اخبار

دولت صادرات زعفران را رها کرده حتی یک شرکت تعاونی برای زعفرانکاران نداریم|۵آذر

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی معتقد است دولت حوزه صادرات زعفران را کاملا رها کرده و در این حوزه دچار بی‌نظمی هستیم.

به گزارش باغبوم و به نقل از خبرگزاری تسنیم از گناباد، زعفران یکی از محصولات استراتژیک کشور محسوب می‌شود اما متاسفانه در سال‌های اخیر بازار این محصول دچار فراز و فرودهای زیادی شده است.

از دلال بازی‌ها در بازار گل زعفران گرفته تا وجود دلال‌ها در بازار صادرات این محصول در این عرصه قابل مشاهده است تا جایی که امروز دیگر کشاورزان زعفران کار خراسان رضوی رغبتی به کاشت این محصول ندارند و برخی از آنها زمین‌های زعفران را شخم زده و یا آن را آب هم نداده‌اند.

خبرگزاری تسنیم در راستای پیگیری مشکلات قشرهای مختلف به این موضوع در گزارش‌هایی تحت عنوان “جولان دلالان در بازار زعفران/کاشت زعفران دیگر صرفه اقتصادی ندارد” و” «خرید تضمینی» مرهمی بر زخم زعفران‌کاران/ جولان دلال‌ها پایان‌ناپذیر است” و ” ظرفیت مغفول دانشگاه‌ها در حوزه کیفیت‌بخشی زعفران/ طرح جامع زعفران اجرایی می‌شود؟” پرداخته است.

اما آنچه در بحث زعفران به نظر می‌رسد مشکل ایجاد شده در حوزه صادرات این محصول است که در همین زمینه به سراغ نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی رفتیم.

محمد صفایی در گناباد اظهار داشت: دولت باید حوزه صادرات زعفران را مدیریت کند زیرا برای تولید در داخل نمی‌توان کار خاصی انجام داد و از سویی ۹۰ درصد زعفران تولیدی ما صادراتی است.

وی افزود: بازار صادرات ما امروز دچار یک بی‌نظمی است و حتی خود صادرکنندگان نیز این بی‌نظمی را دارند و متاسفانه پس از گذشت سال‌ها یک اتحادیه یا شرکت تعاونی بزرگ در حوزه زعفران نداریم به طور مثال شرکت بزرگی در حوزه پسته داریم که بازار را کنترل و مدیریت می‌کند که از همین الگو برای زعفران هم می‌توان استفاده کرد.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر همان روندی که برای پسته در کشور دیده شده برای زعفران هم انجام شود این محصول به جایگاه واقعی خود می‌رسد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که کشاورزان سال گذشته محصول خود را جهت خرید تضمینی به تعاون روستایی تحویل داده‌اند اما متاسفانه بعد از چند ماه پول خود را دریافت کرده‌اند بیان داشت: سازمان تعاون روستایی به ما قول داده تمامی اعتبار مورد نیاز برای خرید ۱۰۰۰ میلیارد تومان زعفران تامین شده و امسال تاخیری در پرداخت‌ها نخواهیم داشت.

خبر دولت صادرات زعفران را رها کرده/حتی یک شرکت تعاونی برای زعفرانکاران نداریم – ۵ آذر ۹۹- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *