اخبار

نماینده مشهد و کلات: دلالان بازار زعفران را متشنج کردند.

نصرالله پژمانفر

نصرالله پژمانفر؛ نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس در این زمینه معتقد است یکی از مشکلات دیرینه که در حوزه زعفران کشور به صورت کلان و زعفران استان خراسان‌رضوی به‌صورت خاص وجود دارد این است که در حوزه بسته‌بندی زعفران ایرادات اساسی وجود دارد.

مشکل اساسی زعفران

وی می‌گوید: در این زمینه مشکل اساسی و اصلی را باید در صنایع تبدیلی جست‌جو کرد که به اندازه کافی گسترش پیدا نکرده‌اند تا بتوان از این طریق زعفران را با بسته‌بندی شکیل و مناسب روانه بازار صادراتی کرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس بیان می‌کند: علاوه بر فقدان صنایع تبدیلی، خام‌فروشی نیز در سال‌های اخیر ضربات جبران‌ناپذیری به اقتصاد زعفران وارد کرده و باید این محصول را به شکل فرآوری شده روانه بازارها کرد.

راه حل مشکلات کنونی

پژمانفر معتقد است باید از فروش فله‌ای این محصول استراتژیک فاصله گرفت و با بهره‌گیری از صنایع تبدیلی اقدامی صورت داد که زعفرانکاران در سراسر کشور از بیشترین سود در این زمینه بهره‌مند شوند.

وی می‌افزاید: تمام این مسائل سبب می‌شود با وجود تولید بالای زعفران در کشور سهم و سبد خوبی در بازار جهانی این محصول نداشته باشیم و از سوی دیگر خام‌فروشی زعفران سبب می‌شود حضور دلالان نیز در این عرصه پررنگ شود.

جلیل رحیمی جهان آبادی؛ دیگر عضو مجمع نمایندگان خراسان‌رضوی نیز در این زمینه می‌گوید: مطالبات زعفران‌کاران از سال گذشته روی زمین مانده و باید در زمینه پرداخت این مطالبات اقدام اساسی صورت گیرد.

وی ادامه می‌دهد: نرخ زعفران در بازار جهانی بالا است اما متاسفانه از این نرخ بالا کشاورز و زعفرانکار بهره‌ای نمی‌برد و سود اصلی به جیب دلالی می‌رود که در این حوزه فعال است.

رحیمی جهان آبادی بیان می‌کند: خرید تضمینی راهکاری است که دولت سال گذشته در این حوزه صورت داد و مقداری حوزه معیشت زعفرانکاران را سر و سامان داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *