اخبار

نهاد ملی ویژه زعفران کاران کشور در بخش خصوصی ایجاد می شود| ۲۰ بهمن

نماینده مردم تربت حیدریه زاوه و مه ولات در مجلس گفت: با ایجاد اتحادیه حمایت از زعفران کاران ،بسیاری از نگرانی ها و دغدغه های کشاورزان در فصل برداشت زعفران مرتفع می شود.

به گزارش باغبوم و به نقل از خانه ملت، محسن زنگنه، با اشاره به برگزاری جلسه شورای ملی زعفران،گفت: شورای ملی زعفران طرحی را به هیئت دولت ارائه کرده بود و نظراتی برای اصلاح نظام صادرات زعفران و فرآوری زعفران داشت که نظر جهاد کشاورزی در این زمینه منفی بود.

وی افزود:درخواست اعضای شورای ملی زعفران این بود که ،تمامی اختیارات و تصمیم گیری ها در حوزه زعفران به شورای ملی زعفران داده شود ،اما وزارت جهاد کشاورزی معتقد بود که این موضوع دچار تعارض منافع می‌شود و با این موضوع موافقت نکرد.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس ادامه داد: وزارت جهادکشاورزی معتقد بود که این شورا به جهت اینکه برمبنای اساسنامه به تکالیف و وظایف خود تا الان به درستی عمل نکرده است ؛لذا نمی‌تواند اهلیت داشته باشد برای اینکه این تکالیف و اختیارات را به این شورا بدهیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به جلسه با موضوع زعفران در وزارت صمت،ادامه داد: جلسه ای با حضور نمایندگانی از وزارت جهاد کشاورزی ،وزارت صنعت، اتاق بازرگانی ،شورای ملی زعفران و بنده به عنوان نماینده ای از مجلس یازدهم از زعفرانی ترین منطقه کشور؛ در معاونت صمت برگزار شد و در آنجا مسئله وظایف و اختیارات شورای ملی زعفران را بررسی کردیم.

وی در ادامه مطرح کرد: حدود چهار سال پیش طرح جامع در حوزه زعفران مصوب شده و به تایید هیات دولت هم رسیده است و تا سال ۱۴۰۰ هم اعتبار دارد .نظر وزارت جهاد کشاورزی این بود که همان طرح اصلاح شود و شورای ملی زعفران هم به تکالیف خود عمل کند و در نهایت هم مجددا در یک کارگروهی موضوع بررسی شود.

زنگنه با اشاره به نشست مشترک با “زادبوم” معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت درباره جایگاه شورای ملی زعفران ، در ادامه تصریح کرد:قبلاً در کمیته زعفران مجلس که شامل بیش از ۲۰ نفر از نمایندگانی است که در حوزه انتخابیه آنها زعفران کشت می شود؛ تصمیم گیری شده بود که یک نهاد ملی ویژه زعفرانکاران و کشاورزان کشور در بخش خصوصی ایجاد شود.در این جلسه هم این مسئله مطرح شد و به تصویب رسید.

وی ادامه داد: قرار شد که وزارت صمت، اتاق بازرگانی، اتاق تعاون و وزارت جهاد کشاورزی،با محوریت نمایندگان مجلس باهم همکاری کرده و یک اتحادیه ملی زعفران را در کشور ایجاد کنیم و وظیفه اصلی این اتحادیه حمایت از زعفران کاران باشد و بسیاری از نگرانی ها و دغدغه های زعفرانکاران که در فصل برداشت با آن دست و پنجه نرم می کنند مانند پایین آمدن قیمت و بالا رفتن هزینه ها مرتفع شود؛همچنین نماینده آن اتحادیه به عنوان صاحب کرسی در مجامع دولتی برای حمایت از زعفران کاران شرکت کند.

نماینده مردم تربت حیدریه زاوه و مه ولات در مجلس تصریح کرد: از مصوبات دیگر این جلسه این بود که عملکرد برخی مجموعه ها و نهادها که برخلاف کارکرد و سیاست هایشان عمل کردند و ضربه هایی هم به صنعت زعفران زده‌اند مورد بررسی قرار گرفته و اصلاح شود.

خبر نهاد ملی ویژه زعفران کاران کشور در بخش خصوصی ایجاد می شود- ۲۰ بهمن ۹۹- باغبوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *