اخبار

خرید حمایتی ۱۲تُن زعفران در خراسان رضوی| ۲۹ آذر

دولت ۱۲هزار و ۱۰۰کیلوگرم زعفران کشاورزان خراسان رضوی را به صورت حمایتی خریداری کرد.

به گزارش باغبوم و به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان رضوی، مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: این مقدار زعفران از آغاز خرید حمایتی این محصول در نیمه آبان ماه امسال تا کنون و در مسیر سیاست‌های دولت در حمایت از کشاورزان خریداری شده است.

ایرج ناصری مقدم افزود: با توجه به اینکه هدف اصلی خرید حمایتی محصولات، مدیریت بازار و جلوگیری از کاهش بیش از اندازه قیمت محصول و متضرر شدن کشاورزان است، حجم خرید، مد نظر نیست و بیشتر حمایت از کشاورز مورد توجه قرار دارد.

وی ادامه داد: محور و هدف اصلی دولت از خرید زعفران، حمایت از زعفرانکاران خُرد است و به همین منظور سقف خرید زعفران از هر زعفران‌کار ۱۰کیلوگرم تعیین شده است.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: محصول امسال در ۲سطح پوشال مرغوب به ازای هر کیلو گرم ۱۱۰میلیون ریال و نگین به ازای هر کیلوگرم ۱۳۰میلیون ریال خریداری می‌شود.

وی افزود: در شیوه نخست، زعفران‌کاران با مراجعه به جهاد کشاورزی شهرستان در صورت تمایل به انبار‌های بورس معرفی شده و می‌توانند زعفران خود را سپرده کالا کنند و برای دریافت وام به میزان ۵۰درصد قیمت زعفران خود به بانک معرفی شوند.
ناصری مقدم ادامه داد: در این روش، زعفران کشاورزان در انبار‌های سازمان تعاون روستایی به صورت امانت نگهداری می‌شود و کشاورزان می‌توانند هر وقت، قیمت زعفران افزایش یافت با مراجعه به بانک و تسویه وام و پرداخت هزینه انبارداری، زعفران خود را تحویل بگیرند و به فروش برسانند.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی افزود: در دومین شیوه خرید، کشاورزان با عقد قرارداد، زعفران خود را تحویل این سازمان می‌دهند و پس از انجام آزمایش اعتبارسنجی و ثبت در چک لیست، معادل ۳۰درصد ارزش زعفران تحویلی خود را دریافت و ۷۰درصد باقی‌مانده را ظرف سه ماه دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: در این روش هم در صورت افزایش قیمت زعفران، کشاورزان می‌توانند با تسویه و بازگرداندن مبلغ دریافتی، زعفران خود را تحویل بگیرند.

ناصری مقدم گفت: اگر زعفران دریافتی از کشاورزان صادر و با قیمت بالاتری فروخته شد، ۵۰درصد سود به نام کشاورز به صندوق حمایت از کشاورزان واریز می‌شود تا موجب حمایت از کشاورزان شود.

خبر خرید حمایتی ۱۲تُن زعفران در خراسان رضوی- ۲۹ آذر ۹۹- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *