اخبار

خطری که صادرات زعفران را تهدید می‌کند | ۲۶ اسفند

عضو هیات رئیسه شورای ملی زعفران از شگرد جدید برخی از واردکنندگان برای تامین ارز از طریق صادرات زعفران خبر داد و نسبت به تشکیل بدون برنامه و سیاست‌گذاری اوپک زعفران هشدار داد.

به گزارش باغبوم علی حسینی با اشاره به افزایش صادرات زعفران در سال جاری گفت:« آمار گمرک نشان از افزایش ۳۵ درصدی صادرات زعفران در ماه‌های اخیر دارد. در ظاهر افزایش حجم صادرات زعفران خبر خوبی است، اما با نگاه کارشناسی متوجه خواهیم شد اتفاقی که در حال رخ دادن است به زیان بازار صادراتی این محصول است.»

وی با یادآوری اینکه اقتصاد جهان در شرایطی است که تقاضای بسیاری از محصولات کاهش یافته افزود: «در این شرایط باید به افزایش صادرات زعفران به دیده شک نگاه کرد و به دنبال عاملی غیر معمول بود. این درحالی است که برخی از تجار برای تامین ارز واردات کالاهای پرسود، دست به فروش زعفران در بازار جهانی با قیمت نازل زده‌اند.»

عضو هیات رئیسه شورای ملی زعفران تصریح کرد: «این افراد زعفران را در بازار جهانی با قیمت داخل کشور عرضه می‌کنند تا از ارز آن برای واردات کالاهای پر سود و منفعت بهره‌ ببرند. این افراد سودجو، حتی برای آن نیز آگهی می‌کنند و با تبلیغات قیمت زعفران کشور را نزولی کرده‌اند.» حسینی از پیشنهاد تشکیل اوپک زعفران خبر داد و گفت: «برخی به دنبال تشکیل نهادهای جدیدی هستند تا از طریق آن بتوانند به مقاصد خود دست پیدا کنند. تشکیل اوپک زعفران برای ما هیچ منفعتی ندارد و تنها موجب می‌شود که اطلاعات تولید کشور در اختیار رقبا قرار گیرد.»

این مقام بخش خصوصی در پایان توصیه کرد به جای تشکیل نهاد‌های جدید به دنبال ایجاد صنایع فرآوری و توسعه بازار خارجی باشیم تا این محصول ارزشمند به صورت فله‌ای از کشور خارج نشود و ارزش افزوده آن نصیب خودمان شود.

خبر خطری که صادرات زعفران را تهدید می‌کند – ۲۶ اسفند ۹۹- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *