری کاشت پیاز زعفران در مزرعه

آموزش تصویری کاشت پیاز زعفران در مزرعه

کاشت پیاز زعفران به سه هزار سال پیش بر میگردد و  تاریخچه زعفران نشان می‌دهد، که قدمت آن به دوران مادها می‌رسد. در این مقاله قصد داریم آموزش تصویری کاشت پیاز زعفران را با هم پیش ببریم. باید بدانید در پایان این مقاله بسیاری از باورهای غلط در مورد کشت پیاز زعفران از بین خواهد رفت. با باغبوم همراه باشید …

 

جهت مشاوره رایگان و خرید پیاز زعفران کلیک کنید

 

زعفران را در چه آب و هوایی می‌توان کاشت؟

زعفران گیاهی مقاوم به گرما و سرما میباشد لذا زعفران میتواند در بیشتر مناطق کشور رشد خوبی داشته باشد ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که منطقه شما نباید در تابستان رطوبت داشته باشد و همینطور نباید زمستان های گرمی داشته باشد چون زعفران در آب و هوای سرد رشد فوق العاده ای را میتواند داشته باشد.

از حدود ۲۳۰ تن زعفرانی که هر ساله در جهان تولید می‌شود، حدود ۱۷۰ تن آن مربوط به خراسان است. از بین تمامی شهرهایی در استان خراسان رضوی و استان خراسان جنوبی به کشت زعفران مشغول هستند.

گل زعفران

آموزش تصویری کاشت پیاز زعفران

در این بخش به توضیح مرحله به مرحله کاشت پیاز زعفران به صورت تصویری می‌پردازیم:

گام اول :آماده سازی زمین

۱.زمینی که خاک لومی شنی داشته باشد بهترین انتخاب برای کاشت زعفران است . همچنین چون پیازچه های زعفران برای تولید مثل و تغذیه نیاز به خاک مغذی دارند باید ph خاک بین ۷ تا ۷.۵ باشد. به طور تخصصی بهتر است قبل از کاشت زعفران از خاک نمونه تهیه کنید و به آزمایشگاهای معتبر ببرید تا از کیفیت زمین خود مطمئن شوید.

 

آماده سازی زمین کشت

آماده سازی زمین کشت

 

۲.شخم زمین قبل از کاشت امری ضروری است که باید تا عمق ۴۰ تا ۵۰ سانتی متری زمین شخم زده باشد.

۳.در مرحله بعد کود گاوی پوسیده شده را به میزان ۴ تن به همراه ۲۰ کیلوگرم فسفات آمونیوم در هر هزار متر باید پخش کرد و مخلوط کود را با خاک توسط دستگاه کلتیواتور انجام می‌شود، بعد از این مرحله باید خاک را کاملا مسطح نموده و پستی و بلندی‌های خاک را رفع نماییم به طوری که موقع کاشت زعفران شاهد ظاهری نامطلوب نباشیم.

گام دوم : تهیه پیاز زعفران مرغوب

 

تهیه زعفران مرغوب

تهیه زعفران مرغوب

 

۱.مرحله دوم آموزش تصویری کاشت پیاز زعفران ، تهیه پیاز است در فواصل اوایل ماه‌های مرداد تا پایان شهریور انجام می‌پذیرد. البته بسته به مناطق آب و هوایی کاشت پیاز زعفران در ماه‌های تیر و گاه خرداد ماه توصیه می‌شود.

۲.در انتخاب پیاز زعفران نهایت دقت را باید داشت زیرا پیازچه خوب باعث افزایش بهره وری از زمین زعفران می‌شود.

۳.برای صرفه اقتصادی می‌توانید به طور مستقیم پیاز را از کشاورز خریداری کنید.

 

خرید پیاز زعفران باغبوم

خرید پیاز زعفران باغبوم

 

 

یکی از خدمات مجموعه باغبوم به کشاورزان ارائه می‌دهد تامین پیاز زعفران مرغوب به طور مستقیم از کشاورز و بدون واسطه  است به همراه ارائه مشاوره کشت زعفران می‌باشد که شما می‌توانید اطلاعات لازم را از طریق صفحه خرید پیاز زعفران جویا شوید.

گام سوم : گند زدایی پیاز

۱.قبل از کشت زعفران باید زعفران عاری از هر گونه زدگی و آفت باشد لذا باید :

۲.یک مخزن ۱۰۰ تا ۲۰۰ لیتری آماده می‌نماییم.

۳.دو در هزار و سم کنه کش پروپارژیت به میزان یک و نیم در هزار مایع ضدعفونی کننده را آماده می‌نماییم.

۴.پیازچه‌ها را در حجم ۵ الی ۱۰ کیلوگرمی داخل یک ظرف قرار داده و در داخل مخزن به مدت ۳۰ الی ۶۰ ثانیه فرو برده بعد اقدام به کشت پیازچه‌ها می‌نماییم.

گند زدایی پیاز

گند زدایی پیاز

گام چهارم: کاشت پیاز زعفران

۱.در گام چهارم آموزش تصویری کاشت پیاز زعفران نیاز است برنامه کاشت پیاز خود را طوری بچینید که بعد از خرید پیازچه و گند زدایی آن را فورا به خاک منتقل کنید تا از مواد مغذی بهره ببرد .

۲.قرار داد پیاز زعفران در معرض هوا سبب آسیب به آن می‌شود. به طور کلی زمان کشت زعفران از خرداد ماه شروع می‌شود و تا اوایل مهر ماه ادامه دارد. بهتر است از کاشت پیازچه در اواخر تیر و اوایل مرداد خودداری نمود زیرا در این موقع از سال هوا و زمین بسیار گرم می‌باشد و احتمال اینکه رطوبت پیازچه موقع جابجایی از بین رود و پیازچه صدمه ببیند بالا می‌باشد.

کاشت پیاز زعفران

کاشت پیاز زعفران

 

انواع روش کشت پیاز زعفران در مزرعه

به صورت کلی برای کاشت پیاز زعفران دو روش وجود دارد که به صورت تصویری آن‌ها را آموزش می‌دهیم:

۱.کشت کپه‌ای یا چاله‌ای

در زمین با استفاده از بیل چاله به عمق ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر کنده می‌شود و ۳ الی ۵ عدد پیاز را درون چاله می‌کارند. چاله بعدی باید ۱۰ تا ۲۰ سانت فاصله داشته باشد .

این روش روشی سنتی است  اما اصلا در متراژ بالای زمین زراعی مقرون به صرفه نیست و علاوه بر این مشقت زیادی دارد.

کاشت زعفران

 

۲. کشت ردیفی

در این روش با اسفاده از تراکتور شیارهایی با عمق ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر کنده می‌شود و یک نفر پیازها را به صورت نواری می‌ریزد. فاصله هر شیار با شیار بعدی ۳۰ تا ۴۰ سانت باید باشد.

کشت ردیفی در حال حاضر مقرونه به صرفه است و سرعت بالایی دارد.

کشت پیا زعفران با تراکتور

گام پنجم : آبیاری زمین زعفران

در ادامه موضوع آموزش تصویری کاشت پیاز زعفران به آبیاری زمین زعفران خواهیم پرداخت. این موضوع از نظر زمانی حدودا از اواخر شهریور تا اواخر مهر یا آبان ادامه دارد و حدود ۱۵ روز تا یک ماه بعد از آبیاری نیش گل‌های زعفران از زمین می‌روید.

انواع آبیاری برای کشت زعفران در مزرعه

به طور کلی آبیاری برای هر زمین زراعی اعم از زعفران یا غیر زعفران به دو صورت غرقابی و قطره‌ای انجام می‌شود.

آبیاری زمین زعفران

آبیاری زمین زعفران

 

آبیاری غرقابی یا کرتی

 در این روش کرتهائی نسبتاً تراز به شکل مربع یا مربع مستطیل آماده ساخته و آب را از جوی مجاور وارد کرت می‌کنند که پس از پر شدن کرت، آب را قطع می‌کنند (بدون فاضلاب) در روش آبیاری کرتی با فاضلاب ، کرت‌های طویل و کم عرض ساخته شده و آبی که وارد کرت می‌شود و پس از پر شدن وارد فاضلاب گردیده و از فاضلاب برای آبیاری کرت‌های زیرین استفاده می‌شود. در آبیاری کرتی خاک، بذر و مواد غذائی در معرض شستشو قرار گرفته و خاک نیز سله می‌بندد. برای کاهش فرسایش، زمین به صورتی باید تسطیح گردد که شیب آن کم بوده و آب با سرعت در درون کرت جریان نیابد. علاوه بر این چون طوقه و ساقه گیاهان نیز در تماس با آب هستند. ممکن است دچار بعضی از بیماری‌ها شوند.

آبیاری غرقابی زعفران

آبیاری قطره ای

نوعی آبیاری موضعی یا میکرو می‌باشد که در آن، آب را با فشار کم از روزنه یا وسیله‌ای به نام قطره چکان به ریشه گیاهان می‌رساند. در این روش آب به آهستگی در پای گیاه ریخته می‌شود که موجب صرفه جویی و افزایش بازدهی آبیاری می‌گردد. همچنین با توجه به اینکه در این روش مساحت و عمق کمی از سطح خاک خیس می‌شود، موجب کاهش میزان تبخیر آب نیز می‌گردد. درسیستم آبیاری قطره‌ای آب از شبکه شیرها، لوله‌ها و قطره چکان‎‌‌ها عبور می‌‌نماید. بسته به کیفیت طراحی سیستم نصب شده، یک سیستم آبیاری قطره‌ای می‌تواند از انواع روش‌های آبیاری دیگر مانند آبیاری سطحی و بارانی کاراتر باشد.

آبیاری بارانی

گام ششم : سله شکنی زمین زعفران

۱.سله شکنی هم به صورت دستی و هم به صورت مکانیزه می‌باشد.

۲.در روش دستی کشاورز باید با یک چهار شاخ اقدام به سله شکستن زمین خود نماید.

۳.در روش مکانیزه دستگاه سله شکنی (تراکتور دستی کوچکی که با دست هدایت می‌شود) سله‌های زمین را می‌شکند.

سله شکنی زمین زعفران

سله شکنی زمین زعفران

 

نکات : توجه داشته باشید در هر دو روش سله شکنی؟؟؟

۱.اگر زمین خیلی خشک باید باعث کنده شدن کلوخی زمین می‌شود.

۲.اگر زمین خشک نشده باشد و رطوبت زیادی داشته باشد باعث گل رو شدن زمین می‌شود.

۳.بعد از آبیاری هر روز یا روز در میان از زمین سر بزنید تا از زمان درستی برای سله شکنی انتخاب کنید.

گام هفتم: برداشت پیاز زعفران

 در آخرین گام آموزش تصویری کاشت پیاز زعفران در مزرعه نوبت به برداشت گل زعفران می‌رسد. این موضوع بستگی به آبیاری شما دارد اما معمولا برداشت گل زعفران از اواخر آبان ماه تا اواخر آذر انجام می‌شود.

برداشت گل زعفران

برداشت گل زعفران

2 دیدگاه در “آموزش تصویری کاشت پیاز زعفران در مزرعه

 1. هادی معصومی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  آیا گلدهی کشت با تراکتور یا سنتی فرق میکنه؟

  1. خانم شکیبایی گفت:

   سلام
   اینکه زمین شما چقدر گل بدهد دست خداست
   اما ملزومات کار با شماست به عنوان مثال زمینی که خاک مرغوب دارد و رسیدگی خوب هم دارد قطعا خوب بازده خواهد داشت و فرقی هم نخواهد کرد با چه روشی پیاز ها در زمین چال شوند.
   اما قطعا کشت با تراکتور هم ساده تر و هم کم هزینه تر برای کشاورز خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *