اخبار

ارزیابی دستگاه های گل پاک کنی در خراسان رضوی| ۲۲ دی

مدیر باغبانی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در این رابطه اظهار داشت: از ابتدای سال جاری بخصوص از ایتدای فصل برداشت زعفران، پیگیری‌هایی در جهت رفع این مشکلات انجام گرفته است.

به گزارش باغبوم، سید هاشم نقیبی افزود: در همین راستا پیگیری برای تست یک دستگاه گل پاک کنی که توسط متخصصین دانشگاه صنعتی شریف طراحی و ساخته شده است، صورت پذیرفت و هماهنگی لازم جهت انتقال دستگاه به شهرستان زاوه در فصل برداشت گل و همکاری یکی از زعفرانکاران روستای صفی آباد با سازنده، برای رفع ایرادات دستگاه، صورت گرفت.

وی افزود: خوشبختانه طی دو مرحله بازدید به همراه کارشناسان اداره فناوری های مکانیزه و محققین مرکز تحقیقات، تست دستگاه توسط مرکز آزمون کرج انجام و نتایج رضایت بخش بود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: این دستگاه قادر به پاک کردن ۱۵ کیلو گل در ساعت می باشد و خطای دستگاه زیر ۶ درصد می باشد . این دستگاه در طی ۱۰ ساعت به همراه ۶ اپراتور قادر به پاک کردن ۱۵۰کیلو گل می باشد که همین میزان گل توسط ۵۰ کارگر پاک خواهد شد لذا با توجه به کیفیت و کارایی دارای مزیت است.

این مقام مسئول ادامه داد: یک دستگاه دیگر گل پاک کنی در تربت جام طی ۲ مرحله مورد بررسی قرارگرفت که شامل دو دستگاه مجزا بود یکی بخش کاتر یا برش گل و قسمت دیگر بخش سپراتور یا جداکننده که با پیگیری های بعمل آمده سعی شد با توجه به نقایصی که بخش برش دستگاه داشت با یکی دیگر از سازندگان دستگاه گل پر کنی همکاری کند.

وی بیان کرد: نهایتا طی بازدید مشترک با اداره فناوری های مکانیزه سازمان و تست دستگاه مشخص شد که قسمت برش دستگاه هنوز دارای نقایصی می باشد ولی خوشبختانه بخش جداکننده مورد تست قرار گرفت و مشخص شد که اگر گل ها توسط کارگر برش زده شود می تواند ۷ کیلو گل را در ساعت با درصد خطای زیر ۳ درصد پاک کند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی اضافه کرد: با بررسی این دستگاه با پاک کردن دستی گل مشخص شد که این دستگاه می تواند ۳ برابر سرعت بیشتری نسبت به روش سنتی داشته باشد که با توجه به حجم دستگاه و پرتابل بودن و قیمت مناسب دستگاه می‌تواند در حال حاضر کمک به کاهش هزینه‌های تولید این محصول کند.

خبر ارزیابی دستگاه های گل پاک کنی در خراسان رضوی- ۲۲ دی ۹۹- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *