اخبار

بی‌اعتنایی بازار به زعفران کهنه

 محصول زعفران در بورس کالا هفته گذشته را با آرامش سپری کرد. به‌طوری که نوسان‌های مربوط به معاملات آتی و گواهی سپرده زعفران به مراتب کمتر از نوسانات هفته‌های ماقبل بود. درحالی که به انتهای فصل کشت زعفران نزدیک می‌شویم و زمان انقضای نمادهای گواهی سپرده زعفران تا میانه آبان‌ماه است و این انتظار وجود دارد که تقاضای سفته‌بازی روی گواهی سپرده‌ها کمتر شود. از این رو محصولات موجود در انبار بر مبنای ارزش واقعی تطبیق داده می‌شوند. براین اساس خریداران واقعی این محصول به بازار آمده و اقدام به خرید می‌کنند. گواهی سپرده سکه طلا نیز به دنبال افت بهای اونس جهانی طلا از تکانه‌های قیمتی در امان ماند. برای بررسی وضعیت بازار زعفران در بورس کالا «دنیای اقتصاد» به گفت‌وگو با شایان کرمی، کارشناس بازار پرداخته است.
کرمی گفت، درحال حاضر روند ورود و خروج محصول زعفران از انبارهای بورس کالا دیده نمی‌شود، درحالی که باید قیمت‌ها به سمت‌وسویی هدایت شود که به خروج محصول از انبارها منجر شود. زیرا فصل جدید زعفران در راه است و محصولات جدید به بازار می‌آیند. این موارد می‌تواند محرک کاهش میزان تقاضا برای این محصول باشد. از طرف دیگر باید به مساله افزایش بهای ارز هم توجه کنیم که زعفران پوشال نتوانسته خود را با تورم تطبیق دهد و قیمت در سطوح پایینی قرار دارد اما با توجه به اینکه انتهای فصل زعفران است و به دلیل کرونا صادرات این محصول کاهش معنی‌داری پیدا کرده، تقاضای برجسته‌ای هم در بازار دیده نمی‌شود. در مورد زعفران نگین هم به میزان ۱۱ تن از این محصول در انبارهای بورسی وجود دارد و هنوز خارج نشده است.

وی در مورد سررسیدهای آتی زعفران نیز گفت که تا انتهای فصل جدید، تنها دو سررسید باقی مانده است. یک هفته دیگه سررسید شهریورماه به اتمام می‌رسد و تنها سررسید آبان‌ماه است که برای محصول سال جاری باقی می‌ماند. از این رو دارندگان گواهی‌های زعفران برای پوشش ریسک تنها می‌توانند از آخرین سررسید آتی استفاده کنند. فرصت آربیتراژی که برای این سررسید نیز وجود دارد به میزان ۹/ ۵ درصد در ماه است که به‌نظر می‌رسد پس از خروج سررسید شهریور این فرصت آربیتراژی کاهش یابد. این کارشناس بازار در مورد سکه طلا نیز بیان کرد، همچنان شایعات کشف واکسن کرونا به قوت خود باقی است و سبب شده که تقاضا در بازار جهانی از بازار طلا خارج شده و به بازار کامودیتی‌ها روی آورد. البته در برهه‌ای از زمان قرار داریم که همه ساله به‌طور طبیعی تا سال جدید میلادی تقاضای طلا با افت محسوسی همراه می‌شود. به‌طوری که اونس طلا عقبگرد به کانال یک هزار و ۹۰۰ دلار را تجربه کرد و نتوانست به کانال ۲ هزار دلار وارد شود. برآوردها حاکی از آن است که همواره افت بهای اونس جهانی طلا تداوم یابد. بهای سکه داخلی از دو اهرم اونس جهانی و بهای دلار تبعیت می‌کند که از یک طرف اونس جهانی کاهش داشت اما نسبت دلار به ریال با افزایش قیمت همراه شد. با توجه به اینکه بازار سرمایه اخیرا با نااطمینانی‌هایی همراه و این مساله سبب افزایش تقاضا در بازارهای موازی نظیر سکه و ارز شده است. بهای سکه به دلیل افت بهای جهانی نوسان خاصی را تجربه نکرد، اما به کانال ۱۱ میلیون تومان رسید. گواهی سپرده سکه طلا نیز در روز گذشته در حدود قیمت ۱۱ میلیون ۲۰۰ هزار تومان بود که باتوجه به اینکه بهای گواهی سپرده زیر قیمت بازار بود شاهد صف خرید آنها بودیم.

این خبر توسط باغبوم با منبع دنیای اقتصاد، باز نشر داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *