اخبار

شیوع کرونا صادرات زعفران را کاهش داد| ۲۱ آبان

معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت‌حیدریه، اعمال تحریم‌های ظالمانه دشمنان و شیوع و همه گیری ویروس کرونا را از عمده دلایل کاهش صادرات محصول زعفران عنوان کرد.

 به گزارش باغبوم و به نقل از ایرنا، علی رستمی با بیان اینکه ۸۵ درصد زعفران تولیدی در خراسان رضوی ازجمله تربت‌حیدریه به بازارهای هدف صادر می‌شود، افزود: تحریم‌ها و به دنبال آن گسترش ویروس کرونا و کاهش مراودات تجاری به عنوان بخشی از عوامل موثر در صادرات زعفران، باعث افت محسوس صادرات و کاهش قیمت این محصول شده است.

وی ادامه داد: هر رویدادی در چرخه صادرات این محصول باعث ایجاد نوسان در قیمت‌ آن می‌شود با این وجود سال گذشته ۲۸۶ تن و در نیمه نخست امسال نیز ۸۶ تن زعفران به کشورهای هدف صادر شد.

فرماندار تربت‌حیدریه تشکیل تعاونی یا اتحادیه بزرگ زعفران را در منطقه، گام ضروری و موثر در مدیریت کاشت و فرآیندهای برداشت، فرآوری و قیمت گذاری این محصول دانست و گفت: برای توسعه صادرات پیشنهاد می‌شود با هدف هم‌افزایی و یک صدایی بیشتر کنسرسیوم واحدی از صادر کنندگان و تجار تشکیل شود تا صادر کنندگان و تمام افرادی که در این زنجیره سهم دارند ضمن رسیدن به سود فردی، در جهت برندسازی زعفران ایرانی و منافع جمعی نیز اقدام‌های موثرتری انجام دهند.

در نشست اعضای شورای ملی زعفران که در مشهد برگزار شده بود، حداقل قیمت خرید هر کیلوگرم گل زعفران توسط فعالان، تجار و صادرکنندگان یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال، قیمت خرید هر کیلوگرم پوشال زعفران ۱۶۰ میلیون ریال و قیمت خرید هر کیلوگرم نگین ۲۰۰ میلیون ریال تعیین شد.
همچنین مقرر شد تسهیلاتی به مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال با نرخ سود ۱۵ درصد به کسانی که متقاضی هستند و اهلیت آن‌ها توسط شورای مرکب از اعضای شورای ملی زعفران، نمایندگان مجلس و نمایندگان کشاورزان تایید شده، پرداخت شود و این افراد موظف به رعایت نرخ تعیین شده برای خرید زعفران از کشاورزان هستند.

با همت دولت، طرح خرید حمایتی زعفران نیز از اواسط آبان ماه امسال آغاز شد و بر این اساس اداره تعاون روستایی تربت‌حیدریه، زعفران کشاورزان منطقه جنوب خراسان را خریداری می‌کند.

از مجموع نزدیک به ۹۰ هزار هکتار اراضی زیرکشت زعفران استان خراسان رضوی، هشت هزار و ۸۰۰ هکتار آن یعنی معادل ۱۲ درصد به شهرستان تربت‌حیدریه اختصاص دارد.
بیش از ۱۲ هزار نفر بهره‌بردار کشاورزی که معادل ۷۹ درصد نیروی کار تربت‌حیدریه است، در گستره ۹۰ هزار هکتاری زمین‌های کشاورزی و باغی این شهرستان به کشاورزی اشتغال دارند.
یکی از شاخص‌ترین محصولات این شهرستان که در ایران و جهان رتبه نخست را به خود اختصاص داده ‌زعفران است که میزان کشت آن هشت هزار و ۸۰۰ هکتار با میانگین تولید چهار کیلوگرم در هکتار و با تولید سالانه ۳۵ تُن است.
در استان خراسان رضوی ۱۱۷ هزار خانوار به کشت زعفران مشغول هستند که از این میزان بین ۱۴ تا ۱۵ هزار خانوار زعفران‌کاران تربت‌حیدریه هستند.
مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب مشهد قرار دارد.

خبر شیوع کرونا صادرات زعفران را کاهش داد- ۲۱ آبان ۹۹- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *