اخبار

کشاورزان زعفران خود را به تدریج در بازار عرضه کنند| ۲۹ آبان

معاون تولیدات گیاهی خراسان رضوی گفت: کشاورزان و تولیدکنندگان زعفران، محصول خود را پس از برداشت به صورت کامل به فروش نرسانند بلکه آن را به تدریج در بازار عرضه کنند.

به گزارش باغبوم و به نقل از خبرگزاری مهر، غلامحسین ساربان با بیان اینکه ۷۶ درصد زعفران کشور مربوط به ۹۱ هکتار در خراسان رضوی است، اظهار کرد: برداشت محصول زعفران در استان خراسان رضوی از ۱۰ مهرماه سال جاری آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

معاون تولیدات گیاهی استان خراسان رضوی افزود: با توجه به گرمای فصل تابستان پیش بینی شده بود که محصول زعفران در استان با کاهش مواجه شود، البته هنوز آمار دقیقی به دلیل عدم برداشت کامل محصولات در دست نیست زیرا شهرهای گرمتر محصول خود را کامل برداشت نکرده اند.

وی از کشاورزان خواست تا زعفران خود را به تدریج وارد بازار کنند و بیان کرد: توصیه کارشناسانه سازمان جهاد کشاورزی به کشاورزان و زمینداران زعفران این است تا محصول خود را در همان لحظه برداشت کامل به فروش نرسانند، بلکه کمی از آن را برای تأمین مخارج خود بفروشند و مابقی را در اسفندماه یا عید به فروش برسانند.

وی در ادامه افزود: این عمل برای تنظیم بازار انجام می‌شود، همچنین دولت نیز برای تنظیم بازار توسط تعاون روستایی استان خراسان رضوی از ۱۲ آبان ماه و در ۱۰ نقطه استان، اقدام به خرید زعفران کشاورزان کرده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی استان خراسان رضوی با بیان اینکه زعفران نگین با قیمت ۱۳ میلیون تومان و پوشال مرغوب با قیمت ۱۱ میلیون تومان توسط دولت خریداری می شود، اظهار کرد: کشاورزان پس از فروش محصولات خود به تعاون روستایی، ۳۰ درصد از مبلغ خود را نقدا تحویل خواهند گرفت و مابقی مبلغ پس از آزمایش محصولات ظرف سه ماه تسویه خواهد شد.

ساربان با اشاره به صادرات ۷۰ درصدی زعفران، شهرهای تایباد، تربت حیدریه، رشتخوار، نیشابور و زاوه را از جمله شهرهای زیر سطح کشت زعفران در استان خراسان رضوی دانست.

خبر کشاورزان زعفران خود را به تدریج در بازار عرضه کنند- ۲۹ آبان ۹۹- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *