اخبار

قدرت دلال، بیشتر از شورای ملی زعفران/ قیمت خرید گل زعفران ازکیلویی ۸۰ هزار تومان به ۱۵۰ هزار تومان رسید

قدرت دلال‌ها بیشتر از شورای ملی زعفران است و توانستند زعفران از کیلویی ۸۰ هزار تومان را به ۱۵۰ هزار تومان برسانند.

به گزارش باغبوم و به نقل از خبرنگاران جوان، خطه زرخیز خراسان رضوی از دیرباز در حوزه کشاورزی سرآمد بوده و در زمینه تولید زعفران به عنوان یکی از استان‌های مهم و پیشرو کشور شناخته شده است با این حال مشکلات و چالش‌های کشاورزی در اشکال مختلف وجود دارد.

در حالی که در جلسه شورای ملی زعفران کف قیمت خرید گل زعفران برای هر کیلو ۱۵۰ هزارتومان تصویب شد، ولی پس از حدود ۱۰ روز از تصویب این موضوع و اوج گرفتن برداشت زعفران در منطقه، شاهد نزول قیمت گل زعفران تا کیلویی ۵۰ هزار تومان هستیم.

موضوعی که یک بار دیگر نشان داد متاسفانه حرف اول و آخر در بازار این محصول را دلالان می‌زنند، نه شورای ملی زعفران.

  سود سرشار خریدوفروش گل زعفران در فصل برداشت این محصول هر سال پای دلالان را به این بازار باز می‌کند و کشاورزان به دلیل نداشتن نیروی کار برای برداشت محصول، چاره‌ای جز فروش گل زعفران به دلالان ندارند.

حدود دو هفته است که برداشت زعفران (طلای سرخ) در برخی شهرستان‌های استان آغازشده است، اما تنها عایدی که این طلای سرخ برای کشاورزان و زعفران کاران دارد، دست‌های پینه‌بسته و چشمان ناامیدی است که ارزان فروشی محصولشان را نظاره می‌کند. درواقع زعفران برای دلالان طلای سرخ است و برای زعفران کاران آه و افسوس.

آن چه که امسال بارقه امیدی را در دل زعفران کاران استان روشن کرد، تصویب قیمت خرید گل زعفران با نرخ کف هر کیلو ۱۵۰ هزار تومان بود که در جلسه شورای عالی زعفران اعلام شد، اما پس از حدود ۱۰ روز از تصویب این موضوع و اوج گرفتن برداشت زعفران در منطقه، بار دیگر شاهد نزول قیمت این محصول تا کیلویی ۵۰ هزار تومان هستیم.

روزنامه خراسان در گزارشی از جلسه شورای ملی زعفران در تاریخ ۱۱ مهر امسال از مصوبه تعیین کف قیمت خرید زعفران این شورا به منظور حمایت از زعفران کاران خبرداد، در این مصوبه حداقل قیمت‌های خرید گل زعفران کیلویی به ترتیب ۱۵۰ هزار تومان و زعفران پوشال کیلویی ۱۶ میلیون تومان و نگین زعفران کیلویی ۲۰ میلیون تومان تعیین شد همچنین روزنامه خراسان در گزارشی به تاریخ ۳۰ مهر از ابلاغ پرداخت تسهیلات هزار میلیاردی به بانک‌ها برای خرید زعفران خبر داد.

خبر قدرت دلال، بیشتر از شورای ملی زعفران/ قیمت خرید گل زعفران ازکیلویی ۸۰ هزار تومان به ۱۵۰ هزار تومان رسید- ۷ آبان ۹۹- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *