اخبار

زردی روی زعفرانکاران خراسان شمالی امسال سرخ می شود؟ | ۷ مهر

خشکسالی های پی در پی و کمبود آب موجب شده تا مردم خراسان شمالی به سوی کشت گیاهان و ایجاد باغات کم آب طلب پیش بروند تا بتوانند از منابع آبی بسیار محدود سود بیشتری را از تولیدات محصولات کشاورزی از آن خود کنند.

توسعه باغات پسته، گلستان های گل محمدی طی چند سال اخیر در این استان به خوبی رشد پیدا کرده است اما در این میان توسعه مزارع زعفران در خراسان شمالی به خصوص در شهرستان فاروج چیز دیگری بوده است.

اگر آبان ماه سری به شهرستان فاروج زده شود همانند آن است که فرشی از گل های بنفش رنگ بر روی زمین پهن شده و تا چشم کار می کند زمین بنفش است.

۴۲۰۰ هکتار سطح مزارع زعفران در خراسان شمالی بوده که قسمت اعظم آن در فاروج قرار دارد اما طی چند سال اخیر چیزی که نتوانسته در کنار توسعه باغات به خوبی رشد پیدا کند، بلبشو بازار خرید و فروش گل های زعفران و حتی پیدا کردن کارگر در این منطقه بوده است.

برزگر یکی از زعفران کاران فاروجی که دارای ۱۰ هکتار مزرعه زعفران است در گفت و گو با ایسنا، گفت: مشکلات زعفران در این شهرستان سال به سال بیشتر می شود که کمتر نمی شود که اوج این مشکلات در سال گذشته بود.

وی افزود: سطح زیرکشت زعفران در این شهرستان خیلی زیاد است و سال به سال نیز به مساحت مزارع بارور اضافه می شود و در کل خانواده ای در این منطقه نسبت که زمین داشته باشد و زعفران نکاشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته به دلیل بارندگی های اردیبشهت و خردادماه پیازگل ها بزرگتر و باردهی آن ها خیلی خوب بود، ادامه داد: اما در هنگام برداشت گل زعفران، هوا به یک باره سرد و موجب شد تا گل ها همگی با یکدیگر به گل بنشینند که جمع آوری آن دردسر ساز شد و از سوی دیگر یخبندان شبانه موجب می شد تا از کیفیت گل ها کاهش یابد.

برزگر اظهارکرد: از سوی دیگر یکی از مشکلاتی که زعفران کاران فاروجی با آن مواجه می شوند همزمان شدن فصل برداشت گل در این شهرستان با تریبت حیدریه و کمبود کارگر برای برداشت آن که در سال گذشته با چالش جدی در این زمینه مواجه بودیم.

وی خاطرنشان کرد: کمبود کارگر در سال گذشته آنقدر زیاد بود که کارگرها هر روز یک نرخ برای کار کردن در مزارع اعلام می کردند چراکه به خوبی می دانستند اگر رقم مورد نظر آن ها را پرداخت نکنیم گل ها بر روی زمین باقی می مانند و کیفیت خود را از دست می دهند  و حتی مقدار زیادی از گل ها به خاطر همین مشکل سه، چهار روز روی زمین باقی می ماندند.

وی تصریح کرد: برای حل این مشکل مجبور شده ام به استان های شمالی کشور بروم و از الان با یک تعداد از کارگرها صحبت و آن ها را رزرو کنم تا در آبان ها برای برداشت محصول به فاروج بیایند ولی آن ها نیز بهانه های مختلفی همچون فصل برداشت مرکبات است و .. می آورند تا نرخ را تا جاییکه می توانند بالا بکشند ولی در هر صورت موفق به گرفتن تعدادی از آن ها شدم.

این تولیدکننده زعفران گفت: نرخ کارگر در سال گذشته تا ۷۰ هزار تومان هم رفت و امسال با توجه به تورم های موجود به طور حتم کمتر از ۱۰۰ هزار تومان نیست.

وی خاطرنشان کرد: اما باید به این نکته توجه داشت امسال پیاز زعفران کوچک تر بنابراین گل دهی آن کمتر خواهد شد و اگر قیمت زعفران افزایش نیابد به هیچ عنوان با توجه به هزینه های کارگری صرف نمی کند که گل را جمع کنیم.

وی بیان کرد: در سال گذشته سرمازدگی، کمبود کارگر، قیمت پایین گل ها سبب شد تا کشاورزانی که سطح زیرکشت مزرعه آن ها کمتر بود حتی اقدام به برداشت گل هم نکنند.

این خبر توسط باغبوم از منبع ایسنا بازنشر داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *